Jak uczyć się teorii i kiedy ją zdawać?
Przed przystąpieniem do egzaminów państwowych na prawo jazdy konieczne jest zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. O ile praktyka musi być przeprowadzona przez Ośrodek Szkolenia Kierowców, to nauka wiedzy teoretycznej już nie. Jakie opcje możesz wybrać, aby skutecznie nauczyć się zasad ruchu drogowego? Przeczytaj!
Tradycyjna metoda nauki w OSK
Pierwszą opcją jest skorzystanie z nauki w Ośrodku Szkolenia Kierowców. To metoda dobrze znana starszym kierowcom i zarezerwowana dla tych, którzy chcą przyswajać wiedzę na kursie. Wykładowca prowadzi zajęcia teoretyczne, podczas których kursant zdobywa cenną wiedzę. Na zajęciach w pewnym momencie pojawia się ratownik medyczny, który tłumaczy zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Zajęcia mogą też odbywać się w formie e-learningu. Nadzór nad tokiem prowadzonych zajęć również ma ośrodek szkoleniowy, jednak kursant nie ma obowiązku pojawiać się każdorazowo w siedzibie firmy. To wygodniejsza forma zwłaszcza dla tych osób, które mieszkają w sporej odległości od OSK.
Po pozytywnym zakończeniu nauki w OSK można przystąpić do egzaminu teoretycznego w wybranej placówce WORD.
Samodzielna nauka teorii przed egzaminem
Inną opcją, która obowiązuje od 2015 roku, jest samodzielnie przygotowanie się do egzaminu teoretycznego. Osoba, która chce zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdami, może na własną rękę zdobyć materiały pomocne do przygotowania się przed egzaminem. Masz tu kilka opcji.
Jedną z nich jest nauka na podstawie odtajnionej bazy pytań z egzaminu państwowego.
Druga to skompletowanie materiałów ogólnodostępnych w internecie czy książkach.
Trzecia bazuje na uzyskaniu dostępu do materiałów i pytań egzaminacyjnych z portali internetowych, które takie wsparcie oferują.
Każda z tych opcji ma wspólny mianownik – jest nim samodzielne przygotowanie się do egzaminu państwowego.
Następnym krokiem jest zgłoszenie się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego, aby zapisać się na państwowy egzamin teoretyczny. Proces ten jest właściwie taki sam, jak przy odbywaniu teorii w OSK, z tą różnica, ze Ty sam decydujesz, ile czasu poświecisz na naukę.
Do tej pory było tak, że po zdaniu egzaminu teoretycznego kursant musiał odbyć 4-godzinne szkolenie z ratownikiem medycznym. Miało ono na celu uzyskanie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Jednak nowe przepisy uwzględniają zmianę dla kursantów uczących się samodzielnie. Teraz po zdaniu egzaminu teoretycznego w WORD możesz od razu przystąpić do kursu praktycznego, a szkolenie z pierwszej pomocy wykonać nawet po ich zakończeniu, ale przed egzaminem praktycznym.
Nauka teorii w OSK czy samemu – co wybrać?
Dla wielu przyszłych kierowców zdobywanie wiedzy bez chodzenia na wykłady jest świetną opcją. Dlatego nie dziwi fakt, że zmiany przypadły do gustu osobom umiejącym uczyć się samodzielnie. Warunkiem sukcesu jest jednak systematyczność i konsekwencja w nauce bez udziału wykładowców. Jeśli umiesz to zrobić, zapewne dasz sobie radę z samodzielną nauką! W innym przypadku zachęcamy do skorzystania z rankingu szkół jazdy w Warszawie oraz innych miastach, które dostępne są na naszej stronie.
Najczęściej zadawane pytania:
- Czy każda szkoła oferuje e-learning?
Odp: Nie, chociaż liczba takich OSK rośnie z każdym rokiem. Szczegóły sprawdzisz na stronie konkretnego ośrodka.
- Co oznacza, że nauka teorii w domu jest pod nadzorem OSK?
Odp: OSK zapewnia Ci materiały potrzebne do poznania zagadnień teoretycznych, może mieć podgląd Twoich postępów i może też organizować szkolenie online na żywo z wykładowcą.
- Czym się różni e-learning od samodzielnego przygotowania do egzaminu teoretycznego?
Odp: E-learning bazuje na pomocy ośrodka szkoleniowego w przygotowaniu się do egzaminu teoretycznego i zawiera wykłady z teorii. Natomiast samodzielna nauka zależy tylko od Ciebie i Ty decydujesz o materiałach czy ilości czasu potrzebnego do nauki.
- Czy w szkole będą wiedzieć, że zdałem egzamin teoretyczny?
Odp: Tak. Dzięki posiadaniu numeru PKK wybrany ośrodek szkoleniowy będzie wiedział, że masz za sobą zdany egzamin teoretyczny i dopuści Cię do szkolenia praktycznego.
- Czy mogę sam uczyć się pierwszej pomocy?
Odp: Oczywiście masz taką możliwość. Jednak nie oznacza to zwolnienia z obowiązkowej nauki pierwszej pomocy w OSK.
- Kiedy muszę się uczyć pierwszej pomocy?
Odp: Jeśli uczysz się samodzielnie szkolenie z pierwszej pomocy możesz wykonać nawet po zakończonych jazdach lub w ich trakcie. Jeśli jednak uczysz się teorii w szkole to ośrodek decyduje, kiedy zorganizowane będą zajęcia z pierwszej pomocy.
- Czy są szkoły, które zapewniają tylko naukę praktyczną?
Odp: Tak, niektóre ośrodki szkoleniowe zupełnie zrezygnowały z zapewniania wykładów teoretycznych. Sprawdzisz to na stronie wybranej nauki jazdy.
- Co jest bardziej skuteczne – wykłady czy samodzielna nauka?
Odp: Zdania są podzielone, bo wszystko zależy od Twojego sposobu przyswajania wiedzy. Wykładowcy mogą przekazywać Ci informacje z doświadczenia, ale z drugiej strony samodzielna nauka nie będzie tak męcząca i nie zajmie aż tyle czasu.
- Kiedy poczuje, ze już jestem gotowy na egzamin teoretyczny po nauce z domu – co dalej?
Odp: Kolejny krok to wizyta w wybranym ośrodku egzaminacyjnym i zapisanie się na egzamin teoretyczny. Jeśli go zdasz, możesz zapisać się na szkolenie praktyczne w OSK.