Prawo jazdy krok po kroku – jak załatwić formalności?

Zanim rozpoczniesz samodzielną jazdę autem, czeka Cię załatwienie kilku formalności. Na szczęście wiele z nich da się wykonać online, co znacznie skraca czas oczekiwania. Co ważne, nie można pominąć żadnego z kroków, dlatego koniecznie zapoznaj się z poniższą listą i wykonaj czynności zgodnie z instrukcjami. Powodzenia!

Krok 1 – Uzyskanie numeru PKK

To nowość w procedurze zdawania prawa jazdy, od której każdy kandydat na kierowcę musi zacząć. Aby wyrobić sobie numer PKK, musisz:

  • Poddać się badaniom lekarskim – lekarz potwierdzi lub zaprzeczy Twoją zdolność do prowadzenia pojazdów. Podczas badania diagnozowany jest wzrok, słuch, obecność chorób i stałych leków, które przyjmujesz. Lekarz sprawdzi też poziom cukru we krwi, dlatego przed badaniem unikaj produktów, które podnoszą glukozę (słodycze, obfite posiłki). Koszt badania to maksymalnie 200 zł i wykonasz je w Ośrodku Medycyny Pracy lub w innym miejscu specjalizującym się w badaniach lekarskich do prawa jazdy.
  • Złożyć wniosek o nadanie numeru PKK – służy do tego formularz, który znajdziesz tutaj. Możesz wypełnić go w domu i wydrukować lub poświęcić na to czas w urzędzie.
  • Wykonać zdjęcie w formacie 3,5 × 4,5 cm. Taką fotografię możesz zrobić samodzielnie, a instrukcję jak to zrobić znajdziesz tutaj.
  • Zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość i zgodę rodziców do wyrobienia numeru PKK jeśli nie masz jeszcze 18 lat.
  • Udać się z ww. dokumentami do Starostwa Powiatowego lub urzędu w mieście na prawach powiatu i złożyć wniosek. Wszystkie niezbędne dokumenty możesz też przekazać pocztą.
  • Osoby chcące złożyć wniosek online mogą skorzystać z elektronicznej skrzynki podawczej PWPW pod adresem https://www.esp.pwpw.pl/ i wypełnić formularz podany na stronie.

Krok 2 – Wybór szkoły nauki jazdy lub samodzielne przygotowanie się do teorii

Gdy masz już nadany numer PKK możesz z powodzeniem zdecydować o formie zdobywania wiedzy. Ustawodawca zmienił kilka lat temu zasady dotyczące nauki teorii do prawa jazdy. Dlatego nie musisz uczyć się w szkole przed egzaminem teoretycznym w WORD. Z tego powodu dalsza droga może być podzielona na dwa kierunki – samodzielną naukę lub wykłady w OSK.

Jeśli chcesz uczyć się samodzielnie, możesz skompletować materiały potrzebne do nauki bez niczyjej ingerencji. Dobrą opcją jest też skorzystanie z dostępnych w internecie zbiorów pytań i zagadnień egzaminacyjnych. Dzięki temu przyswajasz wiedzę w tempie, które Cię interesuje i bez chodzenia na wykłady. W dowolnym momencie możesz zapisać się na egzamin teoretyczny w WORD.

Drugi sposób to nauka teorii w szkole nauki jazdy. Jeżeli więc szukasz najlepszej z nich, sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie i innych miastach. Coraz mniej szkół oferuje tradycyjne wykłady dla całej klasy kursantów. Inną propozycją jest e-learning w wybranym ośrodku. W ten sposób nie musisz decydować się na przyjazdy do ośrodka, ale zdobywasz wiedzę na podstawie kursu online.

Krok 3 – Zapisz się na kurs praktyczny do OSK

Po nauce teorii w ośrodku lub zdanym egzaminie teoretycznym dzięki samodzielnemu przygotowaniu przychodzi czas na naukę jazdy. Tutaj nie masz już kilku opcji do wyboru – jedyna możliwość to przygotowanie się do jazdy pod czujnym okiem instruktora. Taki kurs praktyczny jest poprzedzony szkoleniem z pierwszej pomocy, po którym możesz wsiąść do auta szkoleniowego.

Gdy jesteś już na tym etapie, przed Tobą 30 godzin nauki jazdy. W tym czasie poznasz zasady prowadzenia auta, wyrobisz najważniejsze nawyku za kółkiem i sprawdzisz, jak sobie radzić w ruchu miejskim i na trasie. Na koniec czeka Cię wewnętrzny test praktyczny.

