Jak możesz wyrobić Profil Kierowcy? Do czego jest Ci potrzebny? Podpowiadamy!

Już niedługo wybierzesz się na kurs prawa jazdy? Gratulujemy! Przed tobą jeszcze jeden ważny krok – musisz wyrobić sobie profil kierowcy, a w zasadzie kandydata na kierowcę. Zrobisz to w miejscowym wydziale komunikacji.

Co to jest numer PKK?

Numer PKK to inaczej Profil Kandydata na Kierowcę. Jest czymś w rodzaju numeru PESEL kierowcy. To indywidualny kod nadawany każdej osobie, która ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Profil kierowcy umożliwia cyfryzacje wszystkich informacji dotyczących twoich postępów w trakcie kursu, egzaminów i późniejszego rozszerzania uprawnień na inne kategorie. Jak masz go sobie wyrobić?

Wniosek na profil kierowcy – jak możesz go wyrobić?

Właściwym miejscem do otrzymania profilu kierowcy jest miejscowy wydział komunikacji. Musisz po prostu go odwiedzić i wypełnić wniosek na profil kierowcy. Sam wzór możesz pobrać ze strony wydziału lub starostwa powiatowego. Oczywiście najwygodniej jest wypełnić taki formularz w domu, żeby nie obawiać się o ewentualne poprawki. Pamiętaj jednak o jednej ważnej rzeczy – profil kierowcy wymaga od ciebie wnioskowania na oryginalnym formacie dokumentu. Musisz mieć też opcję druku dwustronnego.

Profil kierowcy i wniosek – co musisz mieć ze sobą?

Aby uzyskać profil kierowcy, wniosek musi zostać wypełniony bezbłędnie. Dodatkowo zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
  • zdjęcie do profilu w formacie 3,5 × 4,5 cm (może być w formacie elektronicznym);
  • upoważnienie od rodziców lub opiekunów prawnych, jeśli jesteś niepełnoletni;
  • potwierdzenie od lekarza, że możesz prowadzić pojazdy mechaniczne.

Ile kosztuje profil kierowcy i ile musisz na niego czekać?

Dobra wiadomość jest taka, że profil kierowcy nie kosztuje ani grosza. Samo badanie lekarskie i zdjęcie kosztują, ale wydanie numeru PKK jest już darmowe. Jeśli wszystkie formalności uda ci się załatwić od razu, profil kierowcy uzyskasz natychmiast. To bardzo dobra informacja, bo przed tobą przecież kurs i egzaminy. PKK załatwisz szybko. To duży plus!

Podsumowanie

Pamiętaj, że profil kierowcy musisz wyrobić, zanim pójdziesz na kurs na prawo jazdy. Bez niego nie ma opcji, że zapiszesz się na egzamin, czy uzyskasz uprawnienia na jakąkolwiek kategorię prawa jazdy. Dlatego śmigaj do wydziału komunikacji po wniosek!

Wróć do bloga