Dlaczego kupić auto bez współwłaściciela?

Zakup auta to poważna sprawa – zwłaszcza wtedy, gdy jest to Twój pierwszy samochód. Młodzi kierowcy bardzo często kupują samochody razem ze współwłaścicielem, którym może być np. rodzic albo współmałżonek. Jednak nie każdy chce dzielić swoje auto z kimś innym. Dlaczego więc kupić pierwszy samochód samodzielnie? O tym poniżej!

Dlaczego kupić auto bez współwłaściciela?

Główną motywacją do posiadania auta wspólnie z kimś innym są niższe opłaty np. za OC. Poza tym takie rozwiązanie nie generuje wyraźnych korzyści dostrzegalnych na co dzień. Co więcej, może powodować pewne problemy. Każda sprawa urzędowa dotycząca pojazdu wymaga wyrażenia zdania przez każdego z właścicieli samochodu. Mowa np. o przerejestrowaniu, wyrejestrowaniu, sprzedaży, złomowaniu, czy wykupieniu polisy. Jeśli współwłaściciele takiego samochodu mieszkają ze sobą pod jednym dachem lub w niewielkiej odległości zwykle nie ma z tym żadnego problemu. Gorzej jest, gdy dzieli ich spora odległość. Dlatego auto bez współwłaściciela może okazać się lepszą opcją dla młodego kierowcy. Dlaczego jeszcze jest to dobre?

Auto bez współwłaściciela a odpowiedzialność

Przede wszystkim to, co związane z pojazdem zawsze jest związane z Tobą. Nie musisz tłumaczyć się nikomu innemu, co chcesz z nim zrobić. Może tu wchodzić w grę remont, podniesienie mocy, modyfikacje wewnętrzne albo po prostu sprzedaż. Dlatego dla „świętego spokoju” niektórzy decydują się właśnie na auto bez współwłaściciela. Mogą podejmować decyzje każdego typu bez uzgadniania tego z osobą, do której należy druga połowa pojazdu. Ma to duże znaczenie nie tylko na co dzień, ale też w sytuacjach z pozbyciem się samochodu w kolejnych latach.

Czy trudno jest kupić auto bez współwłaściciela?

To w zasadzie normalny proces, który odbywa się bardzo często. Jako młody pełnoletni człowiek nie masz żadnych ograniczeń w kupowaniu pojazdu dla siebie i staniu się jedynym właścicielem. Naturalnie warto zorganizować sam zakup w ten sposób, by towarzyszył Ci ktoś bardziej doświadczony. Nie zawsze trafisz na uczciwego sprzedawcę, a tym bardziej handlarza, który przedstawi Ci wszystkie wady samochodu. Poza tym widząc osobę młodą, niektórzy mają tendencję do jej lekceważenia. Decydując się na auto bez współwłaściciela, nie musisz kupować go samodzielnie.

Chcesz przeczytać więcej sprawdzonych porad dla młodych kierowców? Znajdziesz je na BeDriver!

Wróć do bloga