Jak bezpiecznie jeździć samochodem – 5 najważniejszych zasad!

Moment odbioru prawa jazdy jest ekscytujący – stajesz się w końcu pełnoprawnym kierowcą. Co teraz? Wystarczy, że po prostu zaczniesz jeździć. Jednak niektórych młodych kierowców ogarnia strach przed samodzielnym prowadzeniem auta bez instruktora. Jak wygląda bezpieczna jazda i jej najważniejsze zasady? Przeczytaj!

Po 1 – odłóż brawurę na bok

To jedna z najważniejszych zasad, na których opiera się bezpieczna jazda autem. Dlaczego? Bo przekraczanie prędkości i niedostosowanie jej do warunków oraz sytuacji na drodze jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków. Warto dodać, że to właśnie najmniej doświadczeni kierowcy powodują najwięcej wypadków. W pierwszych latach po kursie należy więc zdecydowanie dbać o nabieranie doświadczenia i unikanie wysokich prędkości. Niestety rozsądek nie jest domeną młodych, jednak trzeba się go uczyć zwłaszcza za kierownicą.

Po 2 – dbaj o stan techniczny auta

Ubezpieczyciel, który stwierdzi wadę w aucie, może nie zgodzić się na wypłatę odszkodowania w przypadku zdarzenia drogowego. Dlaczego? Bo to kierowca ponosi odpowiedzialność za utrzymanie samochodu w odpowiedniej kondycji. Bezpieczna jazda jest możliwa zwłaszcza wtedy, gdy pojazd jest w dobrym stanie i nie ma ukrytych problemów. Młodzi kierowcy często bagatelizują stan zawieszenia, hamulców, układu wspomagania czy jakość opon. Wolą raczej zadbać o wygląd zewnętrzny samochodu i to, jak prezentuje się wewnątrz. Jednak troska o auto powinna też obejmować wykonywanie wszystkich napraw mechanicznych na bieżąco.

Po 3 – dobieraj prędkość do warunków jazdy

Drogowcy, którzy stawiają znak „ograniczenie prędkości do 70 km/h” nie są w stanie przewidzieć każdych warunków. Mgła, ulewny deszcz, gołoledź albo nieodśnieżone drogi mobilizują rozsądnego kierowcę do zdjęcia nogi z gazu. Jak jeździć bezpiecznie w takich sytuacjach? Nie trzymaj się maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Pamiętaj, że nadrzędna zasada na drodze to dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Jeżeli nawet ograniczenie prędkości dopuszcza szybszą jazdę, ale warunki na to nie pozwalają, lepiej zwolnić. Zwłaszcza że podczas gołoledzi wytracenie prędkości 50 km/h zajmuje aż 110 metrów!

Po 4 – zwracaj uwagę na stan opon

Dlaczego opony mają tak duży wpływ na bezpieczną jazdę? Możesz mieć sprawne zawieszenie i układ hamulcowy, a prędkość będzie przepisowa. Jednak to opony są jedynym elementem auta, który ma kontakt z nawierzchnią. Ich łączna powierzchnia styku to wymiary kartki A4. Wyobrażasz sobie, że Twoje zdrowie i życie zależy od takiej pojedynczej kartki? To pokazuje, jak ważne są opony w samochodzie. Wysokość bieżnika powinna mieć co najmniej 1,6 mm a w przypadku modeli zimowych 4 mm. Poza tym ważne jest też dopasowanie rodzaju ogumienia do pory roku. Chociaż w Polsce nie ma obowiązku zakładania zimówek, to jednak jest to bardzo rozsądne. Pamiętaj, że czasem warunki mogą Cię na tyle zaskoczyć, że bez zimówek nigdzie nie pojedziesz.

Po 5 – nigdy nie jeździj po alkoholu!

To można powtarzać do znudzenia – alkohol całkowicie wyklucza się z prowadzeniem jakiegokolwiek pojazdu. Można mieć maksymalnie 0,2 promila alkoholu we krwi, jednak nie warto próbować jazdy po spożywaniu napojów alkoholowych. Lepiej nie ryzykować i nie zastanawiać się, czy może po jednym piwie lub kieliszku da się legalnie prowadzić. Alkohol na każdego działa inaczej, a jego obecność w organizmie może spowodować np. senność za kółkiem. Jeśli Twoim celem jest bezpieczna jazda, nigdy nie siadaj po alkoholu za kierownicę!

Jak jeździć bezpiecznie – podsumowanie

Bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu zależy nie tylko od zachowania innych uczestników ruchu. Ty też masz ogromny wpływ na sytuację na drodze. Dlatego zawsze przestrzegaj zasad ruchu drogowego i pamiętaj o ww. wskazówkach. A jeśli dopiero zastanawiasz się, czy prawo jazdy jest dla Ciebie, sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie i wybierz najlepszą z nich!

Wróć do bloga