Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy? Opisujemy procedurę!

Bez względu na to, gdzie zdajesz egzamin teoretyczny do prawa jazdy, będzie on wyglądał bardzo podobnie. Przedstawiamy poniżej najważniejsze etapy, które cię czekają. Nie zamartwiaj się! Rzeczywistość okazuje się lepsza, niż sobie wyobrażasz!

Jak zapisać się na egzamin teoretyczny prawo jazdy?

Przed tobą egzamin teoretyczny – prawo jazdy czeka na ciebie tuż za rogiem. Co musisz zrobić, by się na niego zapisać? Pierwsza sprawa to wniesienie opłaty i uzyskanie potwierdzenia. Potem musisz udać się do okienka, gdzie weryfikowane są dokumenty i prowadzone zapisy. Tam podajesz numer PKK, dowód tożsamości i potwierdzenie wniesienia opłaty za egzamin. Gdy wszystko będzie ok, dostaniesz dokument o czasie i miejscu odbycia egzaminu teoretycznego.

Jak wygląda sala do egzaminu teoretycznego?

Może ci ona przypominać salę komputerową w szkole. To w zasadzie biurka ze stanowiskami komputerowymi, które są numerycznie przypisane do siebie. Po wejściu do sali egzaminator poprosi cię o przekazanie dokumentu tożsamości. W ten sposób potwierdzi twoje dane i wskaże stanowisko, przy którym powinieneś zająć miejsce. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy odbywa się zwykle w grupie kilkunastu uczestników. Każdy z nich ma swoje własne stanowisko egzaminacyjne.

Egzamin teoretyczny w WORD – procedura

Gdy zasiądziesz do komputera, będziesz miał kilka minut na zapoznanie się z zasadami i wersją próbną testu. Egzamin teoretyczny w WORD trwa 25 minut i składa się z 32 pytań zamkniętych. Aby zdać pozytywnie ten test, musisz mieć przynajmniej 68 punktów z 74 maksymalnie możliwych do zdobycia. Waga pytań jest stopniowana – najważniejsze są za 3 punkty, najmniej istotne za 1 punkt. Co istotne, do poprzedniego pytania nie możesz wrócić! Egzamin teoretyczny na prawo jazdy odbywa się bowiem w czasie rzeczywistym. Pytania mają tylko jedną prawidłową odpowiedź. Wybrana odpowiedź możesz zmienić przed upływem czasu.

Zagadnienia podstawowe i specjalistyczne podczas egzaminu

Test teoretyczny na prawo jazdy składa się z 32 pytań – 20 z nich są z wiedzy podstawowej, a 12 ze specjalistycznej. Zagadnienia z pierwszej paczki wymagają zaznaczenia jednej z dwóch możliwych odpowiedzi. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi masz 35 sekund. W części specjalistycznej pytań jest mniej, a czas na zapoznanie się z treścią i odpowiedź wynosi 50 sekund. Tutaj musisz wybrać jedną z trzech możliwych opcji. 

Egzamin próbny dla zapoznania się z interfejsem

Aby uniknąć niespodzianki, egzamin teoretyczny rozpoczyna się próbnym wstępem. Zobaczysz w jego trakcie kilka pytań, które mają na celu przygotowanie cię do poruszania się po ekranie. Zobaczysz wygląd znaczników odpowiedzi, miejsce wyświetlania się filmów, pytań i licznik czasu. Po zakończeniu testu próbnego możesz przejść do egzaminu właściwego.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy – podsumowanie

Po wszystkich próbach testowych przyjdzie czas na odbycie właściwego egzaminu. Pamiętaj o tym, by nie stresować się przesadnie. Skup się na uważnym prześledzeniu pytań, filmików i dokładnym czytaniu odpowiedzi. Dopiero wtedy zaznaczaj właściwy wariant. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy zakończy się pokazaniem wyniku po naciśnięciu ikonki „Zakończ egzamin”. Będziesz mógł od razu zorientować się, co dalej robić. 

Jesteśmy pewni, że pójdzie ci naprawdę dobrze. Powodzenia!

Wróć do bloga