Jak bezpiecznie jechać przez przejazd kolejowy?

Na przejazdach kolejowych nadal dochodzi do wielu wypadków. Niestety człowiek w zderzeniu z pociągiem nie ma praktycznie żadnych szans – bez względu na to, czy idzie pieszo, jedzie rowerem czy prowadzi auto. Dlatego stosowanie się do zasad korzystania z przejazdu kolejowego mają ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia i życia!

Zasady jazdy przez przejazd kolejowy strzeżony – czego nie robić

W przypadku każdego typu przejazdu kolejowego ma zastosowanie zasada szczególnej ostrożności. To jednak zbyt mało i warto dokładnie omówić zachowania, których musisz unikać i te czynności, które musisz wykonać.

Po pierwsze nigdy nie wyprzedzaj na przejeździe kolejowym. To ogromny błąd! Manewr wyprzedzania i omijania w tym newralgicznym miejscu stwarza ogromne zagrożenie dla Ciebie, pasażerów i innych uczestników ruchu.

Po drugie pamiętaj o tym, że za przejazdem może zabraknąć miejsca do przejazdu. Zdarza się, że zaraz za tym miejscem jest np. skrzyżowanie i jeden z pojazdów chce skręcić w lewo. Jeśli z przeciwnej strony jedzie ciąg aut może się okazać, że Twój pas się zatrzyma i zostaniesz z unieruchomionym autem na przejeździe!

Po trzecie nie zapominaj o rogatkach. Zasady ruchu drogowego zabraniają wjazdu na przejazd, gdy czerwone światła wysyłają sygnał świetlny. Oznacza to, że nie możesz czmychnąć pod opadającymi rogatkami, ani szybko ruszyć, zanim przestana się podnosić. Takie zachowanie jest surowo zabronione i karane mandatem w wysokości 2000 zł!

Zasady jazdy przez przejazd kolejowy niestrzeżony – czego nie robić

Niestrzeżone przejazdy kolejowe są jeszcze bardziej niebezpieczne. Nie ma na nich żadnych ostrzeżeń, rogatek, czy oświetlenia. Czego więc trzeba na nich unikać?

Nigdy nie zmieniaj biegów podczas jazdy po przejeździe kolejowym. Czynność ta może spowodować, że na skutek zaduszenia silnika przez niskie obroty przestanie on pracować i auto się zatrzyma. Poza tym zmiana biegów na przejeździe może Cię rozproszyć.

Nie jeździj rutynowo! Pokonywanie niestrzeżonych przejazdów kolejowych każdego dnia może „znieczulić”. Oznacza to, że niektórzy kierowcy jeżdżą na pamięć, nie rozglądają się, albo słuchają głośno muzyki, co uniemożliwia im rozpoznanie dźwięków wydawanych przez nadjeżdżający pociąg.

Co robić na przejeździe kolejowym?

Wiesz już, jakich zachowań unikać podczas jazdy po przejeździe kolejowym. Czy są jakieś konkretne zachowania, które powinno się wykonywać w tym miejscu? Zdecydowanie tak!

  • utrzymuj wysokie obroty silnika;
  • uchyl szybę i wycisz muzykę na przejeździe niestrzeżonym;
  • rozejrzyj się dokładnie i zmniejsz prędkość, by widzieć wszystko po obu stronach;
  • nie zwalniaj na przejeździe kolejowym.

Bezpieczna jazda po przejeździe kolejowym – wnioski

Z pociągiem nie masz szans – to jasne. Dlatego nie jeździj na pamięć i zawsze zachowuj najwyższy poziom ostrożności. Pamiętaj też o innych podpowiedziach dla młodych kierowców oraz rankingach szkół jazdy w Twojej okolicy, które znajdziesz na Bedriver!

Wróć do bloga