Prawo jazdy kat. B w 5 krokach!
Zdany egzamin na prawo jazdy kat. B otwiera przed Tobą wiele możliwości. Nie dziwi więc, że wielu młodych ludzi jeszcze zanim ukończy 18 lat, już zapisuje się na kurs. Ekscytacja może jednak być pomieszana z obawami, co będzie dalej. Nie martw się! W tym tekście znajdziesz najważniejsze kroki, które musisz zrobić, żeby zdobyć prawo jazdy B. Wsiadaj z nami!
Po – numer PKK
To podstawowa kwestia w przypadku wyrabiania pierwszych uprawnień. Jeśli prawo jazdy kat. B będzie jak na razie jedynym, musisz udać się do Wydziału Komunikacji (Starostwo Powiatowe lub Urząd Miasta na prawach powiatu) i złożyć wniosek o nadanie numeru PKK. Wcześniej trzeba będzie wykonać badania lekarskie, które potwierdzą, że możesz bez przeszkód prowadzić pojazdy kat. B. Ich koszt wynosi maksymalnie 200 zł. Do wniosku musisz dołączyć:
- aktualne zdjęcie;
- dowód tożsamości;
- zgodę rodziców lub opiekuna na wyrobienie numeru PKK.
Bez nadania indywidualnego numeru PKK prawo jazdy B nie będzie możliwe do wykonania.
Po 2 – nauka teorii
W tej dziedzinie nastąpiło sporo zmian w ostatnich latach. Dawniej nauka teorii odbywała się zawsze w OSK. Teraz możesz zrobić to pod nadzorem OSK, np. ucząc się zdalnie. Inną opcją jest sięgnięcie po teorię i testy widoczne w internecie i samodzielne przygotowanie się do egzaminu. W ten sposób możesz oszczędzić na teorii kupowanej w OSK i przygotowywać się do prawa jazdy kat. B w swoim tempie. Gdy uznasz, że wiesz już wystarczająco dużo, żeby zdać egzamin, po prostu zapisz się na niego w WORD.
Po 3 – praktyka w OSK
Jesteśmy już coraz bliżej odpowiedzi na pytanie, jak zdać prawo jazdy. Po zakończonej nauce teorii w OSK lub zdanym egzaminie teoretycznym pora na zajęcia praktyczne. Te liczą sobie 30 godzin oraz 4 godziny szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć praktycznych nauczysz się podstawowych manewrów za kierownicą, radzenia sobie w ruchu miejskim i trasie oraz podstawowej obsługi pojazdu. Nie obejdzie się też bez wizyty na placu manewrowym, by instruktor mógł pokazać Ci najważniejsze zachowania podczas prowadzenia pojazdu.
Gdy wyjeździsz już 30 godzin i odbędziesz szkolenie z pierwszej pomocy, możesz zapisać się na egzamin państwowy. Prawo jazdy kat. B coraz bliżej!
Po 4 – zdany egzamin praktyczny
Dla wielu kursantów to jedna z najbardziej stresujących sytuacji podczas robienia prawa jazdy B. Jeśli jednak przykładałeś się do zajęć i nie masz trudności z zastosowaniem się do zasad ruchu drogowego, z pewnością egzamin przebiegnie pomyślnie. Aby go zdać, musisz jeździć co najmniej 25 minut i wykonać wszystkie polecenia egzaminatora. Zwykle egzamin trwa nieco dłużej, chyba że popełnisz kilka błędów lub jeden błąd kończący egzamin. Wtedy nie pozostaje nic innego jak zapisanie się na egzamin praktyczny po raz kolejny.
Jeżeli jednak zdasz egzamin (czego Ci życzymy) system zakwalifikuje Cię jako posiadacza uprawnień do kierowania pojazdami. Przed Tobą tylko jeden krok, by mieć prawo jazdy kat. B.
Po 5 – złóż wniosek o wydanie prawa jazdy
Teraz pozostaje już tylko złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Robisz to w Wydziale Komunikacji, dokładnie tam, gdzie wcześniej wyrabiałeś numer PKK. Za wydanie prawa jazdy pobierana jest opłata w wysokości 100,50 zł. Prawo jazdy B możesz odebrać w urzędzie lub zaznaczyć dostarczenie pocztą do miejsca zamieszkania.
Jeśli chcesz skutecznie nauczyć się teorii i znaleźć świetny Ośrodek Szkolenia Kierowców sięgnij po nasz ranking szkół jazdy w Krakowie oraz innych miast dostępnych na BeDriver!