Samochody na egzaminie praktycznym – Kia Rio vs. Hyundai i20

Chyba każdy kursant chciałby wiedzieć, jakim autem będzie zdawał egzamin praktyczny. Dawniej popularna była Skoda Fabia, dzisiaj zdaje się Kią Rio i Hyundaiem i20. Jak odnaleźć się podczas czynności kontrolnych tych aut? 

Kia Rio i egzamin na prawo jazdy

Nie da się ukryć, że oba auta to czysto koreańska myśl techniczna. To również bardzo popularne w Polsce auta miejskie, które możesz spotkać na ulicy. Czym charakteryzuje się pierwszy z nich, czyli Kia Rio? Prawo jazdy zdawane na tym aucie będzie przebiegało komfortowo. Wersje wykorzystywane przez OSK i WORD zwykle wyposażone są w benzynowe silniki o pojemności 1.2 litra i mocy 84 KM. Są parowane ze skrzynią biegów o 5 przełożeniach. 

Czynności kontrolne w aucie Kia Rio

Poza tym, że sama jazda Kią Rio jest przyjemna, na egzaminie praktycznym będziesz musiał wykonać czynności kontrolne. Dlatego musisz wiedzieć:

  • gdzie uruchamia się klakson;
  • jak otwiera się maskę;
  • gdzie znajdują się zbiorniki płynów;
  • gdzie sprawdza się olej silnikowy;
  • gdzie włącza się światła.

Kia Rio ma bardzo przejrzyście rozlokowane te strategiczne miejsca pod maską i na desce rozdzielczej. 

Umieszczenie klaksonu i dźwigni otwierającej maskę

Jeśli chcesz uruchomić klakson, musisz nacisnąć na środek kierownicy nad logo producenta. To najlepsze miejsce na to, by wyraźnie użyć tego sygnału dźwiękowego. Kolejna sprawa to otworzenie maski. Aby to zrobić, sięgnij po dźwignię w okolicy lewej nogi. Będzie oznaczona ikoną auta z uniesioną maską. Pamiętaj, by chwycić ją do końca – dzięki temu zwolnisz blokadę.

Teraz wystarczy podejść do samochodu, zlokalizować dłonią zatrzask umieszczony mniej więcej na środku wysokości maski i zwolnić go. Po tej czynności unieś maskę i zablokuj ją blokadą umieszczoną po lewej stronie.

Miejsca zbiorników płynów eksploatacyjnych

Stojąc przed samochodem, widzisz komorę silnika. Musisz wskazać wybrany element, który wylosujesz. Może to być zbiornik płynu chłodniczego. Znajduję się on pomiędzy silnikiem a chłodnicą auta. Musisz się nieco pochylić, żeby go zobaczyć. Ma on zakres MAX/MIN i między tymi kreskami powinna być linia płynu. 

Kolejny płyn w Kia Rio na prawie jazdy to płyn hamulcowy. Ten znajduje się po twojej prawej stronie blisko szyby czołowej. Poznasz go po czarnym korku z żółtymi oznaczeniami. On również ma na sobie wskaźniki MAX/MIN, a jego poziom musi znajdować się między nimi.

A co z płynem do spryskiwaczy? Zbiornik poznasz po niebieskim kapslu na wierzchu. Znajduje się on po lewej stronie komory silnika, bardzo blisko lampy. Najlepiej jest go otworzyć i spojrzeć, czy widać w nim lustro płynu.

Ostatni płyn to olej silnikowy. Aby znaleźć bagnet służący do określania poziomu oleju, musisz stanąć mniej więcej naprzeciw środka komory silnika. Poznasz go po żółtym kolorze i uchwycie z otworem. Jest on umieszczony w cienkiej rurce, a jego koniec zanurzony jest w oleju. Jeśli oleju brakuje, dolewa się go przez otwór umieszczony na pokrywie zaworów silnika. Przykrywa go czarny korek ze znaczkiem oleju.

Hyundai i20 i prawo jazdy

A jak rzecz ma się w przypadku auta Hyundai i20? Zdawanie prawa jazdy tym autem również będziesz dobrze wspominał. Auto też jest wyposażone w jednostkę 1.2 o mocy 84 KM, chociaż można spotkać także nieco mocniejsze wersje. Gdzie w tym modelu znajdują się elementy, które musisz wskazać na egzaminie?

Czynności obsługowo-kontrolne Hyundai i20

Jeśli chodzi o klakson, jest on umieszczony analogicznie do auta Kia Rio, czyli na środku kierownicy. Podobnie rzecz ma się z dźwignią otwierania maski – znajdziesz ją blisko twojej lewej nogi, gdy schylisz się w kierunku pedałów. Oznaczona jest białym znaczkiem auta z otwartą maską. Skoro blokada jest już zwolniona, przejdźmy dalej.

