Kurs prawa jazdy – cena szkolenia

Kurs prawa jazdy – cena. Czy prawo jazdy jest droższe niż dawniej?

Radość z posiadania uprawnień dla kierowców okupiona jest kosztami szkolenia i egzaminów. Interesuje cię kurs prawa jazdy i cena, jaką przyjdzie ci za niego zapłacić? 

Prawo jazdy kat. B – cena

Zajęcia teoretyczne, praktyczne i egzaminy – musisz to przejść, żeby wsiąść za kółko samochodu jako kierowca. Wcześniej jednak konieczne jest wyłożenie niemałej sumy, by móc w ogóle zacząć szkolenie. Interesuje cię prawo jazdy kat. B, a cena nie jest ci znana? W dużej mierze zależna jest od lokalizacji i renomy szkoły. Przyjmuje się, że średnio trzeba zapłacić za taki kurs przynajmniej 2400–3200 zł. W niektórych lokalizacjach (woj. lubelskie, łódzkie, czy dolnośląskie) możliwe jest znalezienie tańszego kursu. Są jednak miejsca, w których 2700 zł nie wystarczy nawet na samo szkolenie w OSK!

Prawo jazdy – cena za kat. B

Jeśli chcesz mieć dobry kurs prawa jazdy, cena nie powinna mieć większego znaczenia.  Z drugiej strony nikt nie chce przepłacać. Jeżeli więc opinie na temat konkretnych OSK, które możesz sprawdzić na BeDriver, nie różnią się od siebie, to wybierzesz pewnie tańszą opcję. Tak robi większość kursantów, którzy z niecierpliwością czekają na uzyskanie prawa jazdy. Pamiętają o tym, że samo opłacenie szkolenia to nie wszystko – trzeba jeszcze zapłacić za badania lekarskie, egzaminy i (ewentualnie) kilka dodatkowych godzin. Stresujące jest samo zdawanie na prawo jazdy, a cena dodatkowo podnosi emocje. 

Ile kosztuje prawo jazdy w całości?

Dla lepszej orientacji w temacie przeanalizuj zestawienie wszystkich kosztów, które musisz ponieść. Zacznijmy od samego początku. Ile kosztuje prawo jazdy, sumując wszystkie wydatki? W pierwszej kolejności konieczne jest wydanie numeru PKK – Profilu Kandydata na Kierowcę. Na szczęście nie musisz go opłacać – jest bezpłatny. Kolejny krok to badania lekarskie. Możesz wykonać je w miejscu szkolenia, bo zwykle ośrodki proponują konkretnych lekarzy z uprawnieniami. Gdy robisz kurs prawa jazdy, cena badania w OSK to zwykle 160–200 zł.

Po zdobyciu pozytywnych wyników i opłaceniu szkolenia, twój budżet uszczupli się o blisko 3000 zł w zależności od szkoły. A to jeszcze nie koniec! Kolejny wydatek to egzaminy państwowe. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, ile będzie trzeba ich odbyć, aż zakończą się powodzeniem. Zdając za 1 razem (a tego ci życzymy) wydasz na egzaminy 170 zł. Jeśli masz wątpliwości, czy będzie to możliwe, lepiej wykupić oddzielnie egzamin teoretyczny i praktyczny, żeby nie stracić na tym drugim. 

Kurs prawa jazdy a cena ostateczna

Co jeszcze wchodzi w skład wszystkich kosztów uzyskania prawa jazdy? Musisz jeszcze uzyskać dokument potwierdzający twoje uprawnienia. Wydanie prawka kosztuje 100,50 zł, co będzie już ostatnim ze wszystkich kosztów, jakie poniesiesz. Od momentu otrzymania dokumentu możesz już cieszyć się możliwością jazdy samochodem! Podsumowując koszty – kurs prawa jazdy ma cenę przekraczającą 3000 zł. Jeśli zdasz wszystko wzorowo i za 1 razem koszty dodatkowe nie powinny przekroczyć 470 zł. 

Pamiętaj, że ceny szkoleń w OSK możesz sprawdzić na BeDriver! Nie zapomnij też o upewnieniu się, czy dana szkoła prawa jazdy ma dobre opinie u byłych kursantów, sprawdzając nasz ranking szkół jazdy w Warszawie i innych miastach.

Wróć do bloga