Piesi w ruchu drogowym – czy zawsze mają pierwszeństwo?

Nowelizacja przepisów związanych z bezpieczeństwem pieszych wprowadziła delikatny bałagan interpretacyjny. Są pewne kwestie, które się jednak nie zmieniły i nadal obowiązują wszystkich kierowców. Czy piesi zawsze mają pierwszeństwo? Po czym poznać przejście sugerowane i jak na nie zareagować? Sprawdź to!

Zmiany w przepisach od 1 czerwca 2021 – co wprowadziły?

Po pierwsze aktualizacja prawa utrzymała w mocy postanowienie, że pieszy poruszający się po wyznaczonym i oznakowanym przejściu ma pierwszeństwo. To można uznać za fundamentalną zasadę związaną z prawami pieszych w Polsce i każdy młody kierowca powinien ją zapamiętać.

To nie jedyna sytuacja, której uprzywilejowani są właśnie piesi. Pierwszeństwo należy im się też, gdy mają status „pieszego wchodzącego” na jezdnię. Problem w tym, że nie ma jednoznacznej definicji związanej z pieszym wchodzącym. W świetle przepisów wchodzenie na przejście nie jest tym samym co oczekiwanie na przejście. To powoduje bałagan związany z zatrzymywaniem się przed przejściem np. na drogach wielojezdniowych.

Wiesz już, kiedy piesi mają pierwszeństwo. Co jednak wtedy, gdy taki uczestnik ruchu przechodzi przez przejście sugerowane? Co do zasady, jest to miejsce wytyczone do przejścia (np. przez obniżenie wysokości krawężnika), ale nie oznakowane pionowo (D-6) ani poziomo (pasy). Korzystają z nich piesi, ale pierwszeństwo im się nie należy. Oznacza to, że mogą użytkować takie miejsca, gdy nie ma na jezdni pojazdów.

Piesi i ich pierwszeństwo – co robić w sytuacjach niejednoznacznych?

Nie da się zaprzeczyć, że nowelizacja ustawy miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Jakie obowiązki ciążą od teraz na kierowcach? Gdy zbliżasz się do wyznaczonego przejścia dla pieszych, musisz:

  • zachować szczególną ostrożność;
  • zmniejszyć prędkość jazdy, by zapewnić bezpieczeństwo pieszym;
  • ustąpić pierwszeństwa osobom, które są na przejściu lub na nie wchodzą.

Sytuacje, kiedy piesi mają pierwszeństwo, nie są dla wszystkich jasne. Z tego powodu kierowca może być sfrustrowany zachowaniem pieszych. Dla przykładu widzi, że dwie osoby stoją tuż przed przejściem, więc zatrzymuje się celem ustąpienia pierwszeństwa. Okazuje się jednak, że wspomniani uczestnicy ruchu jedynie rozmawiają i nie mają zamiaru przechodzić, co sygnalizują kierowcy.

Dlatego w sytuacjach niejasnych najlepiej jest postawić na ograniczone zaufanie i rozsądek. Gdy zbliżasz się do przejścia, pamiętaj, że może się na nim pojawić pieszy. Dlatego zawsze zwalniaj i bądź gotowy ustąpić pierwszeństwa. Lepiej zatrzymać się na darmo niż raz nie ustąpić pierwszeństwa i ponosić tego konsekwencje.

Pierwszeństwo pieszych – podsumowanie

Oto wnioski – piesi mają pierwszeństwo, gdy:

  • są na pasach;
  • wchodzą na pasy.

Natomiast nie mają pierwszeństwa, gdy poruszają się po przejściu sugerowanym. Pamiętaj o tych zasadach zawsze, gdy poruszasz się autem po drogach publicznych. Mają one związek nie tylko z bezpieczeństwem pieszych, ale też Twoim. Jeśli oczekujesz więcej praktycznych porad dla młodych kierowców lub szukasz najlepszej szkoły jazdy w Krakowie, skorzystaj z wyszukiwarki BeDriver!

Wróć do bloga