Kurs prawa jazdy – 5 błędów, których musisz unikać!

Chcesz zapisać się na kurs prawa jazdy? Wspaniale! Teraz przed tobą nauka i wykorzystywanie wiedzy na drodze. Samo uczestniczenie w zajęciach nie sprawi, że zdasz prawko za 1 razem. Dlatego unikaj tych 5 błędów, a odniesiesz z kursu jak najwięcej korzyści!

Błąd nr 1 – lekceważenie zajęć teoretycznych

Jaki jest pierwszy błąd popełniany przez kursantów? Olewanie zajęć teoretycznych. Niektórzy dochodzą do wniosku, że wszystkiego dowiedzą się z internetu, a jak w wewnętrznym egzaminie im nie pójdzie, to podejdą jeszcze raz. Tymczasem klucz do sukcesu leży właśnie w systematycznym dostarczaniu sobie wiedzy. Kurs prawa jazdy ma cię przygotować do wyjazdu na ulicę i bezpiecznego poruszania się po niej. Nie ma tu żadnej taryfy ulgowej. Niedouczony kierowca staje się zagrożeniem dla innych i siebie samego.

Błąd nr 2 – omijanie trudnych zagadnień

Jest coś, co sprawia ci kłopot? Zapisz to sobie, zapamiętaj lub w inny sposób utrwal problem. Potem postaraj się znaleźć na niego odpowiedź. Nie wstydź się pytać – wykładowca i instruktor są też po to, żeby rozwiewać twoje wątpliwości. Gdy kurs na prawo jazdy przyniesie ci trudne zagadnienia, których nie rozumiesz, po prostu staraj się poświęcić im więcej czasu. Nie uciekaj od tematu, bo wróci do ciebie jak bumerang na egzaminie lub podczas jazdy na ulicy.

Błąd nr 3 – pośpiech w nauce

Ma to związek z innym równie często popełnianym błędem – czytaniem bez zrozumienia. Pamiętaj, że kurs i egzaminy to nie miejsce na sprawdzenie, kto zrobi to najszybciej. Spokojnie podchodź do zagadnień, czytaj pytania na testach uważnie. Czasem pojęcie wydaje się być proste, ale ma w sobie haczyk. Masz tendencję do szukania informacji po frazach? Skupiaj się na całych zdaniach i pytaniach. Każde słowo ma znaczenie i nawet jedno może zmienić obraz danego zagadnienia.

Błąd 4 – „ja wiem lepiej”

Jakie jeszcze błędy na kursie prawa jazdy popełniają młode osoby? Podchodzą do szkolenia z bagażem doświadczeń. Być może miałeś już okazje do jazdy samochodem „nieoficjalnie” – tata lub wujek uczyli cię jeździć. Im więcej naleciałości zabierzesz ze sobą na kurs, tym gorzej dla ciebie. Dlaczego? Bo kurs na prawo jazdy ma w tobie dopiero je wyuczyć. Jeśli masz już jakieś zwyczaje (a często odbiegają od prawidłowych) trudno będzie instruktorowi je zniwelować. Słuchaj poleceń instruktora i nie wymądrzaj się!

Błąd nr 5 – paraliżujący stres

Obawy przed niewiadomymi powodują, że kandydaci na kierowców robią głupstwa. To samo dzieje się na szkoleniach, gdy jeżdżą z instruktorami po mieście. Jazda pod prąd lub na wprost, gdy pas jest do skrętu w lewo, łatwo nas nie zdziwią. W dużej mierze to stres powoduje taki zanik trzeźwego myślenia. Błędy na kursie prawa jazdy mogą wynikać z nadmiernego stresu. Dlatego staraj się podejść do szkolenia na luzie. Nie wymyślaj czarnych scenariuszy, spokojnie skup się na odbieraniu wiedzy. 

Kilka słów na koniec 

Pamiętaj – twoje zaangażowanie na kursie to połowa sukcesu! Druga połowa to znalezienie dobrej szkoły i instruktora. Możesz popytać wśród znajomych lub skorzystać z naszej listy opinii o szkołach nauki jazdy w Poznaniu lub innych miastach widocznych na BeDriver.

Wróć do bloga