Kiedy robić prawo jazdy – w lecie czy w zimie?

Dla wielu kursantów termin wykonywania prawa jazdy jest oczywisty – późna wiosna, lato lub wczesna jesień. Ma to związek ze stanem dróg i brakiem ryzyka jazdy w śniegu. Jednak ciekawe jest to, że zdawanie prawka w zimie może być łatwiejsze niż w miesiącach letnich. Jak to możliwe i dlaczego warto rozważyć zdawanie prawa jazdy właśnie w tym czasie? Przeczytaj!

Dlaczego zdawanie prawa jazdy w zimie jest dobre?

Co ciekawe prawo jazdy w zimie można zdać nieco łatwiej. Skąd ten wniosek? Przyznają się do tego sami egzaminatorzy. Wszystko dlatego, że warunki drogowe mogą powodować konieczność bardziej ostrożnej i wolniejszej jazdy. Egzaminatorzy zwracają uwagę na jej dynamikę i w normalnych warunkach mogliby mieć zastrzeżenia co do takiego stylu prowadzenia pojazdu. Gdy asfalt jest pokryty błotem pośniegowym i trudno jest dostrzec linie pasów, kierowcy są zobowiązani do poruszania się nieco wolniej. Dlatego prawo jazdy w zimie można zdać nieco łatwiej.

Dodatkowo sami egzaminatorzy mogą być bardziej wyrozumiali. Zaśnieżenie powoduje, że trudno jest wszystko dostrzec na powierzchni jezdni. Trudno jest wymagać od egzaminowanej osoby nieprzejechania po linii oddzielającej pasy ruchu, jeśli dobrze jej nie widać. W normalnych warunkach takie zachowanie mogłoby doprowadzić do oblania egzaminu, w zimie natomiast ujdzie bezkarnie. Dodatkowo egzaminatorzy mogą nie wybierać w trudnych warunkach pogodowych skomplikowanych tras czy skrzyżowań. A to samo w sobie jest ułatwieniem.

Czy egzamin w zimie to tylko korzyści?

Osoba, która zastanawia się, kiedy zdawać prawo jazdy, może mieć co do zimowego terminu pewne wątpliwości. Są one jak najbardziej uzasadnione. Wszystko dlatego, że oblodzone czy zaśnieżone drogi wymagają od kierowcy dodatkowego skupienia i zmiany nawyków jazdy. Hamowanie trwa dłużej, reakcja na nagłe naciśnięcie pedału hamulca może wprowadzić w poślizg, podobnie jak szybkie skręcenie kierownicą. Pod tymi względami prawo jazdy w zimie nie należy do najłatwiejszych.

Gdy kursant stresuje się samym podejściem do egzaminu (a to naturalny objaw) może jeszcze mocniej bać się jazdy po śniegu. Dlatego jeśli zaliczasz się do osób nerwowych i bojaźliwych najlepiej postaw na odbycie egzaminu w okresie letnim lub skorzystaj z najlepszej szkoły nauki jazdy w Krakowie. Wtedy masz mniej powodów do stresu.

Czy na zdanie egzaminu wpływa pora roku?

Ktoś mógłby powiedzieć, że pora roku nie ma większego znaczenie dla osoby pewnej za kierownicą. To prawda, że wysokie umiejętności liczą się najbardziej. Jednak każdy dodatkowy czynnik, który może ułatwić zdanie egzaminu praktycznego, ma duże znaczenie. Jeśli więc chcesz zwiększyć swoje szanse na zdanie prawka, nie unikaj miesięcy zimowych. Możesz miło się zaskoczyć zdanym egzaminem.

Jeśli szukasz innych wskazówek dla kursantów i młodych kierowców zerknij na pozostałe wpisy BeDriver!

Wróć do bloga