Umowa kupna-sprzedaży – co musisz o niej wiedzieć
Z umową kupna-sprzedaży spotkasz się w swoim życiu nie raz. Najczęściej mamy z nią do czynienia w przypadku zakupu pojazdu z drugiej ręki. Zbycie używanego samochodu lub jego nabycie może być związane ze sporządzeniem umowy kupna-sprzedaży. W jaki sposób należy ją przygotować? Czy możesz skorzystać z firmy ustnej? Do czego jest Ci potrzebna? Przeczytaj poniżej!
Czym jest umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Jak wskazuje sama nazwa umowa kupna-sprzedaży stanowi potwierdzenie zakupu lub zbycia przedmiotu. Mówi na jednoznacznie kto, kiedy, za ile, komu i co przekazał w formie przeniesienia własności. Co ciekawe umowa kupna-sprzedaży samochodu nie musi być zawierana tylko przez właścicieli. Zawiera się ją też w przypadku pośredniczenia w sprzedaży pojazdu. Na umowie powinny być wymienione wszystkie jej strony łącznie z każdym współwłaścicielem.
Co powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży samochodu?
Do najważniejszych informacji zawartych w umowie kupna-sprzedaży samochodu zaliczają się następujące informacje:
- dane osobowe każdej ze stron;
- data i miejsce zawarcia umowy (warto pamiętać o podaniu godziny jej podpisania);
- dane przedmiotu umowy (model auta, wersja silnika, kolor, VIN, przebieg, rocznik, numer rejestracyjny);
- warunki umowy (cena pojazdu, sposób i czas jego przekazania, sposób zapłaty należności);
- orzeczenie o znajomości stanu auta i jego wad;
- wskazanie kto ponosi koszty umowy;
- podpisy wszystkich stron umowy.
Na pierwszy rzut oka umowa kupna-sprzedaży samochodu jest skomplikowana. Jednak w praktyce może być zawarta tylko na jednej stronie formatu A4. Zerknij na wzór umowy kupna-sprzedaży i pobierz go na własne potrzeby!
Najważniejsze cechy umowy kupna-sprzedaży
Jest kilka ważnych spraw, o których warto pamiętać przy sporządzaniu i podpisywaniu umowy kupna-sprzedaży.
- Najlepiej trzymać się formy pisemnej umowy. Ustawodawca nie narzuca konkretnej formy, ale umowa powinna być czytelna i sporządzona na kartce papieru.
- Zawsze przygotowuj umowę w dwóch identycznych (jednogłośnie brzmiących) egzemplarzach.
- Jeśli ktoś sprzedaje auto lub kupuje w czyimś imieniu, musi mieć upoważnienie.
- Umowa kupna-sprzedaży powinna być przechowywana przez strony co najmniej 3 lata od momentu jej podpisania. Jednak ze względu na względy praktyczne nigdy nie warto jej wyrzucać.
- Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest potwierdzeniem przeniesienia własności i stanowi dowód do rejestracji lub wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji. Bez niej tego nie zrobisz (chyba że kupujesz auto od firmy lub nowe).
- Sprzedaż lub kupno pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży może być przeprowadzone przez więcej niż jedną stronę (dwóch sprzedających lub dwóch kupujących).
- Umowa taka może być sporządzona również z osobą spoza Polski, jeśli przebywa ona legalnie na terenie Rzeczpospolitej.
Umowę kupna-sprzedaży samochodu możesz porządzić samodzielnie lub posłużyć się zamieszczonym wzorem. Pamiętaj, że inne przydatne wskazówki dla młodych kierowców znajdziesz w pozostałych wpisach BeDriver!