Samochody dla młodego kierowcy – co na pierwsze auto?

Zrobienie prawka to przełomowy moment! A jeśli jeszcze go nie posiadasz, to zachęcamy do sprawdzenia naszego rankingu szkół jazdy w Warszawie. Od teraz możesz samodzielnie prowadzić auto. Tylko najpierw trzeba je mieć. Dlatego w poniższym zestawieniu przyjrzysz się najciekawszym propozycjom dla młodych kierowców pod różnymi względami. Przeczytaj i sprawdź, jak wybrać auto dla młodego kierowcy!

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zacznijmy od tego, że auta dla młodych kierowców powinny być przede wszystkim bezpieczne. Oznacza to nie tylko dobry stan techniczny samochodu, ale również ograniczone możliwości do szaleństw. Młodzi ludzie często potrzebują silnych bodźców, a auto z mocnym silnikiem jest w stanie je zapewnić. Jednak brak doświadczenia kierowcy, a tym samym ograniczona wyobraźnia mogą spowodować tragedię zwłaszcza w połączeniu ze sportowym autem.

Ustal swoje potrzeby

Czy auto ma służyć Ci do pokonywania miejskiej dżungli z domu na uczelnię? A może chcesz dojeżdżać nim do pracy kilkanaście kilometrów? Będziesz jeździć sam, czy może z innymi osobami? To wszystko warto wziąć pod uwagę, by ustalić, jakie auto dla młodego kierowcy będzie najlepsze. Dzięki temu podczas podróży w mieście i na trasie będziesz odczuwać komfort i mniejsze zmęczenie.

Wybór auta a możliwości finansowe

Masz odłożone kilka lub kilkanaście tysięcy i chcesz kupić pierwsze auto? Jedną z najważniejszych rad, jakie dostaniesz, będzie ta o niewydawaniu wszystkiego na zakup. Auta dla młodych kierowców to nie tylko koszt zakupu. Trzeba też taki pojazd przerejestrować, opłacić podatek PCC (w większości przypadków), wykonać badanie techniczne, przyda się też niewielki serwis, ale też obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dlatego najlepiej jest zostawić sobie 2–3 tysiące na inwestycje po zakupie.

W kontekście OC, jakie auto dla młodego kierowcy będzie najlepsze? Jak na ironię, najdroższe do ubezpieczenia marki to te, które wybierają młodzi kierowcy. Chodzi o Audi, BMW czy Volkswagena. Jeżeli chcesz już na początku przygody z własnym autem oszczędzić, postaw na inne marki, które są łagodniej traktowane przez ubezpieczycieli. Poza tym weź pod uwagę również codzienne koszty eksploatacji, takie jak paliwo czy wymiana podstawowych części.

Najciekawsze propozycje aut dla młodych kierowców

Wystarczy tego teoretyzowania – pora wziąć się za przegląd najciekawszych aut dla młodych kierowców. To subiektywne zestawienie, które zawiera różne propozycje skierowane do kobiet i mężczyzn.

Renault Clio

To auto miejskie, które może występować również w wersji kombi. Producent wyposażał starsze modele w niewielkie i trwałe silniki. Co ważne dla młodego kierowcy, wiele z nich bardzo dobrze współpracuje z instalacją gazową. Renault Clio oferuje przyzwoitą dynamikę, skromny apetyt na paliwo i niewielkie wydatki podczas serwisu. To bardzo dobra propozycja dla osób, które chcą jeździć w miarę świeżym, ale nie zniszczonym autem.

Skoda Fabia

Jedno z aut, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Dawniej to właśnie ten model kojarzył się z ośrodkami szkoleniowymi dla adeptów kierownicy. Jeżeli chodzi o dobre auta dla młodych kierowców, Skoda Fabia oferuje przyzwoicie wykonane wnętrze, proste i oszczędne silniki, a także niskie koszty eksploatacji oraz serwisów. Pamiętaj, że Skoda należy do koncertu Volkswagena, więc dostęp do części jest ogromny a ceny niewygórowane.

Ford Fiesta

Pozostajemy w gronie bardzo dobrych, tanich i przyzwoitych pod względem niezawodności aut. Wyposażone w benzynowe i wysokoprężne jednostki napędowe świetnie sprawdzają się zwłaszcza w warunkach miejskich. Takie auto dla młodego kierowcy to nie tylko dobry komfort jazdy i niskie koszty eksploatacji, ale też satysfakcjonujący poziom wygody.

Citroen C3

„Ce trójka” to propozycja głównie dla Pań. To właśnie one bardzo chętnie wsiadają za kółkiem tego modelu. Po pierwsze jest to bardzo wygodny samochód miejski, a po drugie przyciąga uwagę swoim designem. Citroen C3 może być wyposażony w dobrze znoszące gaz jednostki benzynowe, ale też trwałe diesle o oznaczeniu „HDI”.

Mazda 2

To już ostatni przykład w naszym zestawieniu. Mazda 2 to bardzo dobra propozycja dla kierowców, którzy chcą mieć małe, sprawne i bardzo wygodne auto. Modele 10-letnie można kupić za nieco ponad 13–14 tysięcy złotych. W gamie silnikowej tych roczników występowały tylko jednostki benzynowe.

Auto dla młodego kierowcy – wnioski

To prawda, że wybór pierwszego auta dla młodej osoby jest trudny. Powyższe propozycje łączy wygoda podróżowania, niskie koszty eksploatacji oraz niższe ceny ubezpieczeń. Uwzględnij ww. zasady wyboru auta, a na pewno będzie służyło Ci wiele lat. Jeśli chcesz więcej porad dla młodych kierowców, sięgnij po inne artykuły na BeDriver!

Wróć do bloga