Mandat za szybką jazdę – czy możesz stracić prawo jazdy?

Taryfikator mandatów w 2022 roku doprowadza wielu kierowców do skrajnych nerwów. Wszystko dlatego, że maksymalne kary mogą sięgać nawet 5 tysięcy złotych za samo przekroczenie prędkości. Ile możesz stracić na brawurowej jeździe i czy tylko pieniądze? Sprawdź!

Jaki mandat można otrzymać za przekroczenie prędkości?

Do tej pory maksymalna kara nałożona przez policjanta za przekroczenie prędkości wynosiła 500 zł. Jednak od 1 stycznia 2022 roku mandaty za prędkość drastycznie wzrosły. Jedną z przyczyn jest brak zmian w taryfikatorze od wielu lat. Inną – skuteczne zniechęcenie piratów drogowych do łamania przepisów. Oczywiście tak duże podwyżki nie są dla kierowców miłym zaskoczeniem, bo w razie wpadki muszą głębiej zajrzeć do portfeli. A w przypadku wielokrotnego złamania tego samego przepisu w trakcie dwóch ostatnich lat liczona jest podwójna kara za tzw., recydywę.

Mandaty za prędkość 2022 – ile wynoszą stawki?

Oto, ile wynosi mandat za przekroczenie prędkości w konkretnych sytuacjach:

  • do 10 km/h – mandat 50 zł;
  • o 11–15 km/h – mandat 100 zł;
  • o 16–20 km/h – mandat 200 zł;
  • o 21–25 km/h – mandat 300 zł;
  • o 26–30 km/h – mandat 400 zł;
  • o 31–40 km/h – mandat 800 zł;
  • o 41–50 km/h – mandat 1000 zł;
  • o 51–60 km/h – mandat 1500 zł;
  • o 61–70 km/h – mandat 2000 zł;
  • o 71 km/h i więcej – mandat 2500 zł.

Zmiany w wysokości mandatów za prędkość 2022

Jak wyraźnie można zauważyć, przekroczenie prędkości w 2022 roku zupełnie się nie opłaca. Stawki za pierwsze progi przeholowania z szybkością jazdy nie są jednak tak drastyczne i nie wiele różnią się od dawniejszych. Jednak powyżej 30 km/h robi się już nieciekawie. Poza tym pojawiły się nowe kolumny z karami, gdy kierowca jedzie powyżej 51 km/h. Maksymalna kara może więc wynieść nawet 2500 zł. A to jeszcze nie koniec!

Kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Trzeba zauważyć, że powyższe stawki obowiązują zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim. Jest jednak pewna różnica. Kierowca, który przekroczy prędkość o więcej niż 51 km/h w terenie zabudowanym zostanie pozbawiony prawa jazdy na 3 miesiące. To oznacza, że mandaty za prędkość to jeszcze nie wszystko, bo można pożegnać się z uprawnieniami. Jak na razie nie ma mowy o wprowadzeniu takich konsekwencji dla kierujących pojazdami poza terenem zabudowanym. Jednak widać wyraźnie, że nie ma najmniejszego sensu ryzykowanie zarówno w obszarze zabudowanym, jak i poza nim.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto wiedzieć. Jeśli policja złapie Cię na przekroczeniu prędkości po raz kolejny w przeciągu 2 lat, Twój czyn traktowany jest jako recydywa. Oznacza to, że dostaniesz kolejny mandat, kolejne punkty karne, ale wysokość kary pieniężnej będzie podwojona.

Widać wyraźnie, że przepisowa jazda jest nie tylko bezpieczna, ale też opłacalna. Pamiętaj, by zawsze jeździć zgodnie z przepisami. Szukasz więcej sprawdzonych porad dla młodych kierowców? A jeśli szukasz więcej sprawdzonych porad dla młodych kierowców lub interesuje Cię ranking szkół jazdy w Krakowie, bądź na bieżąco z BeDriver!

Wróć do bloga