Wyprzedzanie na drogach – 5 najczęściej popełnianych błędów

Spośród wszystkich manewrów drogowych wyprzedzanie zdaje się nadal sprawiać kierowcom masę trudności. W teorii jest bardzo proste – rzut oka w lusterko, lewy kierunkowskaz, wyprzedzenie, prawy kierunkowskaz i powrót na swój pas. W praktyce jednak może zdarzyć się mnóstwo błędów, które wynikają z:

  • pośpiechu;
  • bagatelizowania znaków;
  • błędnej oceny odległości;
  • nieznajomości przepisów.

Jakie wpadki najczęściej zdarzają się kierowcom podczas wykonywania tego manewru? Oto kilka z nich!

Błąd nr 1 – wymuszanie pierwszeństwa 

Do takiej sytuacji dochodzi, gdy wiele aut jedzie w kolumnie i jeden z nich zacznie wyprzedzać pojazdy przed nim. Zdarza się, że w tym samym momencie jeden z poprzedzających go samochodów też wpadnie na ten pomysł. Zmieni pas ruchu bez wcześniejszego upewnienia się, czy za nim nie ma innego pojazdu. Wtedy dla jednego i drugiego wyprzedzanie może skończyć się wypadkiem.

Co zrobić, by uniknąć takiej sytuacji? Zawsze przestrzegaj odpowiedniej kolejności podczas próby wyprzedzania. Najpierw sprawdź w lusterku, czy nikt cię właśnie nie chce wyprzedzić, a dopiero potem włącz kierunkowskaz i zmień pas.

Błąd nr 2 – niewłaściwa ocena odległości

Jakie jeszcze błędy przy wyprzedzaniu zdarzają się na drogach? Do jednych z najczęstszych zaliczają się kolizje i wypadki spowodowane zderzeniem czołowym. Wyprzedzający pojazd nie uwzględnia, że z naprzeciwka nadjeżdża inne auto i doprowadza do niebezpiecznej sytuacji. Warto pamiętać, że jeśli ty jedziesz np. 70 km/h lub więcej i kierowca z przeciwka również, to będziecie zbliżać się do siebie bardzo szybko. 

Jak uniknąć takiego błędu i nie spowodować wypadku? Zawsze staraj się trzeźwo ocenić dzielącą was odległość. Jeśli nie jesteś pewien, czy auto przed tobą jedzie wolno, czy szybko, lepiej odpuść wyprzedzanie i rozpocznij je, gdy przeciwny pas będzie wolny.

Błąd nr 3 – wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach

Jest mnóstwo sytuacji drogowych, podczas których wyprzedzanie oznacza połamanie jakiegoś przepisu. Najczęściej do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi na przejściach dla pieszych lub skrzyżowaniach. Młodzi kierowcy i ci myślący, że mają już mnóstwo doświadczenia, bagatelizują fakt, że w danym miejscu przepisy nie pozwalają wyprzedzać innego samochodu. Jak uniknąć takich wpadek?

Na kursie prawa jazdy skup się na przepisach wyjaśniających miejsca zakazane do wyprzedzania. Szkoły uczące na wysokim poziomie znajdziesz np. przez wyszukiwarkę BeDriver. Jeśli nie masz pewności, przypomnij sobie zasady z Kodeksu Drogowego. Staraj się również nie rozpoczynać tego manewru w najbliższym sąsiedztwie takich obszarów. Jeśli za 100 lub nieco więcej metrów jest przed tobą przejście dla pieszych, odpuść ten manewr, by nie nastąpiło wyprzedzanie na pasach. Poczekaj też spokojnie, aż przejedziesz skrzyżowanie. 

Błąd nr 4 – nieumiejętne dostosowanie prędkości do sytuacji

Klasykiem są wyprzedzające się auta dostawcze, które jadą niemal z tą samą prędkością. W ostatnim czasie bardzo głośno było na temat wyprzedzającego kierowcę ciężarówki, który zmusił jadący z naprzeciwka radiowóz do zjechania na pobocze. Oczywiście błędy przy wyprzedzaniu nie zdarzają się tylko w przypadku aut dostawczych. Szczególnie twoi rówieśnicy nie zawsze są w stanie dobrze ocenić, czy moc silnika lub aktualny bieg pozwalają na sprawne przyspieszenie. Jeśli dysponujesz wyjątkowo słabym autem pod względem mocy i prędkości, lepiej nie narażaj siebie i innych na nieostrożne wyprzedzanie.

Błąd nr 5 – chowanie się tuż za wyprzedzanym autem

Technika jazdy zaczerpnięta z filmów i gier wyścigowych. Nie ma prawa bytu na drogach publicznych, zaznaczamy to od razu. Zwykle takie zachowanie wynika z wyjątkowo brawurowej jazdy i prześcigania innych w miejscach o wyjątkowo niewielkiej przestrzeni. W takim przypadku kierowca wykonujący manewr chowa się tuż przed zderzakiem drugiego auta i często zwalnia, żeby nie wjechać w pojazd przed nim. Stwarza to ogromne ryzyko niebezpiecznego zdarzenia drogowego.

Jak temu zapobiegać? Jeśli przed tobą jest kilka aut i bierze cię pokusa wyprzedzenia ich wszystkich, kilka razy przemyśl czy są do tego warunki. Poza tym nie chowaj się zaraz przed wyprzedzonym autem, ale zachowaj bezpieczną odległość. 

Kilka słów na koniec

Nie zapominaj, że wyprzedzanie niesie za sobą ryzyko. Oczywiście jest w wielu przypadkach konieczne, ale płynna jazda za innymi pojazdami wcale nie jest ujmująca dla twojego statusu kierowcy. Zamiast gonić bezwiednie do przodu, wyjedź z domu 5 minut wcześniej. Szerokiej drogi!

Wróć do bloga