OŚRODKI EGZAMINACYJNE WORD WROCŁAW:
Wrocław posiada trzy ośrodki egzaminacyjne. Siedziba główna Dolnośląskiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu (WORD Wrocław) znajduje się na ul. Łagiewnickiej 12. Oddziały terenowe WORD Wrocław znajdują się w Oławie oraz Oleśnicy. Oławski adres to ul. Różana 8, 55-200 Oława, a w Oleśnicy to ul. Wrocławska 30b, 56-400 Oleśnica.
W WORDzie we Wrocławiu prawo jazdy można zdawać na kategorie A, A1, A2, AM, B, B1,B+E, C, C+E, D. W Oławie można zdawać prawo jazdy tylko kategorii B, a w Oleśnicy na motory (AM, A1, A2, A) oraz samochody osobowe (B1 oraz B).
Oława – B
Oleśnica – AM, A1, A2, A, B1, B
GDZIE ŁATWIEJ ZDAĆ PRAWO JAZDY W WROCŁAWIU?
Jak wynika z licznych artykułów prawo jazdy w Oleśnicy oraz w Oławie jest zdać dużo trudniej niż we Wrocławiu, dlatego frekwencja w tych ośrodkach nie jest szczególnie duża.
JAK ZDAĆ PRAWO JAZDY WE WROCŁAWIU?
Aby zdać prawo jazdy w Krakowie trzeba się solidnie do tego zadania przygotować. Każdy kursant musi zaliczyć przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne, aby móc z powodzeniem odbyć egzamin państwowy. Oczywiście kluczem do sukcesu jest zaangażowanie w naukę, ale też słuchanie instruktorów podczas prowadzonych przez nich lekcji.
WAŻNE DLA OSÓB UBIEGAJĄCYCH SIĘ O PRAWO JAZDY:
- Przed przystąpieniem do szkolenia należy złożyć, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania starostwie / prezydentowi miasta (wydziale komunikacji tego urzędu), następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie prawa jazdy lub pozwolenia;
- orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;
- wyraźną, aktualną i kolorową fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm;
- zgodę rodziców- jeżeli jest wymagana;
- kserokopię posiadanego prawa jazdy – jeżeli posiada.
- Na podstawie ww. dokumentów właściwy organ wydający prawo jazdy lub pozwolenie, w terminie nieprzekraczającym dwóch dni roboczych, generuje w systemie teleinformatycznym profil kandydata na kierowcę (PKK) oraz wydaje osobie jego numer identyfikujący PKK.
- Po zakończeniu szkolenia w OSK i wniesieniu opłaty za egzamin – WORD wyznaczy termin egzaminu po udostępnieniu przez kandydata na kierowcę swojego numeru identyfikującego profil oraz PESEL.
- Osoba może przystąpić również do części teoretycznej egzaminu państwowego w WORD przed rozpoczęciem szkolenia w OSK, w sytuacji tej po uzyskanym wyniku pozytywnym odbywa w OSK wyłącznie część praktyczną kursu.
- Osoba zapisana na egzamin w WORD otrzymuje zaświadczenie, w którym zapisane są jej dane osobowe, data i godzina egzaminu oraz kategoria prawa jazdy, o którą się ubiega. Na odwrocie zaświadczenia znajduje się klauzula informacyjna o treści przedstawionej poniżej.
- Jeżeli dostępne są wolne miejsca osoba może zapisać się na egzamin w tym samym dniu. WORD dopuszcza również możliwość przystąpienia do egzaminu w tym samym dniu, w przypadku niepowodzenia na egzaminie.
- Na pisemny wniosek osoby egzaminowanej pracownik działu obsługi klienta WORD zwalnia profil kandydata na kierowcę (PKK) w celu umożliwienia jego pobrania przez inny ośrodek egzaminowania.
- Zaleca się przyjść na egzamin ok. 5 minut przed wyznaczoną godziną. Egzaminy teoretyczne prowadzone są w sali egzaminacyjnej nr A 102 znajdującej się na pierwszym piętrze – część A. Osoby przystępujące do egzaminu praktycznego oczekują na jego rozpoczęcie w poczekalni dla osób oczekujących na egzamin praktyczny – na parterze, przejście korytarzem wzdłuż budynku, z Biura Obsługi Klientów do budynku B.
- Osoba egzaminowana rozpoczyna część praktyczną egzaminu o wyznaczonej godzinie wskazanej w zaświadczeniu. Może jednak zostać wylosowana do egzaminu z opóźnieniem nie większym niż 15 minut, jeżeli wcześniejszy egzamin przedłuży się ze względu na warunki pogodowe lub nietypowe sytuacje drogowe. Osoby niesłyszące lub słabo słyszące proszone są o zgłoszenie tego faktu koordynatorowi przed wyznaczoną godziną egzaminu.
- Egzaminator nie przeprowadza egzaminu w sytuacjach określonych w par. 15 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania
i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, w tym jeżeli osoba zgłaszająca się na egzamin nie spełnia warunków wynikających z wpisanych w orzeczeniu lekarskim kodów ograniczeń w korzystaniu z uprawnień do kierowania pojazdami ze względu na stan zdrowia.
- Na wniosek osoby składającej egzamin, będącej osobą uprawnioną w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017r. poz. 1824), wojewódzki ośrodek ruchu drogowego, z dniem 1 października 2018r., zapewnia nieodpłatną pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego podczas egzaminu na prawo jazdy, z wyłączeniem części teoretycznej przeprowadzanej w formie testów z pytaniami generowanymi w czasie rzeczywistym za pomocą techniki informatycznej.
Osoba uprawniona jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania z nieodpłatnej pomocy tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego, ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej na 3 dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu.
Zgłoszenie winno zawierać:
-
- Imię i nazwisko osoby egzaminowanej,
- Datę egzaminu.
- Godzinę egzaminu.
- Kategoria prawa jazdy.
- Podpis osoby zgłaszającej.
- Telefon kontaktowy.
W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia w terminie zgłoszonym przez osobę przystępującą do egzaminu, wojewódzki ośrodek ruchu drogowego zawiadamia, wraz
z uzasadnieniem osobę, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia.
Zdawalność:
Egzamin teoretyczny:
– ogółem – 56,3%
– za pierwszym podejściem – 65,3 %
Egzamin praktyczny:
– ogółem – 38,3 %
– za pierwszym podejściem – 40,5%