Prawo jazdy AM – co to jest i ile kosztuje?

Dla młodzieży, która chce jeździć motorowerami, pojawiły się pewne zmiany. Dawniej można było zrobić kartę motorowerową w szkole i to za darmo. Teraz obowiązuje prawo jazdy kat. AM. Sprawdź, kto musi ją wykonać, ile kosztuje i jakimi pojazdami możesz jeździć posiadające je!

Czym jest prawo jazdy kategorii AM?

Trzeba przyznać wprost, że prawo jazdy kat. AM to nic innego jak dawna karta motorowerowa. Mogą się o nią ubiegać osoby, które mają co najmniej 14 lat. Mowa oczywiście o wieku osoby, która chce przystąpić do egzaminu. Na sam kurs możesz się zapisać na 3 miesiące przed ukończeniem 14 roku życia. Prawo jazdy AM zrobisz niemal w każdym ośrodku szkoleniowym. Jednak czy wiesz, jak znaleźć najlepszą szkołę jazdy?

Kto nie musi robić prawa jazdy kat. AM?

Wśród szczęśliwców, którzy nie muszą wyrabiać prawa jazdy na skuter, są osoby dorosłe. Według aktualnych przepisów posiadając 18 lat i dokument tożsamości przy sobie można poruszać się legalnie motorowerem po polskich drogach. Poza tym posiadacze wyższych kategorii uprawnień (A1, A2, A, B1, B) mogą bez przeszkód jeździć motorowerem. W okresie przejściowym prawo jazdy kat. AM było też zbędne osobom posiadającym kartę motorowerową. Mogli ją wymienić na dokument prawa jazdy jedynie za opłatą administracyjną (100,50 zł).

Czym możesz jeździć z kategorią AM?

Do kierowania jakimi pojazdami uprawnia Cię kategoria AM? Są to:

  • pojazd z jednostką spalinową o pojemności skokowej do 50 cm3 lub z silnikiem elektrycznym o mocy nieprzekraczającej 4 kW;
  • czterokołowce lekkie o masie do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45. km/h.

W zasadzie prawo jazdy kat. AM niczym nie różni się od dawnej karty na skuter pod względem uprawnień. Jest jednak jedno „ale”.

Ile kosztuje prawko AM?

Tutaj dochodzimy do najważniejszej kwestii, czyli ceny. Prawo jazdy kategorii AM można zrobić w jednej ze szkół jazdy. Jednak taki kurs jest płatny i nie chodzi jedynie o samo wykupienie szkolenia. Wszystko zaczyna się od badań lekarskich, które należy wykonać. Obecnie trzeba liczyć się z kosztem nawet 200 zł! Poza tym dochodzi sama cena kursu, a zwykle zaczyna się od 1000 zł. Poza tym czeka Cię co najmniej jeden egzamin teoretyczny i praktyczny. Wszystko to oznacza, że prawo jazdy kat. AM może Cię kosztować nawet 1500 zł. W porównaniu do darmowego kursu na kartę motorowerową jest to niemal przepaść.

Czy warto robić prawo jazdy AM?

Zdania są podzielone. Czasem może się okazać, że dojeżdżanie do szkoły inaczej niż skuterem jest niemożliwe. Jednak większość młodych osób potrzebuje motoroweru głównie dla frajdy. Kupowanie go i wykonywanie wcześniej prawa jazdy kat. AM może być sporym obciążeniem finansowym (zwłaszcza dla rodziców). Dlatego trzeba bardzo mocno przemyśleć, czy w Twoim przypadku jest to dobra opcja.

Jeżeli chcesz znaleźć szkołę jazdy na kat. AM, zerknij na zestawienie widoczne na rankingu szkół jazdy BeDriver!

Wróć do bloga