Jak przygotować się na egzamin na prawo jazdy? 5 najlepszych wskazówek!

Stoisz przed koniecznością zapisania się na egzamin na prawo jazdy? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę za kółkiem i szukasz ośrodka szkoleniowego? Dobrze się składa! Aby pozytywnie zakończyć proces nabywania uprawnień, przeczytaj 5 podpowiedzi, które ułatwią ci zdanie egzaminów!

Wskazówka 1 – wybierz odpowiednią szkołę jazdy!

Odpowiednią, czyli jaką? Taką, w której instruktorzy nauczą cię technik kierowania pojazdem, reagowania na niespodziewane sytuacje i wzbudzą w tobie pewność lub przytemperują nadmierny zapał (jeśli trzeba). Możesz poszukać takiego ośrodka wśród znajomych, na forach internetowych lub na BeDriver. Znajdziesz tu dodatkowo oceny i wypowiedzi byłych kursantów oraz dane kontaktowe i ceny. Szkoła jazdy ma kluczowe znaczenie, bo to dzięki niej nabierasz wiedzy teoretycznej i praktycznej, z której będziesz egzaminowany.

Wskazówka 2 – przeanalizuj najczęstsze błędy na egzaminach!

Gdy egzamin na prawo jazdy się zaczyna, niejeden młody adept kierownicy traci trzeźwe myślenie. Możesz wtedy popełnić głupoty, o które nawet byś siebie nie podejrzewał! Dlatego sprawdź, jakie pomyłki, wpadki i błędy zdarzają się w trakcie egzaminów najczęściej. Postaraj się zachować spokój w tych kluczowych sytuacjach i nie trać głowy. To, że inni popełnili jakiś błąd, nie oznacza, że ty też musisz to zrobić. Lepiej (i oszczędniej) jest uczyć się na cudzych błędach.

Wskazówka 3 – umów egzaminy na prawo jazdy w odpowiednim czasie

Co to znaczy? Postaraj się przemyśleć, czy egzaminy na prawo jazdy nie zbiegają się z innymi ważnymi wydarzeniami. Nawet jeśli nie jesteś z natury lękliwy, to nawał bardzo ważnych rzeczy do zrobienia w podobnym terminie może nieco przytłoczyć. Dlatego nie spiesz się z ustalaniem terminu. Egzamin na prawo jazdy warto wykonać, gdy jest się zrelaksowanym i nieobciążonym dodatkowymi troskami.  Do takich może należeć wizyta u dentysty, gorący okres na studiach lub w szkole, czy wydarzenie rodzinne.

Wskazówka 4 – zadbaj o przygotowanie do teorii i praktyki

Jak zdać egzamin teoretyczny? Musisz przede wszystkim opanować zasady ruchu drogowego. Gdy już je poznasz, wykonuj testy w hurtowych ilościach. Nie zadowalaj się jednym czy dwoma. W zestawie jest ponad 3 tysiące pytań, więc jest co robić! Poza tym dobrze opanujesz tryb egzaminowania. A jak przygotować się do egzaminu praktycznego? Jeśli 30 godzin jazdy z instruktorem wydaje ci się niewielką ilością, dokup więcej godzin. Wyjdzie ci taniej niż wykupienie następnego egzaminu. Kilka godzin jazdy więcej to żaden wstyd, pamiętaj o tym!

Wskazówka 5 – wyluzuj się!

I nie chodzi nam o to, by dzień wcześniej pójść na imprezę ze znajomymi. Relaks, jaki mamy na myśli to np.:

  • wyspanie się;
  • odpuszczenie nauki na dzień przed;
  • zabranie ze sobą na egzamin kogoś bliskiego;
  • prośba o obecność instruktora podczas egzaminu (tak, można);
  • zrobienie dla siebie czegoś odprężającego.

Słowo końcowe

Sukces na egzaminie to połączenie dobrego przygotowania merytorycznego i wyluzowania się. Stres i brak wiedzy to mieszanka wybuchowa – skieruje cię od razu do kolejki na zapisy po kolejny termin. Dlatego uwzględnij ww. wskazówki, nabierz pewności siebie i działaj! Powodzenia!

Wróć do bloga