Parkowanie prostopadłe samochodem przodem i tyłem – jak robić to dobrze?

Znalezienie miejsca parkingowego w dużym mieście może świadczyć o sporym szczęściu. To dopiero połowa sukcesu, bo trzeba jeszcze zaparkować! Najczęściej parkingi skonstruowane są tak, by auta pozostawiać na nich prostopadle do jezdni. Czeka cię więc parkowanie prostopadłe – przodem lub tyłem. Nauczymy cię obu manewrów!

Dlaczego parkowanie prostopadłe sprawia problemy?

Możesz mieć kilka obaw przy wykonywaniu parkowania prostopadłego. Chodzi głównie o:

  • niewielką ilość miejsca między samochodami;
  • promień skrętu z zajmowanego pasa;
  • ruch uliczny i chwilowego jego spowolnienie.

To wszystko sprawia, że parkowanie prostopadłe przodem lub tyłem jest stresujące. Ale nie musisz się go obawiać.

Parkowanie prostopadłe przodem – najważniejsze wskazówki

Co jest najistotniejsze dla prawidłowego wykonania manewru parkowania prostopadłego? Musisz przede wszystkim:

  • dostosować prędkość do sytuacji;
  • zająć odpowiednie miejsce w zależności od strony, po której jest parking;
  • rozpocząć manewr we właściwym momencie.

Teraz przeprowadzimy cię przez wszystkie te elementy krok po kroku.

Jaka prędkość podczas parkowania prostopadłego przodem?

Odpowiedź – jak najmniejsza. Zwykle do parkowania prostopadłego będzie ci potrzebna jedynka i żaden inny bieg. Dzięki niskiej prędkości będziesz w stanie przewidzieć, jak zachowa się pojazd. Łatwiej też będzie ocenić odległość między twoim samochodem a autami na sąsiednich miejscach parkingowych.

Parkowanie prostopadłe a zajmowanie odpowiedniego miejsca

Co to w sumie znaczy? Jeśli miejsce postojowe jest po twojej lewej stronie, to parkowanie prostopadłe nie będzie stanowiło większego problemu. Trudniej robi się w momencie parkowania po prawej, bo masz mało miejsca na umieszczenie tam auta i wykonanie skrętu. Dlatego w drugim przypadku, gdy musisz zaparkować po prawej stronie, najlepiej będzie zjechać blisko środka jezdni lub wjechać na lewy pas. Tutaj uwaga – nie wolno ci tego zrobić, gdy masz linię ciągłą! 

Właściwy moment na rozpoczęcie manewru – jaki?

Kiedy zaczyna się parkowanie prostopadłe? W momencie włączenia odpowiedniego kierunkowskazu. Manewr ten zawsze musisz zaznaczyć przez jego uruchomienie. Jeśli wjeżdżasz na lewy pas, NA EGZAMINIE musisz włączyć lewy kierunkowskaz. Gdy odbijesz w prawo w kierunku miejsca parkingowego, włącz prawy kierunek. W codziennej jeździe zwykle możesz darować sobie lewy kierunkowskaz. Wystarczy tylko prawy do poinformowania o zamiarze wjazdu na parking.

Jak wjechać na miejsce parkingowe i nie uszkodzić innych aut?

Co jest kluczem dla bezpiecznego zajęcia miejsca postojowego prostopadle? To odpowiednia ilość przestrzeni do wykonania skrętu autem. Na początku przygody z kierownicą nie wymagaj od siebie parkowania „na raz”. Postaraj się rozpocząć skręcanie kierownicą, gdy przód twojego auta będzie na wysokości auta sąsiadującego po twojej prawej stronie. Maksymalny skręt kierownicą pozwoli ci na prawie maksymalne wyprostowanie auta względem miejsca parkingowego. Potem możesz wrzucić wsteczny i skręcić w lewo do momentu wyprostowania auta i znowu wjechać przodem tym razem na wyprostowanej kierownicy.

Parkowanie prostopadłe tyłem – wyższa sztuka jazdy

Chociaż nieco trudniejsze, parkowanie prostopadłe tyłem jest pod wieloma względami korzystniejsze. Dlaczego? W momencie wyjazdu nie musisz się obawiać, że wymusisz komuś pierwszeństwo, bo zwykle będziesz miał o wiele lepszą widoczność. Poza tym od razu jedziesz do przodu i zajmujesz swój pas jezdni. Jak zrobić to dobrze?

Jak parkować prostopadle tyłem?

Najważniejsze jest ustawienie auta względem miejsca postojowego. W tym przypadku najlepiej zatrzymać się w momencie, gdy miniesz już przestrzeń ograniczoną liniami całą długością auta. Potem wrzucasz bieg wsteczny i maksymalnie skręcasz kierownicą, by zmieścić się na miejscu. Dobrze jest obserwować lusterko wewnętrznej strony zakrętu – widać w nim więcej. Parkowanie prostopadłe tyłem wymaga dobrego ustawienia lusterek, by było w nich widać tylne koła auta i jezdnię.

W momencie, gdy tył samochodu znajdzie się już pomiędzy autami lub wytyczonymi liniami przyjdzie pora na odkręcenie kierownicy do pozycji na wprost. Najlepsza chwila będzie wtedy, gdy auto znajdzie się na miejscu parkingowym i będzie ustawione równolegle do linii. To moment, by szybko wyrównać kierownicę i dojechać maksymalnie do tyłu.

Parkowanie prostopadłe a nauka jazdy

Pamiętaj, że nic tak nie szkoli, jak praktyka. Dlatego powinieneś mieć najlepszą szkołę jazdy i instruktora, na jakiego zasługujesz. Popytaj wśród znajomych, przyjaciół lub na forach. Możesz też skorzystać z podpowiedzi na BeDriver, gdzie znajdziesz najlepsze ośrodki nauki jazdy w Krakowie oraz całej Polsce! Udanej nauki!

Wróć do bloga