Punkty karne i wykroczenia – za co stracisz prawko?
Każdy młody kierowca cieszy się, gdy może swobodnie poruszać się pojazdem po ulicach. Jednak niektórzy robią to na tyle nonszalancko, że uprawnienia do kierowania autem zostają im odebrane. Jest kilka powodów zatrzymania prawa jazdy, a także różne okresy jego pozbawienia. O tym wszystkim przeczytasz poniżej!
Odebranie prawa jazdy za punkty karne
Kierowcy z najmniejszym stażem (do 12 miesięcy od zrobienia prawa jazdy) po uzbieraniu 20 punktów karnych tracą swoje uprawnienia. Jaki jest tego skutek? Traktowani są tak, jakby nigdy nie mieli prawa jazdy i muszą przechodzić kurs na prawko jeszcze raz. Czeka ich też egzamin państwowy. Jeśli kierowca po więcej niż roku od zdania prawa jazdy uzbiera 24 punkty karne, również zostaną mu odebrane uprawnienia. Warto pamiętać, że po zmianie taryfikatora punktowego o wiele łatwiej jest uzbierać konkretną ich liczbę. Dlatego warto mieć się na baczności.
Utrata prawa jazdy na 3 miesiące
Wielu kierowców spośród pozbawionych uprawnień traci je na 3 miesiące. Jakie wykroczenie popełnili? Strata prawa jazdy na 3 miesiące jest możliwa, wtedy gdy:
- przekroczysz dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h;
- przewozisz więcej osób niż dozwolona liczba zapisana w dowodzie (minimum 3 pasażerów więcej niż limit).
W zdecydowanej większości przypadków to właśnie prędkość jest głównym powodem zatrzymania prawa jazdy. Kierowca jest też karany mandatem w wysokości 1500 zł i 15 punktami karnymi.
Kiedy można stracić prawo jazdy na dłużej niż 3 miesiące?
Popełnienie wykroczenia to jeden z powodów utraty uprawnień do kierowania autem na dłużej niż 3 miesiące. Przykładem takiego zachowania jest jazda po spożyciu alkoholu. Ma miejsce, gdy kierowca ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. W takich sytuacjach możliwe jest zatrzymanie prawa jazdy kierowcy do 3 lat.
Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy kierujący pojazdem dopuści się jazdy pod wpływem alkoholu. Mowa o każdej sytuacji, gdy poziom alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Wtedy można stracić uprawnienia nawet na 10 lat.
Jeszcze jedną sytuacją jest niezatrzymanie się do kontroli drogowej. W tym przypadku prawo jazdy jest zatrzymywane na co najmniej rok.
Utrata prawa jazdy na całe życie – czy to możliwe?
Zdecydowanie tak. Kierowca może już nigdy nie mieć możliwości prowadzić pojazdu, jeśli:
- dopuścił się recydywy, czyli kilkukrotnie w krótkim czasie złamał przepisy np. o jeździe pod wpływem alkoholu;
- zbiegł z miejsca wypadku, którego efektem był uszczerbek na zdrowiu;
- spowodował wypadek pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, w wyniku którego doszło do śmierci poszkodowanego.
Jak wygląda procedura zatrzymania prawa jazdy?
Moment odebrania uprawnień przez policję nie jest równoznaczny z faktycznym ich zatrzymaniem. Dlaczego? Ponieważ kierowca nie musi obecnie posiadać przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia. Czy to znaczy, że prawa jazdy nie da się zatrzymać? Nic bardziej mylnego! Sam kierowca jest zobowiązany przynieść dokument prawa jazdy do odpowiedniego starostwa powiatowego. Dopiero od momentu jego dostarczenia rozpoczyna się okres zatrzymania uprawnień.
Podczas jazdy autem nie raz spotkasz się z trudną sytuacją na drodze. Pamiętaj, by zawsze przestrzegać zasad ruchu drogowego i nigdy nie prowadzić auta po alkoholu! Poszerzaj też swoją wiedzę, korzystając z poradnika BeDriver!