Zielony listek – czy musisz go mieć?

Okres próbny po zdanym egzaminie na prawo jazdy jest obowiązkowy w wielu krajach Europy i świata. W Polsce cały czas planuje się wprowadzenie w życie ustawy, której efektem będzie zielony listek na aucie początkującego kierowcy. Czy teraz musisz mieć go na szybie tylnej samochodu? Przeczytaj i sprawdź!

Czy polskie przepisy nakazują zielony listek?

Trzeba powiedzieć sobie wprost, że zielony listek dla początkujących kierowców nie jest obecnie obowiązkowy. W latach 70. ubiegłego wieku na krótko pojawił się w wyposażeniu świeżych kierowców. Jednak w porównaniu z obecnym natężeniem ruchu i ilością rozpraszających rzeczach podczas jazdy, staje się normalne, że ustawodawca chce wprowadzić obowiązek okresu próbnego. Jego efektem ma być właśnie zielony listek na szybie.

Jakie ograniczenia mogą mieć młodzi kierowcy?

Nadal jeszcze nie ma pełnego brzmienia przepisów dotyczących ograniczeń dla młodych kierowców. Nie jest też znana przybliżona data ich prowadzenia w życie. Jednak pewne zasady są już jawne i warto się z nimi zapoznać. Po co? Chociażby po to, by w momencie wejścia w życie nie być zaskoczonym zaistniałymi przepisami. Zielony listek to jeszcze nie wszystko, bo młody kierowca będzie zobowiązany jeździć z prędkością:

  • 50 km/h w terenie zabudowanym;
  • 80 km/h poza terenem zabudowanym;
  • 100 km/h na trasach szybkiego ruchu.

Co więcej, początkujący kierowca w okresie do 8 miesięcy od momentu zdania prawa jazdy nie będzie mógł podejmować pracy w charakterze kierowcy. Tak więc zielony listek dla początkujących kierowców to nie wszystko, co czeka młodych po egzaminie.

Dlaczego zielony listek może być obowiązkowy?

Dla niektórych kierowców zielony listek może być frustrujący – zwłaszcza wtedy, gdy muszą go naklejać na swoim aucie. Czują, że kierowcy z większym doświadczeniem nie traktują ich do końca poważnie. Jednak umieszczanie tego znaczna na tylnej szybie auta może być bardzo praktyczne. Dzięki temu kierowca widzący zielony listek, rozumie, że powinien być bardziej wyrozumiały względem danego kierowcy. Poza tym same ograniczenia nakładane na młodych kierowców wraz z programami szkoleniowymi to dobry sposób ograniczenia ilością zdarzeń drogowych z ich udziałem. Według statystyk to właśnie osoby w wieku 18–24 lata są odpowiedzialne za największą liczbę wypadków.
Gdy zielony listek wejdzie w życie, może się przyczynić do zwiększonego bezpieczeństwa na drogach. Czy przyjdzie Ci go nakleić? Tego jeszcze nie wiadomo. Jeśli jednak będziesz potrzebować dodatkowych porad motoryzacyjnych, sięgnij po wskazówki od BeDriver!

Wróć do bloga