Co to jest wyprzedzanie na trzeciego?

Po polskich drogach nadal jeżdżą kierowcy, którzy mają za nic przepisy ruchu drogowego. Inni natomiast przeceniają swoje możliwości i z powodu nieodpowiedniego obliczenia odległości narażają siebie i innych na szwank. Tak jest w przypadku wyprzedzania na trzeciego. Co to znaczy i jakie są kary?

Czym jest wyprzedzanie na trzeciego?

Mówiąc wprost, wyprzedzanie na trzeciego to manewr wyprzedzania pojazdu na drodze dwupasmowej o przeciwnych kierunkach jazdy. Zdarza się, gdy kierujący pojazdem wyprzedzającym zmusza do wyhamowania lub zjazdu na poboczę auto wyprzedzane, jak i to zbliżające się z naprzeciwka. Takie zachowanie rodzi ogromne ryzyko wypadku drogowego, w którym może dojść do tragicznych skutków. Nadal jednak nie brakuje wśród kierowców takich śmiałków, którzy bez wahania wyprzedzają na trzeciego.

Jakie ryzyko niesie za sobą wyprzedzanie na trzeciego?

Poważnych konsekwencji wyprzedzania na trzeciego trudno sobie nie wyobrazić. Po pierwsze kierujący pojazdem wyprzedzanym często musi zjechać na pobocze, by umożliwić szybki powrót wyprzedzającemu na jego pas. Takie zachowanie może spowodować zachwianie kierunku jazdy kierowcy wyprzedzanego auta i możliwe wypadnięcie z drogi. Po drugie auto nadjeżdżające z naprzeciwka również może zostać skierowane przez kierowcę na pobocze, a to grozi poważną kolizją. I w końcu po trzecie, kierowca wyprzedzający może spowodować zderzenie czołowe z pojazdem jadącym z naprzeciwka. Widać więc, że wyprzedzanie na trzeciego może mieć tragiczne skutki.

Co grozi za wyprzedzanie na trzeciego?

Takie zachowanie na drodze trudno jest udowodnić bez materiału wideo. Jeżeli jednak policja złapie kierowcę na gorącym uczynku lub otrzyma nagranie z wideorejestratora, może wymierzyć pokaźny mandat opiewający na kilkaset złotych. Co jednak nie koniec, bo wyprzedzanie na trzeciego jest karygodnym wykroczeniem. Dlatego przeciwko kierującemu może zostać wszczęta sprawa karna i wtedy to sąd zdecyduje o konsekwencjach.

Wyprzedzanie na trzeciego – podsumowanie

Zawsze gdy masz zamiar rozpocząć manewr wyprzedzania, upewnij się, że wystarczy Ci do tego miejsca. Nigdy nie wyprzedzaj na trzeciego. Lepiej jest dojechać na miejsce spóźnionym o kilka minut, niż nie dojechać wcale. Jeśli chcesz przeczytać więcej porad drogowych dla młodych kierowców lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z samochodami i szukasz najlepszej szkoły jazdy w Warszawie lub innych miastach, odwiedzaj BeDriver!

Wróć do bloga