Krok 4 – Przystąp do egzaminu państwowego

Po wcześniejszym zdaniu egzaminu teoretycznego i pozytywnym zakończeniu kursu praktycznego możesz zapisać się na egzamin praktyczny. W tym celu udaj się do wybranego WORD-u i wybierz najlepszy dla siebie termin. Gdy przyjdzie czas na zdawanie egzaminu, czeka Cię jazda po placu manewrowym oraz na trasie egzaminacyjnej. Dla wielu kursantów jest to moment szczególnego stresu, ale nie ma się czym martwić – solidne przygotowanie zapewni Ci końcowy sukces.

Krok 5 – Odbiór prawa jazdy

Jeśli kurs praktyczny zakończy się powodzeniem, masz powód do radości! Od teraz masz już uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii. Jednak zanim wsiądziesz do auta i samodzielnie nim pokierujesz, musisz odebrać dokument potwierdzający Twoje kwalifikacje. Zanim go odbierzesz, musisz wnieść kwotę potrzebną do wyrobienia dokumentu – 100,50 zł. Jeśli składałeś wniosek w Starostwie to właśnie tam będzie na Ciebie czekało Twoje prawo jazdy. Może ono też przyjść do Ciebie pocztą, jeśli zaznaczyłeś to we wniosku. Szczegóły co do statusu dokumentu znajdziesz tutaj.


Najczęściej zadawane pytania

  • Ile trwa wyrobienie numeru PKK?

Odp: Najczęściej otrzymujesz go od ręki przy wizycie w urzędzie. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wniosek ma błędy i trzeba je weryfikować.

  • Czy muszę uczyć się teorii w OSK (Ośrodku Szkolenia Kierowców)?

Odp: Nie. Teorię możesz szkolić samodzielnie i w ten sposób przygotować się do egzaminu teoretycznego.

  • Co zrobić, gdy nie zdałem egzaminu teoretycznego?

Odp: Masz możliwość zapisać się na kolejny, żeby dać sobie kolejną szansę.

  • Czy badania lekarskie są obowiązkowe?

Odp: Tak, każdy kandydat na kierowcę musi pozytywnie przejść badania lekarskie przed zapisaniem się na kurs.

  • Czy mogę jeździć po zdanym egzaminie praktycznym?

Odp: Nie możesz samodzielnie prowadzić auta do momentu odbioru dokumentu.

  • Co to jest PKK?

Odp: PKK to inaczej Profil Kandydata na Kierowcę. Występuje w formie indywidualnego numeru, który jest Ci nadawany w Starostwie.

  • Czy muszę gdzieś odbierać PKK?

Odp: Nie. Numer PKK jest nadawany od razu podczas składania wniosku.

  • Za jakich powodów mogę nie przejść badań lekarskich?

Odp: Lekarz może zalecić dodatkowe badania, jeśli stwierdzi konieczność wykonania dodatkowych badań u specjalisty.

  • Jak wygląda badanie glukozy?

Odp: Do badania glukozy wykorzystuje się lancet. Wykonanie badania poziomu glukozy wymaga delikatnego nakłucia na czubku palca. Wynik uzyskiwany jest od razu.

  • Czy muszę płacić za badanie lekarskie jeśli nie przejdę go pozytywnie?

Odp: Tak, wizyta u lekarza orzekającego o zdolności do prowadzenia pojazdów jest płatna bez względu na jej wynik.

  • Co to jest egzamin wewnętrzny?

Odp: Egzamin wewnętrzny to organizowany przez Ośrodek Szkolenia Kierowców sprawdzian umiejętności teoretycznych i praktycznych. Jest potrzebny, by kursant mógł np. po nauce teorii zacząć prowadzić auto z instruktorem.

  • Czy mogę zdawać egzaminy teoretyczny i praktyczny w tym samym dniu?

Odp: Tak. Warunkiem jest oczywiście pozytywnie zakończony egzamin teoretyczny.

  • Co zrobić, gdy nie zdałem egzaminu praktycznego?

Odp: Możesz zapisać się na kolejny egzamin praktyczny. Egzamin teoretyczny jest ważny bezterminowo, więc możesz zdawać praktykę do skutku bez powtarzania teorii.

  • Ile trwa zdanie teorii?

Odp: Egzamin teoretyczny trwa 25 minut.

  • Ile trwa zdanie praktyki?

Odp: Egzamin praktyczny trwa co najmniej 40 minut. Jednak egzaminator może zakończyć go po 25 minutach, jeśli wszystkie polecenia egzaminacyjne zostały wykonane poprawnie. Poważny błąd może przerwać egzamin wcześniej.

Wróć do bloga