Cofanie po lusterkach – pomocne nie tylko na łuku!

Lusterka są niezbędne do wykonywania podstawowych manewrów na drodze. Przydadzą Ci się nie tylko na kursie, czy egzaminie – dzięki nim codzienna jazda jest zdecydowanie bardziej bezpieczna! Dlatego sprawdź, jak wyglądanie cofanie po lusterkach i kiedy może być utrudnione!

Cofanie na pachołki czy po lusterkach?

Wybieramy zdecydowanie cofanie przy pomocy lusterek. Dlaczego? Bo umiejętność obserwowania sytuacji przyda ci się zawsze. A kiedy na ulicy będziesz miał ustawione pachołki? Raczej nie spotkasz się z taką sytuacją poza egzaminem. Dlatego o wiele lepiej jest nauczyć się posługiwać lusterkami i określać odległość między autem a przeszkodą. A do tego potrzebne jest odpowiednie ustawienie lusterek. Co to oznacza?

Jak dobrze ustawić lusterka?

Aby zawracanie przy użyciu lusterek było bezpieczne, musisz ustawić je prawidłowo. Idealna sytuacja to taka, gdy zupełnie wyeliminowane jest martwe pole. Jednak podczas cofania ważne jest też coś innego – obserwowanie tylnego koła samochodu i dostrzeganie jak największego obszaru wokół. Aby to zrobić, w lusterkach bocznych możesz widzieć tylko niewielki zarys karoserii samochodu i koło. Pamiętaj też, by nie było ono ustawione zbyt nisko, bo musisz widzieć wszystko na całej wysokości auta.

Które lusterko obserwować podczas cofania?

Najwięcej pożytku przyjdzie ci z obserwowania wewnętrznej części zakrętu. Skuteczne cofanie po lusterkach wymaga dostrzegania maksymalnej ilości szczegółów, a to w tym lusterku widzisz wtedy najwięcej. Oczywiście nie możesz ograniczać się jedynie do jednego lusterka, bo po drugiej stronie może aktualnie coś się wydarzyć. Dlatego co kilka chwil zerkaj też w drugie lusterko. Dla pewności również spoglądaj przez prawe ramię, by uzyskać rzeczywisty obraz.

Podsumowanie

Powtórzymy to jeszcze raz – nigdy nie ucz się cofania po pachołkach. Jeśli twój instruktor uczy cię w ten sposób, znajdź lepszego, np. na BeDriver. Zawsze kontroluj ustawienie lusterek, ZANIM uruchomisz pojazd i ruszysz. Nigdy nie patrz tylko w jeden widok wsteczny – obserwuj wszystkie lusterka. 

Wróć do bloga