Czy musisz zdać prawo jazdy za pierwszym razem?

Jesteś ambitnym kursantem i nie wyobrażasz sobie podchodzić do egzaminu wielokrotnie? Niektórzy kandydaci na kierowców mocno nastawiają się na zdanie „za pierwszym”. Dlaczego nie warto dodatkowo się nakręcać? Co wtedy, gdy zdarzy ci się potknięcie? 

Zdawalność prawa jazdy za 1 razem w Polsce

Według dostępnych statystyk zdawalność egzaminów praktycznych za 1 razem utrzymuje się na poziomie nieco przekraczającym 30%. Czy to dużo? Zdecydowanie nie. Sporo kandydatów kończy z wynikiem negatywnym przez:

  • stres;
  • niedouczenie;
  • zbytnie rozluźnienie;
  • niedostosowanie się do zaleceń egzaminatora.

Oczywiście każdy chciałby zdać prawo jazdy za 1 razem, ale czy musisz to zrobić za wszelką cenę?

Presja zdania za 1 razem a zdawalność

Nakładanie na siebie celów trudnych do osiągnięcia jest demotywujące. Dlatego lepiej jest nie zakładać, że musisz za wszelką cenę zdać od razu. Idziesz w miejsce, którego wcześniej prawdopodobnie nie znałeś i wszystko będzie dla ciebie nowe. Oswojenie się z tą sytuacją może zająć trochę czasu, a to ma wpływ na twój wynik egzaminów. Powtarzanie sobie, że musisz coś zrobić idealnie, sparaliżuje cię, gdy popełnisz najdrobniejszy błąd. Podczas egzaminów masz do nich prawo w niewielkiej ilości. Dlatego lepiej rozluźnić się i uspokoić, niż nadmiernie nakręcać.

Oblanie egzaminu to żaden wstyd!

Chciałeś zdać za pierwszym razem, ale popełniłeś błąd? Nic strasznego! Jasne, że czeka cię wydanie kolejnej kwoty na egzamin. Jak uniknąć drugim razem podobnego błędu? Dobrze przemyśl, co w zasadzie zrobiłeś nie tak i przypomnij sobie zasady. Dla pewności wykup dodatkowe jazdy, żeby poćwiczyć konkretny manewr. Możesz poszukać instruktora lub OSK z BeDriver. Za drugim razem stres będzie zdecydowanie mniejszy, bo wiesz już, co cię będzie czekać! I na pewno dasz radę!

Podsumowanie – jak sobie poradzić z porażką?

Nie załamuj się! Niektórzy mówią, że najlepsi zdają za 2 razem. Inni mawiają – do 3 razy sztuka. I w zasadzie mają rację. Gdy podłamiesz się po porażce, twoje szanse nie wzrosną. Wręcz przeciwnie – spadną jeszcze bardziej. Napraw błąd, skup się i podejdź kolejny raz!

Wróć do bloga