Jak kupić pierwsze auto — 5 podpowiedzi

Zakup pierwszego samochodu to przeżycie prawie tak ekscytujące jak zrobienie prawa jazdy. Jeśli jeszcze go nie masz i potrzebujesz szkoły nauki jazdy w Krakowie, polecamy sprawdzić nasz ranking. Gdy masz już uprawnienia, możesz spokojnie pomyśleć o swoim pierwszym wymarzonym samochodzie. Do przeprowadzenia zakupu potrzebnych będzie kilka podpowiedzi, które znajdziesz poniżej. Przeczytaj i kup mądrze!

Po 1 – dokładnie określ budżet

Jak kupić pierwsze auto, by nie było wpadki? Przede wszystkim dobrze określ, ile masz pieniędzy na samochód. Nie bierz pod uwagę tego, co mogą dorzucić Ci dziadkowie, czy rodzice. Po prostu sprawdź stan swojego konta, policz oszczędności i przekonaj się, jaką kwotą dokładnie dysponujesz. W ten sposób dokładnie zakreślisz obszar swoich poszukiwań bez zbędnego zastanawiania się, na ile możesz liczyć ze strony krewnych.

Po 2 – wydaj mniej niż masz

Ta zasada sprawdza się w przypadku każdego auta używanego (a takie na 99% bierzesz pod uwagę). Gdy zastanawiasz się, jak kupić pierwsze auto, najpierw zabezpiecz sobie ok. 2000 zł na dodatkowe wydatki. Po co? Na samym początku przyjdzie Ci zapłacić 2% wartości pojazdu w podatku od czynności cywilno-prawnych. Dodatkowo wyrobienie tablic, przerejestrowanie, badanie techniczne i OC. To wszystko pochłonie niemałą kwotę jeszcze zanim zaczniesz na dobre jeździć swoim samochodem. Warto pamiętać o dobrym serwisie np. wymianie oleju, filtrów i paska rozrządu.

Po 3 – szukaj auta w najlepszym stanie technicznym

Wielu młodych ludzi ma upatrzony konkretny model samochodu. Liczy się typ nadwozia, kolor i jednostka napędowa. Ma być szybko, mocno i głośno. Jednak takie podejście nie zawsze się sprawdza. Jeśli chcesz wiedzieć, jak kupić pierwsze auto bez wpadki, po prostu określ budżet i szukaj w tym przedziale najlepiej utrzymanego samochodu. Naturalnie może się tak zdarzyć, że w określonej kwocie dasz radę kupić model samochodu, który Ci się marzy. Najczęściej jednak nie warto przywiązywać się do konkretnej marki, tylko szukać pojazdu, który jest najlepiej utrzymany.

Po 4 – szukaj w swojej okolicy

Może to być zaskakujące, ale jest bardzo praktyczne. Jeśli chcesz kupić swoje pierwsze auto, po prostu nie wybieraj się po niego zbyt daleko. Dlaczego? Masz do wydania kreśloną kwotę (zapewne niezbyt kolosalną), więc dodatkowe podróże nie są Ci do niczego potrzebne. W praktyce zwykle jest tak, że promień 50–8 km od Twojego miejsca zamieszkania jest wystarczający do zlokalizowania naprawdę przyzwoitego auta. Poza tym ma związek z jeszcze jednym punktem.

Po 5 – nie kupuj auta sam

Chcielibyśmy powiedzieć, że każdy sprzedawca jest uczciwy i na pewno Cię nie oszuka. To jednak nieprawda, tak po prostu nie jest. Dlatego lepiej jest jechać po upatrzone auto, albo oglądać kilka sztuk na wyznaczonej trasie razem z kimś starszym i zaufanym. Jeśli chcesz kupić pierwsze auto bez problemów, najlepiej gdyby towarzyszył Ci ktoś, kto dobrze zna się na samochodach. Przyda Ci się jego doświadczenie, wiedza i umiejętności negocjacyjne.

Teraz już wiesz, jak kupić pierwsze auto dla siebie. Jesteśmy pewni, że po uwzględnieniu powyższych wskazówek na pewno wybierzesz dla siebie odpowiedni samochód!

Wróć do bloga