Pierwszy wyjazd na miasto – o tym nie zapomnij!

Młode osoby, które zdały prawo jazdy, mogą obawiać się wyjazdu na miasto samodzielnie. Lęk przed wzmożonym ruchem ulicznym nie zawsze oznacza amaksofobię. Jest kilka złotych zasad, które warto wziąć pod uwagę, gdy zaczynasz podróżować po mieście bez instruktora. Poznasz je w poniższym artykule. Przeczytaj i wypróbuj!

Nie rób sobie długiej przerwy

To ważne, by po odebraniu prawa jazdy jak najszybciej rozpocząć jazdę. Dlaczego? Jesteś jeszcze na bieżąco ze zwyczajami nabranymi na kursie. Rozpoczęcie samodzielnej jazdy po mieście będzie dla Ciebie o wiele prostsze, gdy nie odłożysz tego w czasie. Z drugiej strony zwlekanie z jazdą lub czekanie na to, by zawsze mieć z kim podróżować, może utrudnić Ci przyzwyczajenie się do ruchu miejskiego.

Stopniowo wydłużaj trasę do pokonania

Nie zakładaj, że w pierwszej podróży musisz przejechać całe miasto wzdłuż i wszerz. Na początku lepiej będzie wybrać się na zakupy do spożywczaka albo na myjnię samochodową. Nie narzucaj sobie jednak limitu kilometrów. Stopniowo wydłużaj długość trasy i czas spędzony za kółkiem w warunkach miejskich. To pozwoli Ci na oswojenie się z autem i charakterystyką jazdy po ulicach miasta.

Wybieraj korzystniejsze pory wyruszania w miasto

Nawet doświadczeni kierowcy unikają jazdy w szczycie. Wiedzą, że podróżowanie w takich godzinach to strata czasu i zwiększone ryzyko zdarzenia drogowego. Dlatego lepiej jest jeździć po mieście o tych porach, gdy ruch jest najmniejszy. Czasem jednak warto skierować się w miejsca o zwiększonym natężeniu ruchu, by poznać zachowania kierowców i charakterystykę jazdy w zatłoczonych miejscach. Dzięki temu nauczysz się kontrolować swoje emocje, gdy sytuacja jest napięta.

Nie rozpraszaj się podczas jazdy

Gdy prowadzisz auto, najlepiej odłóż smartfon do kieszeni lub torebki. Nawet wtedy, gdy zadzwoni, nie będzie Cię korciło do zerkania na ekran. Poza tym uważaj na głośną muzykę. Włączanie jej podczas pierwszych jazd po mieście może obniżać twoją koncentrację. Wbrew pozorom łatwiej jest jeździć samemu po mieście bez towarzystwa innych. Prowadzenie rozmów w czasie jazdy z pasażerem może negatywnie wpłynąć na czas reakcji czy spostrzegawczość.Zasada jest prosta – im szybciej zaczniesz jeździć samodzielnie, tym łatwiej będzie Ci nabrać dobrych zwyczajów. Bez tego każdy wyjazd w miasto będzie traumatycznym przeżyciem. Jesteśmy pewni, że bardzo szybko nabierzesz wprawy w podróżowaniu nie tylko w mieście, ale też na trasach. A jeśli szukasz więcej porad dotyczących jazdy sprawdź nasz ranking szkół jazdy w Krakowie.

Wróć do bloga