Znaki nakazu – warianty i opis

Do czego zobowiązują Cię znaki nakazu? Przeczytaj i sprawdź, jakie znaki nakazu obowiązują w Polsce!

Znaki nakazu w Polsce – co oznaczają i jak je rozpoznać?

Znaki nakazu muszą być respektowane przez każdego kierowcę. Jako nowy adept kierownicy chcesz nauczyć się ich znaczenia, by jak najlepiej się do nich stosować. Poznasz je w tym zestawieniu!

Wygląd znaków nakazujących na polskich drogach

Po czym możesz rozpoznać znaki nakazu? To owalne tarcze z granatowym tłem i białym lub biało-czarnym symbolem. Według Konwencji wiedeńskiej znaki nakazujące mają z góry ustalony kształt i barwę, dlatego w większości krajów europejskich są niemal identyczne. Wyjątkiem jest oznakowanie o symbolu C-17, które jest prostokątne i zawiera białe tło z pomarańczową ikoną.

Jakie znaczenie mają znaki nakazu?

Znaki nakazu i zakazu mogą być dla niektórych mylące. Są do siebie podobne, ale zobowiązują do wykonania odwrotnych manewrów. Znaki nakazu mają na celu podyktowanie konkretnego działania, które należy wykonać. Nie pozostawiają też innych wariantów do wyboru – kierowca, który widzi dane oznakowanie, musi postąpić dokładnie tak, jak jest to widoczne na tarczy.

Znaki nakazujące i dodatkowe informacje

W pewnych przypadkach konieczne jest dodanie uzupełniających informacji pod tego rodzaju znakiem. Najczęściej dotyczy ono grupy uczestników ruchu, którzy nie muszą stosować się do nakazu. Pod oznakowaniem znajduje się wtedy tabliczka, a na niej napis „Nie dotyczy … ” z wyszczególnioną grupą.

Znaki nakazu z opisem – zestawienie znaków

Dla lepszego zapoznania się z obowiązującymi zasadami przygotowaliśmy dla ciebie znaki nakazu z opisem. Dzięki temu poznasz ich symbole i to, co oznaczają.

Znaki C-1, C-3 – nakaz jazdy przed znakiem

Każdy z wymienionych dwóch znaków nakazujących odwołuje się do wykonania manewru przed znakiem. Składają się z prostych strzałek określających kierunek jazdy i mogą być skierowane w lewo (C-3) lub w prawo (C-1). Znajduje się w osi jezdni na jej przedłużeniu.

Znaki C-2 i C-4 – nakaz jazdy za znakiem

Te znaki stosuje się obok jezdni, której dotyczą. Znaki nakazu C-2 i C-4 sygnalizują, że kierowca musi za nimi zmienić kierunek jazdy. W odróżnieniu od oznakowań C-1 i C-3 składają się ze strzałki skierowanej w danym kierunku pod kątem prostym.

Znak C-5 nakaz jazdy na wprost

W przypadku znaków nakazujących jazdę na wprost kierowca nie ma możliwości wykonać innego manewru. Zwykle oznaczenie to umiejscawia się w obszarach o sporym natężeniu ruchu w obu kierunkach. Aby uniknąć blokowania ciągłości jazdy, umieszcza się ten znak i np. oznakowanie B-21 zakaz skrętu w lewo.

Znaki C-6, C-7 i C-8 – nakaz jazdy w kierunku

Oznaczenia te składają się z dwóch strzałek skierowanych w różnych kierunkach – na wprost, w lewo i w prawo. Dzięki nim kierowca wie, że w danym momencie drogi może jechać tylko:

  • w lewo lub w prawo (C-8);
  • na wprost lub w lewo (C-7);
  • na wprost lub w prawo (C-6).

Znaki nakazu C-6 i C-7 umieszcza się na skrzyżowaniach o więcej niż 4 wlotach.

Znaki C-9, C-10 i C-11 – kierunek omijania przeszkody

Na znakach nakazujących z tej grupy widnieje prosta strzałka z grotem skierowanym w kierunkach płd.-wsch. i płd.-zach. Kierowca dzięki temu wie, że musi ominąć przeszkodę (np. pas oddzielający dwa kierunki jazdy) z widocznej na znaku strony. Dodatkowo znak C-9 pokazuje, że od momentu jego umiejscowienia obowiązuje jazda w jednym kierunku.

Znak C-12 rondo, ruch okrężny

Bardzo charakterystyczny znak nakazu w formie wirujących strzałek w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Widząc go, masz pewność, że zbliżasz się do ronda, czyli skrzyżowania o ruchu okrężnym. Razem z tym oznaczeniem umieszczany jest znak A-7, który nakazuje na ustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Znaki C-13 i C-16 – droga dla rowerów i pieszych

Każdy ze znaków określa grupę uczestników ruchu, którzy mogą przemieszczać się danym odcinkiem drogi. Gdy znaki te są połączone w jeden, wskazują, że te dwie grupy mogą przemieszczać się jednocześnie na oznakowanej trasie. Kierunek wskazuje umiejscowienie symbolu po konkretnej stronie znaku. Wyjątkiem jest znak, na którym oba symbole oddzielone są poziomą kreską – w takiej sytuacji znaki nakazu uwzględnia swobodne przemieszczanie się po dowolnej stronie. Odwoływane są znakami C-13a i C-16a.

Znak C-14 – prędkość minimalna

Raczej rzadko spotykany znak na polskich drogach. Wskazuje, że kierowca nie może zwalniać poniżej prędkości zastosowanej na znaku nakazującym. Zwykle umiejscawia się go w obszarach, gdzie kierowcy nieoczekiwanie i nagminnie zmniejszają prędkość i doprowadzają do niebezpieczeństwa. Co ważne, stan nawierzchni nie ma na to wpływu i nie jest czynnikiem decydującym o nagłym zwalnianiu. Odwoływany jest znakiem C-15.

Znak C-17 – kierunek jazdy dla aut dostawczych z materiałami niebezpiecznymi

Wyjątkowy znak nakazu w całej stawce. Jest prostokątny i ma pomarańczową barwę symbolu. Towarzyszy mu również jeden ze znaków kierunkowych, który pokazuje, w jakim kierunku pojazd ten musi jechać dalej. Znak dotyczy tylko tych pojazdów, które przewożą materiały niebezpieczne w ilościach wymagających ich specjalnego oznakowania (pomarańczowe tablice).

Znak C-18 – łańcuchy przeciwpoślizgowe

Oznakowanie stosowane szczególnie w rejonach górskich. Wskazuje, że pojazdy silnikowe muszą mieć umieszczone na danej drodze łańcuchy na przynajmniej dwóch napędzanych kołach. Dla porządku możliwe jest wskazanie, do jakiej grupy pojazdów tyczy się nakaz. Informuje o tym tabliczka pod znakiem.

Pamiętaj o znakach nie tylko na kursie

Szykujesz się do zdawania prawa jazdy i chcesz wybrać odpowiednie miejsce do nauki? Sprawdź w wyszukiwarce BeDriver, jakie propozycje najlepszych szkół jazdy w Krakowie i instruktorów są dostępne w twojej okolicy. Wybierz najlepiej i zdawaj bez przeszkód!

Wróć do bloga