Znaki pionowe i poziome – które są ważniejsze?

Jazda autem nie zawsze jest prosta, zwłaszcza gdy musisz patrzeć na znaki pionowe i poziome. Wielu młodych kierowców zastanawia się, które z nich są ważniejsze. Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj i rozwiej wątpliwości!

Znaki pionowe i poziome – co je wyróżnia?

W zasadzie na wszystkich znaczących drogach świata występują znaki poziome i pionowe. Te ustawione pionowo to wszelkiego rodzaju tablice rozmieszczane przy drogach i nad jezdnią. Oznakowania poziome to najróżniejsze symbole, linie i napisy malowane na pasach ruchu. W zdecydowanej większości przypadków widząc znak pionowy, możesz mieć pewność, że znak poziomy informuje o tym samym.

Czy znaki pionowe i poziome mogą się wykluczać?

Co do zasady – nie mogą. Znaki pionowe i poziome muszą być jednomyślne w wydawanych informacjach. Dlaczego? Ponieważ komunikat jednego musi wynikać lub potwierdzać drugi. Mówi o tym pewna zasada zawarta w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury i Spraw Wewnętrznych i Administracji paragraf 2 ust. 6: „znaki poziome odzwierciedlające znaki pionowe ostrzegawcze lub zakazu albo dodatkowe znaki szlaków rowerowych stanowią powtórzenie zastosowanych znaków pionowych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej”.

Co to oznacza? Znaki poziome i pionowe zawsze muszą być jednomyślne, a poziome wynikają z pionowych. Mogłoby to sugerować, że oznakowania pionowe są ważniejsze od poziomych. Czy to prawda?

Które znaki są ważniejsze – poziome czy pionowe?

Analizując powyższy cytat, znaki pionowe i poziome mają jednakową ważność. Zdarza się jednak, że na skutek błędu drogowców lub zarządców ruchu oznakowania ta są sprzeczne. Warto więc kierować się zasadą, by uwzględniać przede wszystkim znaki pionowe. Dlaczego? Bo właśnie z nich wynikają znaki poziome. Może się okazać, że trasa jest przygotowywana przez drogowców do jazdy na wprost, ale nie jest jeszcze gotowa. Wtedy na pasie jest namalowana strzałka jazdy na wprost, jednak powyżej widać znak zakazu jazdy na wprost. W takiej sytuacji oczywiście należy uwzględnić znak pionowy.

Pamiętaj, by zawsze stosować się do znaków pionowych i poziomych. Dzięki nim Twoje podróże będą bezpieczne. Zawsze też możesz sięgnąć po poradniki przygotowane przez BeDriver, by uzupełnić swoją wiedzę. A jeśli szukasz więcej informacji na ten temat, sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie oraz innych miast.

Wróć do bloga