5 przepisów na parkowanie równoległe – jak zrobić to dobrze?

Zauważyłeś, że na wielu parkingach kierowcy wjeżdżają przodem w miejsca postojowe? Jak myślisz, dlaczego tak jest? Zgadłeś, niektórzy nadal mają problem z parkowaniem tyłem. A jeszcze trudniej idzie im parkowanie równoległe. Czy nauka tego manewru jest rzeczywiście taka trudna? Nic bardziej mylnego!

Parkowanie równoległe – na czym polega?

W zasadzie chodzi o to, żeby wjechać swoim autem w miejsce parkingowe, które jest wyznaczone wzdłuż jezdni. Wymaga to od ciebie koordynacji kierownicy, pedałów sprzęgła hamulca i gazu oraz odpowiedniej oceny odległości. Co jest największym problemem dla kierowców, którzy chcą wykonać parkowanie równoległe? Obecność innych aut i niewielkie miejsce parkingowe tylko na jedno auto. Dlatego wielu nie parkuje w taki sposób jeśli nie musi. 

Błędy podczas parkowania równoległego – czego nie robić?

Co złego może się wydarzyć, gdy wykonujesz parkowanie równolegle? Cóż, to dosyć ryzykowny manewr. Gdy zostanie wykonany nieprawidłowo, skutkiem może być:

  • uszkodzenie swojego auta i samochodów zaparkowanych;
  • zablokowanie wyjazdu jednemu z pojazdów;
  • wywołanie zamieszania na jezdni zbyt długim lub niekontrolowanym manewrem;
  • niezmieszczenie się w wyznaczonym miejscu.

Parkowanie równoległe tyłem – jak się za to zabrać?

Co musisz ustalić, zanim w ogóle zabierzesz się za parkowanie równoległe tyłem? Postaraj się określić, czy twoje auto zmieści się na miejscu parkingowym. Dla bezpiecznego manewru powinieneś mieć ok. 1,5 długości auta. Oczywiście nie wysiądziesz z miarką i nie zaczniesz tego sprawdzać. Aby parkowanie równoległe było bezpieczne, postaraj się oszacować, czy dasz radę się w nim zmieścić. Gdy podjedziesz równolegle do miejsca parkingowego, ustaw się tak, jakbyś chciał zostawić auto (oczywiście, jeśli możesz na chwilę się zatrzymać). Nie masz miejsca z przodu i z tyłu? Szukaj innego.

Parkowanie równolegle krok po kroku

A teraz przedstawimy ci krótki poradnik w 5 krokach, który pomoże ci wykonać parkowanie równoległe. Kolejne kroki są przedstawione w kolejności wykonywania.

  1. Ustaw się autem na wysokości pojazdu, który będzie zaparkowany przed twoim samochodem. Postaraj się zatrzymać, gdy twoje boczne lusterka będą na wysokości klamki w aucie obok.
  2. Wrzuć bieg wsteczny i kierunkowskaz, aby bezpiecznie rozpocząć manewr. Obserwuj lewe lusterko, by nie wymusić nikomu pierwszeństwa.
  3. Skręć kierownicą w prawo i zacznij „chować” tył auta w miejscu parkingowym. Gdy w prawym lusterku zniknie ci krawężnik, odbij kierownicą. Będzie to również moment wyrównania przodu Twojego auta z tylną klapą auta przed tobą.
  4. Skręć maksymalnie w lewo, kontrolując odległość między autem z przodu. Gdy całe auto znajdzie się na miejscu parkingowym, wyrównaj kierownicę.
  5. Dla pewności ustal, czy auto z przodu i z tyłu ma miejsce na bezpieczne opuszczenie parkingu. W razie konieczności popraw ustawienie auta. 

Kilka słów końcowych

I jak oceniasz parkowanie równoległe tyłem? Prawda, że proste? Zobaczysz to, gdy znajdziesz swoją szkołę jazdy i najlepszego instruktora. Gdzie ich szukać? Możesz popytać znajomych, przyjaciół, albo skorzystać z wyszukiwarki najlepszych szkół jazdy w Krakowie. Życzymy powodzenia na kursie i na drodze!

Wróć do bloga