OŚRODKI EGZAMINACYJNE WORD Poznań:
Poznań posiada tylko jeden ośrodek egzaminacyjny. Znajduje się on na ul. Wilczak 53, 61-623 Poznań.
W mordzie w Poznaniu można zdawać prawo jazdy na kategorie AM, A1, A2, A, B1 B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E oraz T.
DZIAŁALNOŚĆ WORD POZNAŃ:
Podstawową działalnością statutową Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego jest organizowanie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami – w zakresie wszystkich kategorii prawa jazdy.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego prowadzi ponadto działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i popularyzacji przepisów o ruchu drogowym, a także przeprowadza szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego oraz dla osób ubiegających się o uprawnienie do wykonywania niektórych czynności związanych z kierowaniem ruchem drogowym.
GDZIE NAJŁATWIEJ ZDAĆ PRAWO JAZDY W WIELKOPOLSKIM?
W województwie Wielkopolskim mamy aż 5 różnych WORDów: w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i Poznaniu. Każdy z nich jest osobną jednostką egzaminacyjną. Jednak gdzie najłatwiej zdać prawo jazdy w tym województwie? Egzamin teoretyczny najłatwiej zdać jest w Poznaniu, a praktyczny w Kaliszu. Najtrudniej zaś zdać egzamin teoretyczny w Lesznie, a praktyczny z Pile.
ZAPISY NA PRAWO JAZDY W POZNANIU:
W celu uzyskania prawa jazdy, po osiągnięciu odpowiedniego dla danej kategorii wieku – kolejno:
- Uzyskaj orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów od lekarza uprawnionego do badania kierowców.
- Przygotuj odpowiednią fotografię.
- Wypełnij i złóż wniosek o wydanie prawa jazdy wraz załączonym orzeczeniem lekarskim i fotografią w wydziale komunikacji urzędu miasta lub starostwa.
- Zgłoś się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców, przedstaw nadany przez wydział komunikacji numer PKK.
- Po ukończeniu szkolenia zapisz się na egzamin państwowy w WORD okazując numer PKK.
Zapis na egzamin w WORD Poznań jest możliwy w siedzibie Ośrodka (adres WORD Poznań) lub przez internet (tylko w odniesieniu do osób, które posiadają PKK).
Jeżeli kandydat nie posiada numeru PKK – rozpoczął szkolenie na prawo jazdy przed dniem wejścia w życie nowych przepisów tj.19.01.2013 – wymagane są następujące dokumenty:
- wniosek o wydanie prawa jazdy;
- zaświadczenie o ukończeniu szkolenia na prawo jazdy (UWAGA: po 19.01.2013 nie są wymagane tzw.” doszkolenia” po uzyskanych trzech wynikach negatywnych po egzaminie);
- orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami;
- orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami na podstawie art. 123 i 125 ustawy z dn. 20.06.1997- Prawo o ruchu drogowym (dotyczy wyłącznie kandydatów przystępujących do egzaminu kat. C,C1,C1+E,CE,D,D1,D1+E);
- kolorowa fotografia kolorową fotografię o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70–80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami; fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami; w takim przypadku do wniosku załącza się również orzeczenie o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późn. zm.4); osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może załączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w nakryciu głowy, o ile wizerunek twarzy jest w pełni widoczny – w takim przypadku do wniosku załącza się zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej zarejestrowanej w Rzeczypospolitej Polskiej; dopuszcza się załączanie zdjęcia wykonanego techniką cyfrową zapisanego na zewnętrznym nośniku danych;
- opłata zgodna z cennikiem( UWAGA: osoby które wniosły opłatę za egzamin przed 19.01.2013, a egzamin wyznaczono po tej dacie winny dopłacić do nowej ceny obowiązującej od 19.01.2013);
- ważnydokument tożsamości w celu weryfikacji kandydata ( dowód osobisty, paszport lub karta pobytu);
- pisemną zgodę rodziców lub opiekunów, jeżeli kandydat nie ukończył 18 roku życia ( dotyczy to kandydatów na kat. AM,A1,B1 lub T);
- wniosek o udział w egzaminie praktycznym instruktora prowadzącego z podaniem imienia i nazwiska oraz numeru instruktora;
- cudzoziemiec dołącza kserokopię karty pobytu, wizy pobytowej lub innego dokumentu potwierdzającego pobyt na terytorium RP, albo zaświadczenie, że studiuje od co najmniej 6 miesięcy;
Osoba upoważniona składająca dokumenty w imieniu kandydata na kierowcę zobowiązana jest przedstawić pisemne upoważnienie i dokument tożsamości ( dowód osobisty, paszport lub karta pobytu) osoby którą umawia.
Zapisując się na egzamin przez internet należy:
- zalogować się do serwisu Info-car, przedtem trzeba utworzyć swoje konto (jest to czynność jednorazowa),
- wprowadzić wymagane dane osobowe,
- wybrać kategorię prawa jazdy,
- wskazać typ egzaminu (teoretyczny i praktyczny, tylko część teoretyczna lub tylko część praktyczna),
- wybrać datę i godzinę egzaminu,
- dokonać opłaty z wykorzystaniem udostępnionego systemu płatności,
- wylogować się ze strony Info-car.
Na podstawie powyższej rezerwacji terminu WORD dokonuje zapisu na egzamin i udostępnia potwierdzenie zapisu w serwisie Info-car oraz wysyła je na wskazany adres email.
Informujemy, że egzamin teoretyczny może być przeprowadzony w języku: polskim, angielskim lub niemieckim. W przypadku rezerwacji terminu egzaminu przez Internet prosimy o zgłoszenie do WORD w Poznaniu chęci zdawania części teoretycznej egzaminu w innym języku niż polski najpóźniej na jeden dzień przed planowanym terminem egzaminu. Wniosek można przesłać elektronicznie na adres e-mail sekretariatu: sekretariat@word.poznan.pl
- Przystąp do egzaminu w ustalonym terminie, pamiętaj o konieczności okazania dokumentu tożsamości
- Po uzyskaniu wyniku pozytywnego z egzaminu dokonaj opłaty za wydanie dokumentu.
- Odbierz prawo jazdy wg informacji uzyskanej od wydziału komunikacji.
W przypadku gdy osoba złoży rezygnację z egzaminu w formie pisemnej nie później niż na 2 dni robocze (za dni robocze uznaje się dni od poniedziałku do piątku) przed wyznaczonym terminem egzaminu – opłata wniesiona za ten egzamin będzie zaliczona na poczet nowo wyznaczonego egzaminu, na podstawie § 11.4 ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 28 czerwca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz.1206) w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach.
Rezygnacji z terminu należy dokonać na piśmie (druk do pobrania na naszej stronie internetowej), osobiście, poprzez osobę upoważnioną, e-mailem (wniosek zeskanowany z własnoręcznym podpisem).
Rezygnację mailową należy przesłać na adres sekretariatu w godzinach jego urzędowania tj. od 7:30 do 15:30.