Na czym polegają badania lekarskie na prawo jazdy?
Wizyta u doktora zwykle nie kojarzy się zbyt dobrze. Czy jako kandydat na kierowcę masz się czego obawiać? Opisujemy, jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy. To nic strasznego!
Badania na prawo jazdy – dlaczego konieczne?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz zastanowić się nad bezpieczeństwem podczas kierowania pojazdem. Co należy do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych i kolizji? Wady techniczne aut, przekroczenie prędkości, a może jazda na podwójnym gazie? Zdecydowanie pierwsza z wymienionych przyczyn zdarza się najrzadziej. Dlatego badania lekarskie na prawo jazdy muszą być wykonywane rzetelnie i obejmować wszystkich przyszłych i obecnych kierowców!
Gdzie wykonasz badania do prawa jazdy?
Masz kilka opcji, jeśli chodzi o badania na prawo jazdy. Pierwszy wybór to zapewne miejscowy Ośrodek Medycyny Pracy. W nim znajdziesz lekarza orzecznika, który wykona badania. Ich koszt to 200 zł. Kwota ta została ustalona odgórnie i w takich placówkach jak OMP nie podlega żadnym obniżkom. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym wykonasz badania lekarskie na prawo jazdy. Gdzie jeszcze możesz je zrobić?
Kolejna opcja to prywatne ośrodki medyczne. Zwykle mają one podpisane umowy z różnymi lekarzami w tym z orzecznikami. Dlatego jeśli do OMP masz spory dystans, możesz poszukać sobie takiego ośrodka z lekarzem orzecznikiem, który będzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Trzecia możliwość to wybranie takiej szkoły nauki jazdy, która współpracuje z lekarzem realizującym badania na prawo jazdy. To bardzo wygodna opcja, a czasem możesz też na tym nieco zaoszczędzić. Znajdziesz takie szkoły z BeDriver. Oferują one wizytę lekarską w określony dzień po wcześniejszym umówieniu się. Koniecznie sprawdź też ceny takich usług!
Badania do prawa jazdy – co bada lekarz?
Które zmysły mają największy wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów? To przede wszystkim słuch i wzrok. Niezwykle ważna jest też umiejętność prawidłowego skoordynowania ciała podczas wykonywania manewrów drogowych i zachowanie równowagi. Badania do prawa jazdy obejmują też dodatkowe testy psychologiczne mające na celu sprawdzenie twoich skłonności do nadużywania alkoholu czy spożywania środków psychoaktywnych. Poza tym lekarz orzecznik musi też określić, czy masz jakieś jednostki chorobowe i czy leki, które przyjmujesz, mają wpływ na jazdę samochodem.
Orzeczenie lekarskie na prawo jazdy – co musisz ze sobą zabrać?
Jeśli chcesz otrzymać orzeczenie lekarskie i wyrobić prawo jazdy, konieczne jest wzięcie ze sobą kilku rzeczy na wizytę. Jakich? Chodzi przede wszystkim o:
- dowód osobisty lub inny dokument tożsamości;
- okulary lub soczewki (jeśli masz wadę wzroku);
- aparat słuchowy w przypadku wady słuchu;
- inną dokumentację od lekarza o aktualnych jednostkach chorobowych i wadach zdrowia.
Wszystkie te informacje mają bardzo istotne znaczenie dla określenia, czy nadajesz się do prowadzenia pojazdu. Dlatego nie ukrywaj czegoś, bo przyniesie to jeszcze gorsze konsekwencje.
Badania lekarskie na prawo jazdy – co może orzec lekarz?
W przypadku pełnego zdrowia badania lekarskie na prawo jazdy to zupełna formalność. Nie musisz się martwić ani o ich przebieg, ani finał. Lekarz orzecznik wyda ci zaświadczenie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych, które możesz przedłożyć w wydziale komunikacji. Będzie ci potrzebne do wyrobienia profilu kierowcy (PKK). Nieco trudniej może być w przypadku wady wzroku czy słuchu. Lekarz w trudniejszych przypadkach określa krótszy czas kolejnej wizyty.
W praktyce oznacza to, że badania na prawo jazdy są ważne krócej niż maksymalne 15 lat. Czasem może to być 10 czy 5 lat. W przypadku osób starszych lub tych o bardzo poważnych problemach ze zdrowiem ważność orzeczenia może być nawet ustalona na 1 rok!
Ile trwają badania na prawo jazdy?
Młode osoby zazwyczaj nie mają problemu z tym, żeby szybko przejść badania lekarskie na prawo jazdy. Nawet ci, którzy noszą okulary lub mają aparat słuchowy, zazwyczaj szybko je przechodzą. Szybko, czyli ile? Całość badania nie powinna trwać dłużej niż 20–30 minut. Czas wizyty przedłuża się, gdy lekarz ma uzasadnione wątpliwości co do zdrowia fizycznego lub psychicznego. Wtedy musi się upewnić, jakie orzeczenie wystawić.
Kilka słów na koniec
Badań lekarskich przed kursem nie musisz się obawiać. Dlatego umów się do lekarza orzecznika, weź ze sobą, co trzeba i nie zapomnij o kasie na badania! Powodzenia!