Badania na prawo jazdy – cena wizyty u lekarza orzecznika

Przed przystąpieniem na kurs musisz zrobić badania na prawo jazdy. Cena takiej usługi może cię mocno zaskoczyć! Możesz skorzystać ze wsparcia OSK i zaoszczędzić nawet połowę!

Ile kosztują badania na prawo jazdy?

W 2014 roku wydano rozporządzenie wg którego badania na prawo jazdy mają cenę w wysokości 200 zł. Jest to jednak kwota maksymalna, która nie zawsze musi być aż tak wysoka. W praktyce jednak okazuje się, że właśnie tyle przyjdzie ci wydać, jeśli chcesz wyrobić sobie numer PKK, a nie masz jeszcze upatrzonej szkoły nauki jazdy. Dlaczego o tym mówimy w kontekście tego, ile kosztują badania na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy – cena w OMP

Gdy chcesz zrobić sobie badania na prawo jazdy, cena obowiązująca w Ośrodku Medycyny Pracy zawsze będzie wynosiła 200 zł. Tak stanowi ogólne rozporządzenie i co do tego nie ma żadnych zmian. Nie masz co liczyć też refundację ze strony NFZ. Taki koszt obowiązuje cię nie tylko w przypadku wizyty przed przystąpieniem do kursu. Jeśli w przyszłości przyjdzie ci zrobić sobie uprawnienia na inne kategorie, również zapłacisz taką kwotę. Podobnie przy odnowieniu badań po latach.

Badania lekarskie na prawo jazdy – cena w OSK

Najlepsze Ośrodki Szkolenia Kierowców, które możesz wyszukać na BeDriver, współpracują często z lekarzami orzecznikami i oferują niższe stawki. Możesz się nawet spotkać z tym, że nie dowiesz się, ile kosztują badania na prawo jazdy, bo będą wliczone w cenę. Dzięki temu możesz trochę zaoszczędzić. Oczywiście koszt takiego szkolenia zwykle będzie nieco wyższy, bo musi on pokryć kwotę należną lekarzowi za orzeczenie.

Cena badań lekarskich na prawo jazdy a koszt prawka

Przed przystąpieniem do kursu zawsze czekają cię badania na prawo jazdy, a cena zwykle wynosi 200 zł. W porównaniu do kompletnego kosztu prawka jest to ok. 7 – 10%. Obecnie musisz być przygotowany właśnie na kwotę ok. 2000 – 3000 zł za przystąpienie do kursu i jego zakończenie. Pamiętaj, że w wyszukiwarce BeDriver możesz znaleźć nie tylko opinie o szkołach nauki jazdy. Wybierz taką, która oferuje najkorzystniejszą cenę!

Badania lekarskie a ich ważność

Jeszcze kilka lat temu raz uzyskane badanie lekarskie nie miało terminu ważności. Obecnie jednak przyjdzie ci je robić raz na 15 lat. Gdy wyrobisz je sobie przed kursem i nie będziesz miał poważnych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, następna wizyta lekarska czeka cię za 15 lat. Od tych reguł są jednak wyjątki. Należą do nich poważne ograniczenia w prowadzeniu pojazdów lub kompletne przeciwwskazania. Może się zdarzyć, że lekarz orzecznik wyda zaświadczenie ważne kilka lat, albo jedynie rok! To jednak drastyczne i skrajne przypadki.

Podsumowanie – cena badań lekarskich na prawo jazdy

Jeśli chodzi o badania lekarskie na prawo jazdy, cena wynosi zwykle 200 zł. Jednak robiąc je w OSK możesz zapłacić 150 – 200 zł. Zapamiętaj, że orzeczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów wystawiane przez lekarza jest niezbędne, by uzyskać numer PKK. Powodzenia!

Wróć do bloga