Jakie auto na kat. B1 wybrać?
Wyczekiwanie na opcję zrobienia prawa jazdy kat. B może ciągnąć się w nieskończoność. Między kategorią AM uprawniającą do kierowania motorowerem a B jest aż 4 lata. Czy istnieje możliwość wcześniejszego kierowania autem? Tak! Zapewnia go prawo jazdy B1. Jakie pojazdy można prowadzić?
Czym jest prawo jazdy kat. B1?
Kategoria B1 prawa jazdy jest dostępna od 16 roku życia. Uprawnia do kierowania pojazdami o masie do 400 kg i mocy maksymalnej 15 kW. W przypadku aut towarowych ich masa całkowita zwiększona jest do 550 kg. Prawo jazdy B1 uprawnia również do kierowania pojazdami z kategorii AM – to opcja dla tych, którzy chcą poruszać się czterokołowcem lekkim lub motorowerem. Wybór ogranicza się więc do jednośladu w formie skutera lub jednego z tzw. mikro samochodów. Ograniczenia konstrukcyjne wobec aut są spore jeśli chodzi o kat. B1 prawo jazdy. Jakie samochody możesz wziąć pod uwagę?
Jakie auta na kategorię B1 prawa jazdy?
Wybór nie jest zbyt duży, jednak osoby zdecydowane powinny znaleźć coś dla siebie. Niestety wśród takich propozycji próżno szukać znanych marek samochodów, do których widoku przyzwyczailiśmy się na ulicach. Zamiast tego są tacy producenci jak:
- Aixam;
- Ligier;
- Mikrocar;
- Piaggio;
- Romet
- Zhidou.
To firmy wyspecjalizowane w dostarczaniu klientom typowych mikro samochodów. Niektóre z nich (np.pewne modele Mikrocar) można prowadzić, mając jedynie prawo jazdy AM.
Jakie auto na B1 – modele o najlepszych osiągach
Pierwsze warianty samochodów egzaminacyjnych z kategorii mikro nie były zbyt żwawe. Zwykle montowano w nich 2-cylindrowe jednostki napędowe diesla, które generowały 5–8 KM tak by spełniały jednocześnie założenia prawa jazdy AM. Jednak obecne egzemplarze są już zdecydowanie inne. Przykładem może być model ZD D2S chińskiego producenta Zhidou. To autko 2-osobowe, które jest w pełni elektryczne. Jego rzeczywisty zasięg to ok. 150 km, co pozwala na swobodne poruszanie się po mieście. Co ciekawe, moc jednostki napędowej to 20 KM – w połączeniu z niewielką masą auta daje spore możliwości.
Chcesz wiedzieć, jakie auto na B1 możesz jeszcze wybrać? Kolejna ciekawa opcja to Aixam Crossline GT. Oczywiście daleko mu do pełnoprawnego crossovera, jednak stylistycznie nie odbiega zbytnio od większych braci. Wyposażono go w 2-cylindrowy silnik diesla o mocy 15,2 KM. Niski apetyt na paliwo (ok. 3 litry w cyklu mieszanym) gwarantuje niskie koszty eksploatacyjne. Przeszkodą może być jedynie cena – nowe egzemplarze opiewają na kwotę ok. 60 tysięcy złotych.
Czy warto robić prawo jazdy kat. B1?
W Polsce nie ma zbyt wielu posiadaczy prawa jazdy B1. Dlaczego? Powód jest prosty – kosztuje ono mniej więcej połowę tego, co prawko kat. B, a daje znikome możliwości pod względem typów aut, którymi można jeździć. Jest jeszcze jeden argument, a jest nim cena pojazdów na kategorię B1. Wydanie 20–30 tysięcy na pojazd z rynku wtórnego używany tylko dwa lata nie ma większego uzasadnienia ekonomicznego. W tym czasie można np. usiąść na skuter i nim dojeżdżać do szkoły.
Jeśli jednak chcesz zrobić prawo jazdy B1 sprawdź ranking OSK we Wrocławiu i instruktorów na BeDriver. Nasza lista obejmuje szkoły z całej Polski!