Czy każdy może zrobić prawo jazdy? Odpowiadamy!

Istnieje różnica między zdolnościami do prowadzenia pojazdów lub ich brakiem a przeciwwskazaniami do jazdy autem. W tym artykule skupimy się właśnie na tej pierwszej kwestii – czy każdy zdrowy człowiek bez ograniczeń fizycznych i psychicznych może mieć prawo jazdy? 

Czy lęk jest przeciwwskazaniem do zrobienia prawka?

I tak i nie. Jeśli masz silny, paniczny strach przed jazdą samochodem, oznacza to prawdopodobnie amaksfobię. Jednak z pomocą specjalisty i ten problem możesz zwyciężyć! Zwykle jednak kursanci mają po prostu obawy spowodowane niewiadomymi:

  • Jak mi pójdzie na kursie?
  • Czy nie zaliczę stłuczki?
  • Jak opanuję materiał?
  • Czy zdam egzaminy?

Wszystkie te obawy wynikają z kontaktu przed niewiadomą. Nigdy przecież nie byłeś na kursie prawa jazdy i trudno jest ci sobie go wyobrazić. 

Czy masz talent do jazdy samochodem?

A może brak talentu można uznać za przeciwwskazanie? Czym w zasadzie jest taka zdolność do prowadzenia samochodu? Mówi się, że ktoś jest urodzonym księgowym lub wybitnym szachistą, bo ma talent. W prowadzeniu auta również są lepsi i gorsi. Jak jednak twierdzą instruktorzy, których możesz znaleźć w wyszukiwarce BeDriver, każdy jest w stanie nauczyć się jeździć. To kwestia determinacji, poświęconego czasu i pieniędzy przeznaczonych na dodatkowe godziny.

Oblany egzamin – czy masz podejść jeszcze raz?

Niektórzy mówią „Jak nie, to nie”! Takie powiedzenie nasuwa od razu na myśl obraz małej, obrażonej dziewczynki, która odwraca się na pięcie. Chcesz być właśnie takim kursantem? Jasne, że nie! Jedna porażka wcale nie oznacza, że masz sobie darować kolejną próbę. Przyczyn niezdanego egzaminu jest wiele – od luk w wiedzy, przez stres, po nadmierne rozluźnienie na kilka minut przed końcem. Oczywiście oblanie 5 czy 10 egzaminów w bardzo podobny sposób, może zwiastować pewne problemy. Da się je jednak wyeliminować razem ze specjalistą.

Nie chce mi się uczyć – czy prawko jest dla mnie?

Jeśli jesteś odporny na nową wiedzę, to kurs i egzamin na prawo jazdy mogą być dla ciebie drogą przez mękę. Niektóre rzeczy da się przyswoić łatwo, ale jeżeli dodatkowo nie znasz się na prowadzeniu auta, trudno oczekiwać rewelacyjnych rezultatów. Dlatego, zanim zapiszesz się na kurs w szkole, którą możesz znaleźć dzięki porównywarce szkół jazdy BeDriver, zmień swoje podejście do zdobywania wiedzy. Dzięki temu osiągniesz sukces na kursie i nie zmarnujesz kasy!

Podsumowanie – czy każdy może mieć prawo jazdy?

Zdecydowanie tak! Jak wypowiadają się instruktorzy, wybitnie rzadko zdarza się osoba, która zupełnie nie rokuje na kierowcę. Jeśli jednak się pojawia, z czasem zwykle „zaskoczy” i zacznie rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Jeśli więc nie towarzyszy ci paniczny strach, nie masz zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a twój stan zdrowia fizycznego pozwala na przystąpienie do kursu, zrób to! Na pewno świetnie sobie poradzisz z materiałem i praktyką! Powodzenia!

Wróć do bloga