Jak ruszyć autem bez gazu i z gazem – instrukcja krok po kroku
Na egzaminie praktycznym będzie kilka sytuacji, w których płynne ruszanie bardzo ci się przyda. To w zasadzie podstawa skutecznej jazdy samochodem. Jak ruszyć autem bez obaw o zduszenie silnika? Przeczytaj dalej i wypróbuj z instruktorem!
Jak ruszać samochodem na płaskiej drodze?
W teorii wszystko jest proste – hamulec postojowy, sprzęgło, jedynka, puszczanie hamulca i sprzęgła a na końcu jazda. Niestety w praktyce nie zawsze idzie to tak, jakbyś chciał. Dlatego stworzyliśmy instrukcję, która nauczy cię jak ruszać samochodem w każdych warunkach! Zanim wybierzesz szkołę nauki jazdy, sprawdź nasz ranking nauki jazdy w Krakowie lub innych szkół w całej Polsce.
Zasada półsprzęgła podczas ruszania
Czym jest ruszanie z półsprzęgła? Chodzi o znalezienie takiego położenia pedału sprzęgła, w którym samochód bez użycia gazu zaczyna sam jechać do przodu. Jeśli stoisz na płaskiej drodze, to nawet małolitrażowy samochód ruszy w ten sposób bez żadnych problemów.
Jak ruszyć samochodem z półsprzęgła?
- Naciśnij sprzęgło.
- Wrzuć jedynkę.
- Puść hamulec.
- Powoli i płynnie puszczaj sprzęgło, starając się wyczuć moment ruszania auta.
- Gdy auto ruszy trzymaj stopę na sprzęgle w jednakowym położeniu.
- Po przejechaniu kilku metrów płynnie zdejmij nogę ze sprzęgła.
Na płaskiej trasie nie musisz dodawać gazu, by ruszyć. Robisz to dopiero po puszczeniu nogi ze sprzęgła.
Kiedy potrzebny jest gaz podczas ruszania?
W większości przypadków płynnie ruszysz autem bez gazu. Zrobisz to też na egzaminie, gdy będziesz jechać po łuku. Zasadniczym przypadkiem, gdy przydaje się gaz, jest ruszanie na wzniesieniu. Wtedy konieczne jest zwiększanie obrotów silnika, bo inaczej samochód ci zgaśnie.
Jak dodawać gazu podczas ruszania?
Zasada jest ta sama, co w przypadku półsprzęgła. Jak ruszyć autem używając gazu? Do momentu znalezienia miejsca, w którym auto zaczyna samo ruszać na sprzęgle, nie powinieneś dodawać gazu. Spowodowałoby to jedynie podniesienie obrotów silnika. Gdy auto zaczyna jechać na półsprzęgle dopiero wtedy możesz dodawać gazu i odejmować sprzęgło zupełnie. W praktyce będzie to trwało naprawdę chwilkę.
Pamiętaj, że łatwiej jest ruszać, unosząc całą stopę razem z pedałem sprzęgła, a nie tylko podnosząc palce. To pomocne szczególnie w początkowym etapie jazdy autem, gdy nie znasz jeszcze tak dobrze zachowania silnika. Wypróbuj nasze wskazówki i zawsze ruszaj płynnie!