Jakie są kategorie prawa jazdy?
W Polsce istnieje 17 różnych kategorii prawa jazdy, które możesz uzyskać. Niektóre z nich dostępne są dla osób niepełnoletnich, inne możesz wykonać, posiadając inne kategorie. W tym tekście znajdziesz najważniejsze informacje na temat typów prawa jazdy oraz wymagania stawiane kandydatom. Przeczytaj!
Wszystkie dostępne kategorie prawa jazdy w Polsce
Prawo jazdy to dokument uprawniający kierowcę do poruszania się po drogach publicznych określonym typem pojazdów. Kategorie prawa jazdy oznaczone są literami od A do T, a do nich dodawane są cyfry i inne litery, by oznaczyć podkategorię. Wyjątkiem jest prawo jazdy na tramwaj, które nie ma swojej nazwy literowej. Poniżej znajdziesz typy prawa jazdy i wymagania stawiane kursantom.
- AM – dostępne od 14 roku życia. Kierowca może prowadzić motorower, czterokołowiec lekki, oraz zespół ww. pojazdów sprzęgniętych z przyczepą.
- AM1 – od 16 lat. Można prowadzić motocykl do 125 cm3 pojemności, mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy maksymalnie 0,1 kW/kg. Kierowca może prowadzić też trójkołowiec o maksymalnej mocy do 15 kW, pojazdy z kat. AM oraz zespół pojazdów ww. z przyczepą.
- AM2 – od 18 lat. Można prowadzić motocykl do mocy do 35 kW, stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg, trójkołowiec do 15 kW, pojazdy AM oraz zespoły pojazdów ww. z przyczepką.
- AM – od 24 lat, jeśli nie posiada innego prawa jazdy z grupy AM, od 20 lat jeśli masz już 2 lata prawo jazdy kat. AM. Można prowadzić wszystkie motocykle oraz pojazdy AM i zestawy ww. pojazdów z przyczepką.
- B1 – od 16 lat. Kierowca może prowadzić czterokołowiec duży oraz pojazdy z grupy AM.
- B – od 18 lat. Można prowadzić auto do 3,5 tony DMC, pojazdy kategorii AM, zespół pojazdów złożony z auta o DMC do 3,5 tony i lekką przyczepkę o DMC do 750 kg, oraz zespół auto + przyczepka o większej masie, jeśli zestaw łącznie nie przekroczy 3,5 tony DMC. Dodatkowo można prowadzić ciągnik rolniczy i zestawy ciągnik + przyczepka o DMC do 750 kg, a także pojazd wolnobieżny (walec). Gdy masz prawo jazdy kat. B od ponad 3 lat, możesz prowadzić pojazdy z kat. A1.
- B+E – od 18 lat. Można prowadzić zestawy pojazdów z kat. B plus przyczepy. W przypadku auta osobowego przyczepa ma maksymalne DMC 3,5 tony.
- C – od 21 lat. Kierowca może prowadzić pojazdy o DMC powyżej 3,5 tony (wyjątkiem jest autobus) oraz zespołu lekkiej przyczepy (do 750 kg DMC). Poza tym może prowadzić wszystkie pojazdy i zestawy z kat. B.
- C1 – od 18 lat. Można prowadzić auto o DMC do 7,5 tony z wyłączeniem autobusu oraz zespołu pojazdów powyższych z lekką przyczepą. Kierowca może też prowadzić pojazdami z kat. B.
- C1+E – od 18 lat. Uprawnienia do prowadzenia zespołu pojazdów o DMC do 12 ton plus inne pojazdy z kat. C1.
- C+E – od 21 lat. Można prowadzić zespół pojazdów z kat. C i przyczepy o dowolnej masie.
- D – od 24 lat. Kierowca zyskuje uprawnienia na autobus oraz zestaw pojazdów autobus + przyczepka o DMC do 750 kg. Ma też uprawnienia do prowadzenia pojazdów z kat. B.
- D1 – od 21 lat. Prowadzenie autobusu o maksymalnej długości 8 metrów i przystosowanego do przewożenia 17 pasażerów łącznie z kierowcą oraz zestawu pojazdów ww. i przyczepki o DMC do 750 kg. Uprawnienia do wszystkich pojazdów z kat. B.
- D+E – od 24 lat. Można prowadzić wszystkie pojazdy z kat. D i przyczepę.
- T – od 16 lat. Kierowca może prowadzić ciągnik rolniczy, ciągnik wolnobieżny, pojazdy z kat. AM i zestawy złożone z ww. pojazdów i przyczepki.
- tramwaj – od 21. roku życia.
Czy warto wykonywać wszystkie kategorie prawa jazdy?
Powyższe kategorie prawa jazdy wymagają przystąpienia do egzaminów państwowych i zdania ich pozytywnie. Naturalnie nie każdy potrzebuje mieć uprawnienia do prowadzenia tramwaju czy autobusu, a niektórzy nie będą robić sobie uprawnień na traktor, bo dostaną je „w pakiecie” z kategorią B. Wielu też poddaje w wątpliwość sens wykonywania uprawnień AM i B1. Wynika to z faktu wysokich cen kursów i niewielkich możliwości w kontekście kierowania dostępnymi pojazdami.
Nie zmienia to faktu, że możesz wykonać dowolne kategorie prawa jazdy, jeśli tylko czujesz taką potrzebę. W znalezieniu odpowiedniej szkoły pomoże Ci ranking szkół jazdy w Warszawie na BeDriver!