Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie – manewry drogowe bez tajemnic!
Gdy wsiądziesz do „elki” i wyjedziesz na miasto, zapewne wykonasz wiele razy te 3 manewry. Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie – o co w tym wszystkim chodzi i jak to ogarnąć, żeby się nie pomylić? Przeczytaj nasz poradnik!
Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie – rozwikłanie zagadki
Chcesz wiedzieć, co to jest omijanie, wymijanie i wyprzedzanie? Poniżej definiujemy te 3 najczęściej wykonywane manewry drogowe:
- Omijanie – przechodzenie lub przejeżdżanie obok pojazdu, pieszego lub przeszkody, które nie poruszają się w danej chwili.
- Wymijanie – przechodzenie lub przejeżdżanie obok pojazdu, pieszego lub innego uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku.
- Wyprzedzanie – przechodzenie lub przejeżdżanie obok pojazdu, pieszego lub innego uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.
Omijanie, wymijanie i wyprzedzanie – jeszcze łatwiejsze sposoby zapamiętania
Jak jeszcze łatwiej zapamiętać powyższe definicje? Możesz to zrobić na przykładzie poruszania się – omijanie zawsze dotyczy tych uczestników ruchu i przeszkód, które nie wykonują żadnego ruchu. Kolejna sprawa to wyprzedzanie – ma miejsce zawsze z udziałem pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku. Wymijanie natomiast jest tylko wtedy, gdy obiekt wymijany jedzie w przeciwnym kierunku.
Przykłady 3 najpopularniejszych manewrów drogowych
Przejdźmy o krok dalej i posłużmy się konkretnymi przykładami. Aby zrozumieć omijanie, wymijanie i wyprzedzanie umieścimy je w konkretnych sytuacjach drogowych.
- Wyobraź sobie, że jedziesz „elką” za autobusem. Zbliżacie się do zatoczki i autobus zatrzymuje się, a ty przejeżdżasz obok niego. Jaki manewr właśnie wykonałeś? Masz rację, chodzi o omijanie. Autobus zatrzymał się, więc nie ma tutaj mowy o wyprzedzaniu.
- Kolejny przykład to dosyć nietypowa sytuacja. Jedziesz autem na kursie, a z przeciwka nadjeżdża szeroki pojazd rolniczy, który zachodzi na twój pas. Musisz zjechać nieco na pobocze, by nie doszło do niebezpiecznej sytuacji. A teraz, który manewr został przez ciebie wykonany? Znowu masz rację – wymijanie.
- A na koniec sytuacja, która przytrafi ci się zapewne nie raz. Podczas podróży przed tobą znajduje się rowerzysta. Dla utrzymania płynności jazdy i niekorkowania pasa chcesz znaleźć się przed nim i kontynuować sprawne przemieszczanie się. Co właśnie zrobiłeś? Gdy zostawiłeś rowerzystę za sobą, zakończyłeś wyprzedzanie.
Omijanie, wymijanie a wyprzedzanie – który manewr jest najniebezpieczniejszy?
Jeśli miałbyś wskazać najbardziej niebezpieczny z ww. manewrów, na który byś postawił? Zdecydowanie najczęściej dochodzi do groźnych sytuacji właśnie podczas wyprzedzania. Omijanie i wymijanie nie sprawiają tak wielkich trudności, chociaż i podczas tych sytuacji może dojść do kolizji. Wyprzedzanie jednak ma związek najczęściej ze zmianą pasa ruchu na przeciwny, a to niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Zwłaszcza wtedy, gdy manewr nie jest odpowiednio wykonany lub dochodzi do niego w niesprzyjających warunkach.
Będąc na drodze, zawsze jeździj bezpiecznie!
Nie da się uniknąć powyższych manewrów podczas prowadzenia samochodu. Dlatego musisz nauczyć się je wykonywać właśnie na kursie prawa jazdy. Jakość nauczania instruktora i poziom ośrodka szkoleniowego mają wpływ na twoje powodzenie podczas egzaminów. Razem z BeDriver wybierz dla siebie najlepszą szkołę jazdy! Udanego kursu!