Zbiorniki płynów w samochodzie – hamulcowy, chłodniczy i inne

Jedno z zadań na egzaminie praktycznym będzie wymagało od Ciebie wskazania na zbiorniki płynów, które wylosujesz. Czasem może to być ten od płynu hamulcowego, chłodniczego, spryskiwaczy lub miejsce pomiaru oleju. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Przeczytaj!

Zbiornik płynu hamulcowego – gdzie jest?

Zbiorniki płynów mają swoje określone miejsce w autach. Jednak w zależności od marki mogą one być umieszczone nieco w innych obszarach komory silnika. Zbiornik płynu hamulcowego często znajduje się blisko szyby przedniej. Nie jest zbyt dużych rozmiarów i ma czarny korek i często żółte oznaczenia. Możesz znaleźć na nim symbole płynu hamulcowego (DOT) i ostrzeżenia graficzne o wysokiej temperaturze.

Gdy już znajdziesz zbiornik płynu hamulcowego, musisz też powiedzieć, jak sprawdza się jego stan. Zwykle znajdują się na nim dwie kreski – MAX i MIN. Jeśli płyn jest pomiędzy nimi, wtedy wszystko jest ok.

Zbiornik płynu chłodniczego – gdzie szukać?

Tutaj sprawa może być nieco bardziej skomplikowana, bo w niektórych autach zbiornik płynu chłodniczego jest schowany. Tak jest np. w Hyundai i20. Znajduje się on między silnikiem a chłodnicą i również ma przedział FULL LOW. Zwykle jednak zbiorniki płynów chłodniczych są w okolicy chłodnicy po lewej lub prawej stronie komory silnika. Nie są zupełnie przezroczyste, ale widać przez nie kolor płynu, który jest czerwono-różowy lub zielony. Na zbiorniku jest korek – czarny, niebieski lub żółty.

Zbiornik na płyn do spryskiwaczy 

Ten zwykle jest mocno schowany w pasie przednim samochodu, a do komory silnika odprowadzony jest jedynie wąski wlew z korkiem. Bardzo często znajduje się on po lewej stronie komory silnika. Ma na sobie niebieski płaski kapsel, który należy odgiąć i wlać do niego płyn. W tym przypadku nie sprawdzisz raczej jego poziomu – nie ma na nim żadnej miarki.

Bagnet do pomiaru poziomu oleju

W wielu autach z silnikiem umieszczonym poprzecznie bagnet oleju znajdziesz między silnikiem a chłodnicą. To plastikowy uchwyt z otworem na palec w kolorze żółtym lub pomarańczowym. Do niego przymocowana jest długa miarka, która mierzy poziom oleju. Na egzaminie nie będziesz musiał dokonywać pomiaru, ale musisz wskazać miejsce bagnetu i opisać metodę sprawdzenia. Jak ona wygląda?

Aby sprawdzić olej prawidłowo, musisz:

  1. wyjąć bagnet;
  2. wytrzeć go szmatką lub chusteczką;
  3. włożyć go z powrotem na kilka sekund;
  4. wyjąć i zauważyć, w którym miejscu poziom oleju znajduje się na miarce bagnetu;
  5. włożyć bagnet znowu na miejsce.

Kilka słów końcowych

Sprawdzanie zbiorników z płynami nie jest trudne. Na pewno sobie z tym poradzisz. Staraj się nie uczyć na pamięć, bo w różnych autach takie elementy znajdują się w odmiennych miejscach.

Wróć do bloga