Pierwszy samochód ze współwłaścicielem – jak kupić auto?
Zakup pojazdu to ekscytujący moment. Jednak w przypadku młodego kierowcy, pojawia się kilka pytań związanych np. z wysokością ubezpieczenia OC i AC. Jedną z opcji jest nabycie samochodu wraz ze współwłaścicielem. W jaki sposób możesz to zrobić i jakie formalności muszą zostać załatwione? Sprawdź!
Na czym polega współwłasność pojazdu?
Podzielenie się własnością pojazdu nie jest niczym nowym. Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem zwykle jest podpisywana wśród członków rodziny, gdy młodszy kierowca chce oszczędzić na ubezpieczeniu. Dzięki podzieleniu własności na połowy oraz udziale kierowcy z pełnymi składkami polisa OC i AC nie jest tak kosztowna. Współwłaściciel może pojawić się też w innym momencie, już po dokonaniu zakupu pojazdu. Wtedy należy przejść przez pewne procedury administracyjne.
Jak kupić auto ze współwłaścicielem?
Umowa kupna-sprzedaży ze współwłaścicielem nie różni się znacząco od tej podpisywanej przez dwie osoby. Przede wszystkim znajduje się w niej zapis dotyczący nabycia samochodu przez więcej niż jedną osobę oraz pozycja z danymi osobowymi tych osób. Poza tym ważne jest zawarcie procentowego udziału każdej z osób. Procedura ta jest możliwa dla tych, którzy już w momencie zakupu pojazdu wiedzą, że chcą go nabyć na zasadach współwłasności. Jeżeli jednak auto zostało kupione przez jedną osobę, da się przenieść część własności na drugą. Jak?
Współwłasność auta a darowizna
Innym sposobem na podział auta na co najmniej dwie osoby jest przekazanie darowizny części majątku. Taka procedura wymaga podpisania umowy między osobami i zgłoszenia tego faktu w miejscowym wydziale komunikacji. Na tej podstawie do dowodu rejestracyjnego zostaje dopisana druga osoba, która od tej pory jest współwłaścicielem auta. Dzięki temu łączna składka OC i AC jest niższa w porównaniu do ubezpieczenia pojazdu tylko przez młodego kierowcę.
Ile kosztuje przekazanie auta w formie darowizny?
Na wysokość podatku od darowizny ma wpływ kwota przekazywanego majątku oraz pokrewieństwo. Osoby będące w grupie 0 (zero), to najbliższa rodzina, która nie płaci podatku od darowizny. To m.in. zstępni, wstępni, małżonek i rodzeństwo. Współwłaściciel, który otrzymuje część auta, jest zwolniony z płacenia podatku. Przekazywanie procentów majątku jest najpopularniejsze właśnie w tej grupie, ze względu na bliskie pokrewieństwo i zażyłość, ale też zerowy podatek.
Jak ubezpieczyć auto ze współwłaścicielem?
Procedura zgłaszania ubezpieczenia dla co najmniej dwóch osób w przypadku auta jest bardzo prosta. W zasadzie przypomina tą widoczną w zgłaszaniu tego faktu w wydziale komunikacji. Nawet jeden ze współwłaścicieli może dokonać zakupu ubezpieczenia, jeśli poda dane drugiej osoby oraz upoważnienie.
Zakup auta ze współwłaścicielem – wnioski
Jeśli chcesz płacić niższe składki ubezpieczenia pojazdu, to skorzystaj z możliwości zakupu auta ze współwłaścicielem. Zwłaszcza dla osób mieszkających pod jednym dachem lub bardzo blisko siebie to świetna opcja. Zerknij na inne porady dla młodych kierowców zamieszczone na BeDriver! A jeżeli jeszcze nie masz prawa jazdy, sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie oraz rankingi z innych miast!