Wideorejestrator – czy warto go mieć w aucie?

Kamerki samochodowe robią niespotykaną karierę. Dzięki nim możemy podziwiać w sieci „dokonania” niedzielnych kierowców oraz interesujące zdarzenia. Jako młody kierowca możesz się zastanawiać, czy taki wideorejestrator do samochodu to coś dla Ciebie. Przeczytaj i zdecyduj!

Po co Ci wideorejestrator do auta?

Funkcjonalna kamera samochodowa to niewielkie urządzenie rejestrujące sytuację na drodze. Może występować w różnych wariantach:

  • z kamerą przednią;
  • z wieloma kamerami;
  • z wyświetlaczem lub bez;
  • montowana na lusterku wstecznym lub na kokpicie.

Każdy wideorejestrator ma swoje wady i zalety. Oczywiście korzyści z jego posiadania nie da się przecenić. Dzięki takiemu małemu urządzeniu możesz jednoznacznie oczyścić się z winy, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Dzięki kamerce samochodowej znajdziesz też osobę odpowiedzialną za szkodę parkingową. Kolejny powód to możliwość zapewnienia poszkodowanemu dowodu w sprawie, gdy osoba winna nie przyznaje się do swojego udziału w zdarzeniu. Szkoła nauki jazdy w Krakowie może Ci pomóc w pozyskaniu umiejętności, które zwiększą Twoje bezpieczeństwo na drodze.

Jaki wideorejestrator wybrać?

Na rynku jest mnóstwo wideorejestratorów, które możesz zainstalować w swoim aucie. Dlatego wybór nie zawsze będzie prosty. Musisz wiedzieć, do czego będzie Ci służyła taka kamerka samochodowa. Niektórzy mają ją w aucie, bo nie jest ono fabrycznie wyposażone w kamerę cofania. Zaawansowane modele mają taką opcję, co przydaje się zwłaszcza na ciasnych parkingach. Poza tym wideorejestrator samochodowy jest świetnym narzędziem do nagrywania pokonywanej trasy. Możesz wybrać spośród takich modeli, które po pewnym czasie automatycznie usuwają zapisany rekord jeśli nie chcesz go zapisać.

Wśród kamerek samochodowych są też modele wyposażone w wyświetlacze i pozbawione ich. Który z modeli będzie dla Ciebie najlepszy? Smukłe i niemal niewidoczne wideorejestratory bez wyświetlacza sprawdzą się w niewielkich autach lub na motocyklach. Takie sprzęty można połączyć ze smartfonem i na nim obserwować to, co rejestruje kamerą. Inną propozycją są urządzenia z dwiema kamerami – przednią i tylną. To obowiązkowy zestaw dla kierowców, którzy chcą mieć „oczy dokoła głowy” podczas kierowania pojazdem.

Jakie są wady wideorejestratorów?

Trzeba przyznać, że takie urządzenie nie ma zbyt wielu minusów. Jednak zawsze można się czegoś doszukać. Pierwszy z nich to problematyczna instalacja dla osób pozbawionych umiejętności technicznych. Zwłaszcza przeprowadzenie okablowania do tylnej kamery może być kłopotliwe. Poza tym kamera samochodowa to kolejne urządzenie rozpraszające uwagę. Młodego kierowcę może kusić, by do niej zaglądać w trakcie jazdy. Modele z dużymi wyświetlaczami mogą też zasłaniać sporą część szyby czołowej, co przełoży się na mniejszy komfort jazdy i większe zagrożenie.

Wideorejestrator do auta – podsumowanie

Naszym zdaniem warto mieć w swoim samochodzie wideorejestrator. To niewielkie urządzenie, które naprawdę może się przydać w podbramkowej sytuacji. Poza tym dobry egzemplarz kupisz za nieco ponad 100 zł. Jeżeli potrzebujesz innych porad dla młodych kierowców, skorzystaj z pozostałych wpisów BeDriver!

Wróć do bloga