Jak wygląda kurs na prawo jazdy na kat. B? Sprawdzamy!
Czy kurs na prawo jazdy jest pierwszym, jaki będziesz przechodził? Jeśli tak, możesz mieć sporo obaw „jak to będzie”. Nie martw się na zapas, za chwilę rozwiejemy twoje wątpliwości!
Kurs na prawo jazdy kat. B – z czego się składa?
Gdy zapiszesz się na kurs na prawo jazdy, czekają cię godziny nauki. Podzielone są na dwie części – teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich to 30 lekcji, z których każda trwa 45 minut. Druga natomiast to 30 pełnych godzin zegarowych spędzonych w samochodzie szkoleniowym. Kurs na prawo jazdy kat. B dodatkowo składa się z egzaminu wewnętrznego. Dzięki niemu instruktor szkoły jazdy orientuje się, jaki jest poziom twojej wiedzy. To na jego podstawie możesz przejść do wyjazdu na miasto popularną „elką”.
Jak wygląda kurs na prawo jazdy teoretyczny?
Czego możesz się spodziewać po szkoleniu teoretycznym? Poznasz zasady ruchu drogowego, znaki pionowe i poziome, techniki udzielania pierwszej pomocy, zachowanie podczas konkretnych zdarzeń i sytuacji drogowych oraz techniki prowadzenia pojazdu. Kurs na prawo jazdy w części teoretycznej powinien jak najlepiej przygotować cię do wyjazdu autem na miasto. Zakończony jest egzaminem wewnętrznym przeprowadzanym przez instruktora.
W tym przypadku nie ma zmiłuj się – po prostu musisz usiąść do książek i ogarnąć materiał teoretyczny. Nikt nie zrobi tego za ciebie, więc im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej. Zajęcia mogą być prowadzone stacjonarnie w sporej grupie kursantów, lub online. Jesteś zapewne ambitnym uczniem i chcesz być w najlepszej szkole nauki jazdy. Dlatego sprawdź opinie, jakie ma OSK w twojej okolicy na BeDriver albo w innej dedykowanej wyszukiwarce. Byli kursanci piszą w opiniach, jak wygląda kurs na prawo jazdy w danej szkole.
Kurs na prawo jazdy – jak wygląda część praktyczna?
To pewne, że na samym początku rozpoczniesz swoją przygodę z autem na placu manewrowym. Podczas godziny lub dwóch jazdy między pachołkami poznasz tajniki ruszania, zmiany biegów, cofania, jazdy po łuku czy parkowania. Instruktor nauczy cię regulować lusterka, kierownicę i fotel. Kurs na prawo jazdy w części praktycznej na placu ma sprawić, że będziesz gotowy do wyjazdu na miasto.
Kurs prawa jazdy a jazda po mieście
Masz stres na samą myśl o wyjeździe „elką” poza plac? Nie martw się, nie jeden z nas miał co do tego obawy. Pamiętaj, że jest z Tobą instruktor, który zareaguje hamulcem lub pedałem gazu, gdy będzie trzeba. A niekiedy nawet i chwyci za kierownicę, gdy zdarzy się coś naprawdę nieprzewidzianego. Po to przecież jest, prawda? Chcesz jeździć z najlepiej ocenianym instruktorem? Sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie i opinie o instruktorach również w innych miastach!
Kurs na prawo jazdy – czy jest się czego obawiać?
Zdecydowanie nie musisz mieć nadmiernego stresu przed szkoleniem. Zwykle kursantów nie martwi sam kurs na prawo jazdy, a to jak wygląda – czy instruktor będzie surowy, jaka grupa ludzi będzie podczas nauki, czy się w niej odnajdę. Z praktyki wiemy, że zwykle po pierwszej lekcji teorii obawy te ulatują jak balonik z helem.
Przed tobą kurs na prawo jazdy? Nie przejmuj się nim! Skup się na nauce i przyłóż się do niego jak najlepiej. Powodzenia!