Jakie błędy kończą egzamin na prawo jazdy? Najgorsze wpadki kursantów!

Gratulujemy zakończonego kursu na prawo jazdy! Przed tobą egzaminy, czyli w opinii wielu najtrudniejsza część. Jednak to wcale nie oznacza, że będzie drogą przez mękę. Aby pozytywnie zakończyć te dwa ważne etapy, musisz ustrzec się poważnych błędów. Jakich? Te opisaliśmy poniżej!

Ile błędów można zrobić na egzaminie praktycznym?

Kluczowe jest dla ciebie to, co zapisano w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 roku. Odnośnie osób egzaminowanych w procesie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami stwierdzono, że osoba odbywająca go ma prawo do popełnienia jednego błędu podczas każdego zadania egzaminacyjnego. Co więcej, każdy egzamin na prawo jazdy może zostać przerwany nawet po jednokrotnym błędzie, jeśli stworzył on szczególne zagrożenie dla innych. Można je popełnić na placu manewrowym i podczas jazdy w ruchu ulicznym.

Błędy kończące egzamin przed wyjechaniem na plac

Zanim jeszcze na dobre zagościsz w samochodzie egzaminacyjnym, wszystko może się skończyć porażką. Dlaczego? Egzamin na prawo jazdy zostanie zakończony w momencie nieprawidłowego wskazania świateł lub czynności kontrolno–obsługowej. W praktyce oznacza to pomylenie zbiorników w komorze silnika. Przyznasz, że słabo byłoby nawet nie usiąść we wnętrzu auta do egzaminu, prawda?

Kolejna rzecz, o której musisz pamiętać to zapinanie pasów bezpieczeństwa. Egzaminator na 100% przerwie egzamin na prawo jazdy, gdy ruszysz bez zapiętych pasów. Niestety błędu tego nie możesz naprawić. Uzyskasz wynik negatywny i będziesz musiał zapisać się na kolejny termin. Pamiętaj też o wyregulowaniu fotela i lusterek przed uruchomieniem silnika.

Jak kończą się egzaminy na prawo jazdy na placu manewrowym?

Co sprawia kursantom największy problem w wykonywanych na placu zadaniach? Reagowanie na zaistniały problem. A te mogą pojawić się już w momencie ruszania. Chociaż zwykle jeździsz tym samym modelem pojazdu, może on być w innym stopniu eksploatowany niż „elka”. Nie mówiąc już o uczeniu się na pamięć jazdy po łuku czy ruszaniu ze wzniesienia. Jakie pomyłki kończą egzamin na prawo jazdy na placu manewrowym? Należą do nich:

 • przejechanie przez linię wyznaczającą krawędź łuku;
 • naruszenie pachołka;
 • brak koordynacji w opanowaniu pedałów gazu, sprzęgła i hamulca;
 • stoczenie się auta o więcej niż 20 cm podczas ruszania na wzniesieniu;
 • zgaśnięcie silnika na wzniesieniu.

Oblany egzamin na prawo jazdy na mieście – dlaczego?

Najwięcej trudności może sprawiać jazda w ruchu ulicznym. Dlaczego? Tutaj trudno o idealne zaplanowanie wszystkiego. Jeśli obawiasz się niewiadomych tras, możesz skorzystać z podpowiedzi widocznych na BeDriver w celu znalezienia tras w Twoim mieście lub skorzystania z naszego rankingu szkół jazdy w Warszawie i innych miastach polski. Wtedy zapoznasz się z różnymi miejscami wykonywania zadań egzaminacyjnych. 

A jakie są najczęstsze przyczyny natychmiastowego zakończenia egzaminu na prawo jazdy w mieście? Są tożsame z głównymi przyczynami wypadków i kolizji drogowych. Można tu wymienić:

 • wymuszenie pierwszeństwa przejazdu;
 • niedostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów;
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i rowerzystom;
 • bagatelizowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych;
 • spowodowanie zagrożenia w postaci zdarzenia drogowego (kolizja, wypadek);
 • wyprzedzanie tuż przed przejściem dla pieszych lub na nim;
 • wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

Jak zdać egzamin na prawo jazdy bez błędów?

Jakiej rady możemy udzielić ci na koniec? Nie trać głowy podczas egzaminu! Nie traktuj uwag egzaminatora personalnie – nie spotkaliście się przecież po to, żeby się zaprzyjaźnić. Stosuj się do wszystkiego, co słyszysz i w razie konieczności poproś o powtórzenie komendy. Błędy na egzaminie na prawo jazdy się zdarzają, ale ty nie musisz na nich oblać! Powodzenia!

Wróć do bloga