Jazda na zderzaku – o co chodzi?

Czy wiesz, czym jest jazda na zderzaku? Od 1 czerwca 2021 roku jest prawnie karana mandatem przez policję. Jak unikać tego stylu jazdy? Sprawdź!

Jazda na zderzaku – jak bezpiecznie poruszać się za innym autem?

Kontrowersje wokół jazdy na zderzaku nie mijają. W krajach zachodniej Europy już od lat taki niebezpieczny styl prowadzenia samochodu jest karany mandatami. W Polsce dopiero od niedawna istnieje takie prawo. W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób unikać jazdy na zderzak i bezpiecznie podróżować, gdy ktoś będzie jechał za tobą.

Co to jest jazda na zderzaku?

W jaki sposób wygląda jazda na zderzaku? Kierowca jadący za pojazdem będącym przed nim nie zachowuje bezpiecznej odległości i trzyma się bardzo blisko auta go poprzedzającego. Oczywiście trudno jest w trakcie prowadzenia samochodu zmierzyć dokładną odległość między pojazdami. Chodzi jednak o to, żeby zachować dystans pozwalający na wyhamowanie w nagłych sytuacjach. Jak to zrobić?

Jazda na zderzak a zasada trzech sekund

Rekomendowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad sposobem jest metoda trzech sekund. Polega na orientacyjnym zmierzeniu czasu dla zachowania prawidłowej odległości między jadącymi za sobą pojazdami. Niezbędne jest do tego wykorzystanie nieruchomego obiektu, którym może być część infrastruktury drogowej. Aby dobrze wyjaśnić ten sposób, posłużymy się prostym przykładem. Pojmiesz dzięki temu jazdę na zderzak.

Na czym polega zasada trzech sekund?

Załóżmy, że przemieszczasz się autem nauki jazdy za innym samochodem. Chcesz upewnić się, czy stosujesz odpowiednią odległość, dlatego wpadasz na pomysł zmierzenia dystansu na podstawie metody trzech sekund. W pierwszej kolejności musisz znaleźć jakiś nieruchomy obiekt, który znajduje się blisko jezdni. Może to być pionowy znak ograniczenia prędkości. Gdy kierowca przed tobą minie ten znak, zacznij odliczać sekundy.

Kiedy masz zakończyć odliczanie? W momencie, gdy ty miniesz ten sam znak co kierowca przed tobą. Jeśli w tym czasie udało ci się policzyć do 3, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Jeżeli jednak wyszło ci mniej niż 3 sekundy, a nawet mniej niż dwie, oznacza to jazdę na zderzaku.

Konsekwencje jazdy na zderzaku – co ci grozi?

Od momentu, gdy w Polsce zakaz jazdy na zderzaku zaczął obowiązywać, kierowcy muszą liczyć się ze srogimi mandatami. Ich maksymalna wysokość jest na poziomie 500 zł. Dlaczego kary za tego typu wykroczenie są aż tak wysokie? Ma to związek z dużym ryzykiem kolizji, a nawet wypadku. Niestety według statystyk, jazda na zderzak ma wpływ na ponad 20 % wszystkich zdarzeń drogowych odnotowywanych na drogach szybkiego ruchu i krajowych. Dziwi jedynie to, że dopiero niedawno weszły w życie takie przepisy.

Co się stanie, gdy jedziesz na zderzaku?

Oprócz mandatu największe zagrożenie, jakie może cię dosięgnąć to ryzyko kolizji lub wypadku. W momencie nagłego hamowania pojazdu przed tobą tylko natychmiastowa reakcja połączona z odpowiednio dużą odległością umożliwi wyhamowania. W przeciwnym wypadku jest niemal pewne, że wjedziesz w zderzak auta przed tobą. Na trasach szybkiego ruchu może w ten sposób dojść do zderzenia wielu aut. A to już ogromne ryzyko dla zdrowia i życia wielu osób.

Gdy ktoś jedzie ci na zderzaku

Unikanie jazdy na zderzak jest raczej łatwe, ale co wtedy, gdy ktoś jedzie tak za tobą? Masz do wyboru kilka opcji, a najlepsze z nich mają związek ze spokojnym kontynuowaniem podróży. Jeśli zauważysz, że za tobą stale jedzie inny pojazd i trzyma się niebezpiecznie blisko twojego zderzaka, zrobisz dobrze gdy:

  • Zachowasz stałą prędkość – w ten sposób dasz możliwość kierowcy za tobą, żeby wykonał manewr wyprzedzania. Zwykle, gdy ktoś trzyma się blisko, ma chęć właśnie cię wyprzedzić.
  • Nie wpadniesz w nerwy – osoba jadąca na zderzaku może irytować. Nie daj się wyprowadzić z równowagi i nie prowokuj kierowcy z tyłu, używając co chwilę hamulca.
  • Zjedziesz na parking lub na miejsce postojowe – czasem taka osoba nie ma zamiaru wyprzedzać, a czerpie satysfakcję z wywoływania presji. Dlatego spokojnie zjedź na parking lub inne dozwolone miejsce do zatrzymania się i daj się wyprzedzić. Po chwili możesz kontynuować jazdę.
  • Nie będziesz prowokować – kusi cię, żeby depnąć w gaz? Odpuść sobie. Kierowca za tobą zapewne będzie chciał cię dogonić, a taka zabawa może się źle skończyć.

Unikaj jazdy na zderzaku

Pamiętaj, że taki styl prowadzenia auta jest bardzo ryzykowny i nieprofesjonalny. Aby nauczyć się dobrze jeździć, skorzystaj z wyszukiwarki BeDriver, by odnaleźć najlepszych instruktorów i szkoły jazdy w Warszawie. Powodzenia!

Wróć do bloga