Zdając prawo jazdy autem Hyundai i20, musisz również wskazać płyny eksploatacyjne. Zbiornik na płyn chłodniczy znajduje się po lewej stronie komory silnika i ma srebrny metaliczny korek z żółtymi oznaczeniami. Nieco poniżej w kierunku zderzaka znajduje się zbiornik na płyn do spryskiwaczy. Ma na wierzchu niebieski kapsel.

Zbiornik z płynem hamulcowym umieszczony jest centralnie i blisko przedniej szyby. Ma czarny korek z dodatkowymi oznaczeniami. Miarka służąca do sprawdzania poziomu oleju znajduje się w bloku silnika, delikatnie z lewej strony patrząc od środka. Jej uchwyt jest żółty i ma otwór, który umożliwia wyjęcie bagnetu. Korek do wlewu oleju znajduje się na pokrywie zaworów na wysokości bagnetu.

Światła w autach egzaminacyjnych

Jeszcze jednym zadaniem jest pokazanie egzaminatorowi wybranych świateł w samochodzie. Teraz omówimy je wszystkie na przykładzie aut Kia Rio i Hyundai i20. Pamiętaj, że warto włączyć zapłon, zanim zaczniesz uruchamiać poszczególne światła.

Światła pozycyjne, mijania i drogowe w autach egzaminacyjnych

Jak włączyć światła pozycyjne na egzaminie praktycznym? Zarówno w Kia Rio jak i Hyundai i20 na prawie jazdy światła pozycyjne uruchamia się po lewej stronie kierownicy. Należy przekręcić manetkę do pozycji świateł pozycyjnych. W przypadku świateł mijania również należy użyć tej samej manetki i skierować ją na wprost oznaczenia świateł mijania. Teraz pora przejść do świateł drogowych. Te uruchamia się po wcześniejszym przekręceniu manetki do pozycji świateł mijania i skierowaniu jej całej w kierunku wyświetlacza. 

Światła przeciwmgłowe tylne i stopu

Aby uruchomić światła przeciwmgłowe tylne w samochodach Kia Rio i Hyundai i20 podczas egzaminu, musisz włączyć najpierw światła mijania. W dalszej kolejności trzeba skierować przełącznik od świateł przeciwmgielnych w dół. Znajduje się tuż obok obrotowej manetki od zmiany świateł.

W przypadku świateł stopu musisz nacisnąć na pedał hamulca, po czym światła stopu zaświecą się. Będą świeciły się dokładnie wtedy, gdy pedał hamulca będzie wciśnięty.

Kierunkowskazy, światła awaryjne i cofania

Przed tobą kierunkowskazy i światła awaryjne. Są to te same światła, a ich uruchamianie jest podobne w obu autach. Zacznijmy od kierunkowskazów. Uruchamia się je manetką zmiany świateł, kierując ją całą w dół (lewy kierunkowskaz) lub w górę (prawy kierunkowskaz). Światła awaryjne natomiast w Hyundai i20 na prawie jazdy uruchamia się przyciskiem z ikoną trójkąta. Umieszczony jest on wysoko przy nawiewach w środkowej części deski rozdzielczej. W Kia Rio przycisk ten jest nieco niżej.

Teraz przyszła pora na światła cofania. W obu przypadkach jest tak samo – musisz wrzucić bieg wsteczny. Po tej czynności światło cofania włączy się.

Porównanie wymiarów aut egzaminacyjnych 

A co można powiedzieć o wymiarach tych aut? Świetnym sposobem zestawienia będzie tabela. Zobaczysz dzięki niej, że auta te w zasadzie praktycznie w ogóle się nie różnią. Na pewno dostrzegłeś to już, czytając o czynnościach kontrolno-obsługowych prawda? 

WymiaryKia RioHyundai i20
Długość4065 mm4035 mm
Liczba miejsc55
Liczba biegów55
Liczba drzwi55
Szerokość z lusterkami1993 mm1985 mm
Rozstaw osi2580 mm2570 mm
Średnica zawracania10,2 m10,2 m
Promień skrętu5,1 m5,1 m
Prześwit150 mm140 mm
Minimalna poj. bagażnika325 l326 l
Maks. pojemność bagażnika1103 l1042 l

Jak widać, Kia Rio jest nieznacznie dłuższa od swojego konkurenta o 3 cm. Nie przeszkadza jej to jednak posiadać identycznej średnicy zawracania.

Czynności kontrolne na egzaminie

Pamiętaj, że nie wystarczy jedynie włączyć dane światła, wrzucić bieg czy pokazać zbiornik płynu. W przypadku płynów musisz powiedzieć, jak sprawdzić poziom cieczy. Światła natomiast wymagają od ciebie wyjścia z auta i wskazania, że wiesz, które z nich się świecą. Najlepiej pokazać je dłonią. Teraz już żadne auto egzaminacyjne nie jest ci straszne. Pamiętaj, by wybrać takiego instruktora, który wszystkiego nauczy cię w praktyce. Sprawdź opinie o szkołach nauki jazdy w Krakowie oraz instruktorach na BeDriver! Powodzenia!

Wróć do bloga