Prawo jazdy na motocykl – co musisz zrobić?
Jazda motocyklem jest marzeniem wielu młodych osób. Co ciekawe, nie trzeba mieć ukończonych 18 lat, by legalnie wsiąść na swój pierwszy motor. W Polsce występują 4 kategorie prawa jazdy na motor – AM, A1, A2 oraz A. Sprawdź, co trzeba zrobić, by je osiągnąć i jakie motocykle możesz dzięki nim prowadzić!
Prawo jazdy na motor – kategorie i wiek
Aby legalnie jeździć jednośladem, musisz mieć co najmniej 14 lat. W tym wieku możesz zrobić prawo jazdy na motocykl, a właściwie motorower. Dla 14 latków przewidziano bowiem kategorię AM, która uprawnia do poruszania się motorowerem. Zastąpiła tym samym lubianą przez nastolatków kartę motorowerową, która odeszła w zapomnienie.
Jeśli jazda tak małymi maszynami Cię nie interesuje, koniecznie trzeba poczekać do ukończenia 16. roku życia. Wtedy staje się dla Ciebie dostępne prawo jazdy na motor kategorii A1. Maszyny, które możesz od tego momentu prowadzić, nie mogą przekraczać 11 kW oraz mieć większej pojemności skokowej niż 125 cm3.
Nieco więcej możliwości daje prawko kategorii A2. Żeby je mieć, musisz skończyć 18 lat. W tym przypadku nie ma już ograniczenia pojemnościowego dla silnika, ale jego moc nie może przekraczać 35 kW. Oczywiście stając się posiadaczem takiego prawa jazdy na motocykl, możesz też prowadzić pojazdy niższych kategorii z grupy A.
Na samym końcu znajdują się pełne uprawnienia na jednoślady. To właśnie tu celują motocykliści, którzy oczekują największych wrażeń. Kategoria A jest dostępna od 20. roku życia, jeśli masz już 2 lata kat. A2. Jeśli tak nie jest, trzeba czekać do 24. roku życia. Gdy zdasz pozytywnie egzaminy państwowe, możesz prowadzić dowolny motocykl.
Prawo jazdy na motocykl – jakie kroki musisz wykonać?
Droga do otrzymania prawa jazdy na motor jest podobna do innych kategorii prawa jazdy. Chodzi o to, by zdobyć odpowiednie przeszkolenie teoretyczne i praktyczne oraz udowodnić przed egzaminatorami, że umie się je stosować podczas jazdy. Całą procedurę można streścić w następujących punktach:
- Wyrobienie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Obejmuje złożenie wniosku do odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji.
- Zapisanie się na kurs do OśrodkaSzkolenia Kierowców lub odbycie nauki teoretycznej we własnym zakresie.
- Po nauce teorii samemu możesz przystąpić do egzaminu państwowego teoretycznego. Jeśli uczysz się w szkole, następuje egzamin teoretyczny wewnętrzny i potem nauka jazdy w praktyce.
- Gdy pomyślnie przejdziesz szkolenie praktyczne w OSK czeka Cię egzamin państwowy na daną kategorię.
- Po pozytywnym zakończeniu egzaminu państwowego otrzymujesz potwierdzenie nadania uprawnień i czekasz na fizyczny odbiór dokumentu.
Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?
Koszt prawa jazdy nam motor jest zależny od wybranej kategorii. Zdecydowanie najmniej zapłacą kursanci kat. AM. W tym przypadku ceny oscylują w granicach 1000 zł. Im wyższe uprawnienia, tym drożej. Jednak ciekawe jest to, że w niektórych ośrodkach nauki jazdy kursy od A1 do A są w stałej cenie. Zwykle trzeba za nie zapłacić ok. 2000 zł. Jest jednak ważny szczegół – jeśli podnosisz swoje kwalifikacje np. z A2 na A, musisz wykonać tylko część teorii, gdy zapisujesz się do OSK.
Przed przystąpieniem do kursu, sprawdź dostępne możliwości nauki używając wyszukiwarki szkół jazdy BeDriver.