Szczególna ostrożność – kiedy zachować?

Czy szczególna ostrożność jest jedynie podkreśleniem koniecznej ostrożności na drodze? Przeczytaj i sprawdź, co to jest szczególna ostrożność!

Szczególna ostrożność na drodze – kogo dotyczy i czym właściwie jest?

Na kursie prawa jazdy prędzej czy później spotkasz się z pojęciem szczególnej ostrożności. To sposób zachowywania się na drodze i w jej pobliżu, który umożliwia podjęcie reakcji w niebezpiecznych momentach. Co więcej, jest wymagane prawnym obowiązkiem w konkretnych chwilach. Jakich?

Co to jest szczególna ostrożność?

Art. 2 ust. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym mówi: „szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”. Już sam cytat wskazuje, że szczególna ostrożność to coś więcej niż zwykłe zachowanie ostrożności.

Kogo obowiązuje ostrożność a kogo szczególna ostrożność?

Wyjazd na drogę publiczną i bycie uczestnikiem ruchu wiąże się z zachowaniem ostrożności. Oznacza to, że będąc kierowcą, kursantem, a nawet pieszym, jesteś zobowiązany do ostrożnego przemieszczania się. Zasada ta obowiązuje zawsze i dotyczy każdego uczestnika ruchu. Inaczej jest ze szczególną ostrożnością. Ta wynika z przepisów i odnosi się do konkretnych sytuacji drogowych. Obejmuje też swoim zasięgiem tylko wyszczególnione w Ustawie osoby.

Od czego zależy zachowanie szczególnej ostrożności?

Są dwie zmienne, które mają wpływ na szczególną ostrożność. Chodzi o:

  • znaki drogowe i oznaczenia;
  • sytuację na drodze.

W pierwszej z nich kierowca zostaje ostrzeżony przez sygnalizator, znak lub sygnał pulsacyjny umieszczony na przeszkodzie w pobliżu jezdni. Światło ostrzegawcze jest koloru żółtego i może emitować sygnał migający lub stały.

Kolejna sytuacja to konkretne wydarzenia drogowe i manewry. Mogą brać w nich udział piesi i osoby kierujące pojazdem:

  • mechanicznym;
  • spalinowym;
  • elektrycznym.

W jakich sytuacjach musisz zachować szczególną ostrożność?

Poniżej wypisaliśmy dla ciebie najważniejsze manewry wymagające zachowania szczególnej ostrożności. Występują one w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

  1. Włączanie się do ruchu – tutaj szczególna ostrożność obejmuje kierującego pojazdem. Musi upewnić się, czy sytuacja na drodze pozwala na włączenie się do ruchu. Jeśli nie, jest zobowiązany do udzielania pierwszeństwa przejazdu.
  2. Przechodzenie przez jezdnie lub torowisko – pieszy, który wykonuje taką czynność, musi zachować szczególną ostrożność.
  3. Korzystanie z pojazdu wspomagającego ruch – osoba taka jest zobowiązana zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z chodnika i przejeżdżaniu przez jezdnię.
  4. Cofanie – kierowca wykonujący manewr cofania dodatkowo ustępuje innym pierwszeństwa.
  5. Wyprzedzanie – szczególna ostrożność jest tu połączona z koniecznością monitorowania bezpiecznego odstępu od pojazdu wyprzedzanego.
  6. Dojazd do skrzyżowania – każdy, kto zbliża się do miejsca przecięcia dróg, musi zachować szczególną ostrożność.
  7. Dojazd do przejścia dla pieszych i rowerzystów – dodatkowo kierujący pojazdem (również tramwajem) musi też zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa osobom zamierzającym przejść przez przejście.
  8. Przejazd obok miejsca postoju tramwaju nieznajdującego się przy chodniku.
  9. Zbliżanie się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżanie przez przejazd kolejowy wymagają szczególnej ostrożności.
  10. Zmniejszona widoczność na drodze – gdy przejrzystość powietrza nie umożliwia normalnego przemieszczania się, kierowca musi zachować szczególną ostrożność.
  11. Jazda hulajnogą elektryczną, rowerem lub urządzeniem transportu osobistego po drodze rowerowej, pasie rowerowym lub drodze dla pieszych wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
  12. Przejeżdżanie obok pojazdu z literą „L”, autobusu szkolnego i pojazdu do przewożenia osób niepełnosprawnych (podczas ich wsiadania i wysiadania).

Szczególna ostrożność – podsumowanie

Jak widzisz, wytężenie swojej koncentracji i uwagi jest konieczne bez względu na to, czy prowadzisz pojazd, czy nie. Aby dobrze zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami stawianymi nowym kierowcom, wybierz najlepszą dla siebie szkołę jazdy. Ranking ośrodków szkoleniowych w Krakowie i instruktorów znajdziesz np. na BeDriver. Powodzenia!

Wróć do bloga