Jazda po skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym – jak robić to dobrze?

Na drogach publicznych można spotkać się z mnóstwem różnych skrzyżowań – od równorzędnych przez okrężne po takie z pierwszeństwem łamanym. Te ostatnie mogą stanowić dla kierujących pojazdami nie lada wyzwanie. Dlaczego? Przeczytaj poniżej o najczęstszych błędach i sposobach radzenia sobie z nimi!

Czym jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym?

W ogólnym ujęciu skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym to takie przecięcie się dróg, gdzie droga z pierwszeństwem przejazdu skręca w dowolnym kierunku. Taki rodzaj skrzyżowania może mieć przeróżne warianty. Najczęściej spotyka się zakrętu w lewo lub w prawo pod kątem 45°, lub 90°. Takie sytuacje nie są dla kierowców zbyt skomplikowane. Trudniej jest wtedy, gdy droga z pierwszeństwem na skrzyżowaniu jest prosto, ale jej wylot nie jest usytuowany idealnie na wprost. Zobowiązuje to kierowców do wykonania manewru skrętu zgodnie z kierunkiem podążania drogi.

Co stanowi problem na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym?

Skoro znaki pionowe zawierają obrazowy przebieg konkretnych dróg na ich przecięciu, to dlaczego kierowcy popełniają tyle błędów? Powodów może być kilka, a jednym z nich jest nieznajomość przepisów. Mają one związek z decyzją o włączeniu kierunkowskazów. Skrzyżowanie łamane powoduje, że niektórzy zapominają o zasadach związanych z sygnalizowaniem zamiaru skrętu lub pasa ruchu. Tymczasem przepisy mówią wprost, że „Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru” (art. 22 prawo o ruchu drogowym).

Zasady włączania kierunkowskazów a skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym

Jak więc należy jeździć na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym, by nie narazić się na mandat lub kolizję?

  1. Zawsze sygnalizuj zmianę kierunku jazdy. Kierujący pojazdem po drodze z pierwszeństwem musi włączyć kierunkowskaz, jeśli zamierza zmienić kierunek jazdy. To, że cały czas porusza się po drodze głównej, nie oznacza, że nie ma obowiązku informować innych kierowców o zmianie kierunku jazdy.
  2. Nie wprowadzaj innych kierowców w błąd. Ma to zastosowanie wtedy, gdy jadąc po drodze z pierwszeństwem, zjeżdżasz z niej, nadal poruszając się prosto. Niektórzy w takiej sytuacji włączają kierunkowskaz w lewo lub w prawo zależnie od kierunku drogi z pierwszeństwem. To błąd. Zjazd z drogi z pierwszeństwem, by jechać na wprost, nie wymaga od Ciebie uruchamiania kierunkowskazu.

Skrzyżowanie łamane a poprawna jazda – wnioski

Kluczem do bezpiecznej jazdy po skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym jest sygnalizowanie zamiaru zamiany kierunku jazdy i pasa ruchu. Poza tym pamiętaj o ryzyku wprowadzenia w błąd innych kierowców znajdujących się przed skrzyżowaniem lub na nim. Jeśli potrzebujesz innych wskazówek dla młodych kierowców albo szukasz najlepszej szkoły jazdy w Krakowie lub z innych miast, skorzystaj z podpowiedzi BeDriver.

Wróć do bloga