Wyprzedzanie – kiedy jest zabronione?

Manewr wyprzedzania zalicza się do jednego z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych spośród wszystkich. Dlatego jest bardzo ważne, by każdy kierowca przestrzegał zasad bezpiecznego wyprzedzania. Jedną z nich jest świadomość, kiedy nie można wyprzedzać innych uczestników ruchu. Przeczytaj o tym więcej poniżej!

W jakich sytuacjach nie można wyprzedzać?

Są miejsca, w których obowiązuje zakaz wyprzedzania. Kiedy nie można tego robić? Po pierwsze wtedy, gdy miniesz znak B-25 „zakaz wyprzedzania”. To on informuje bezpośrednio, w których miejscach nie można wykonywać tego manewru. Jednak nie zawsze jest on ustawiany w miejscach, w których rzeczywiście taki zakaz obowiązuje. Przykładem może być przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej i z jednym pasem ruchu w danym kierunku. Zbliżając się do niego, kierujący pojazdem nie może wyprzedzać pojazdu, bez względu na to, jak daleko od ciągłej linii by się znalazł. To samo dotyczy wyprzedzania na przejściu.

Kiedy jeszcze nie można wyprzedzać?

Inne miejsca i sytuacje, w których obowiązuje zakaz wyprzedzania to:

  • skrzyżowanie równorzędne;
  • skrzyżowanie z jednym pasem ruchu w danym kierunku i pozbawione sygnalizacji świetlnej;
  • droga z niebezpiecznym zakrętem;
  • droga dwukierunkowa oddzielona linią ciągłą podwójną;
  • chęć wyprzedzenia pojazdu uprzywilejowanego w terenie zabudowanym;
  • pobocze;
  • droga tuż przed wierzchołkiem wzniesienia;
  • przejazd kolejowy (przed i na nim).

Poza tym zakaz wyprzedzania obowiązuje pojazd, który sygnalizuję manewr skrętu w lewo. Tutaj jest jednak pewien wyjątek – możesz taki pojazd ominąć z prawej strony, jeśli nie najedziesz na pobocze. Kolejny przypadek zakazu wyprzedzania to miejsce ze słabą widocznością. Dodatkowo należy zaniechać wyprzedzania, gdy pojazd przed Tobą również rozpoczął manewr wyprzedzania. Ostatni przykład to zakaz wyprzedzania tramwaju z lewej strony, chyba że położenie torów  uniemożliwia wykonanie manewru prawą stroną.

Wyprzedzanie na linii ciągłej – kiedy można?

To wyjątkowy przypadek manewru wyprzedzania. Zasadniczo nie można wyprzedzać pojazdu, który porusza się po drodze, jeśli między jezdniami kierunkowymi jest podwójna linia ciągła. Jest tu jednak jeden wyjątek – wyprzedzanie jest dozwolone, jeżeli kierujący pojazdem nie najedzie ani nie przekroczy podwójnej linii ciągłej. Szerokość pasa ruchu musi więc umożliwiać równoległe zmieszczenie się obu pojazdów. W praktyce takie wyprzedzanie jest możliwe głównie w przypadku rowerów.

Bezpieczne wyprzedzanie – wnioski

Wykonywanie manewru wyprzedzania ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu. Jeśli nie jesteś przekonany, czy uda Ci się wyprzedzić pojazd, lepiej poczekaj na bardziej sprzyjające warunki. A jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z jazdą samochodem, skorzystaj z naszej wyszukiwarki szkół jazdy w Warszawie aby nauczyć się bezpiecznie wyprzedzać, pamiętaj też o innych poradnikach BeDriver, które pomogą Ci jeździć bezpiecznie!

Wróć do bloga