kurs na prawo jazdy

Kiedy najlepiej zapisać się na kurs prawa jazdy?

Polskie prawo obliguje młode osoby do cierpliwego oczekiwania, by rozpocząć kurs prawa jazdy. Oczywiście granicą jest osiągnięcie pełnoletności. Ale czy na kurs możesz pójść wcześniej? Jaką porę roku wybrać?

Kiedy można zacząć prawo jazdy?

Jeśli zmierzasz do 18 urodzin, to zapewne nie możesz doczekać się już samodzielnego prowadzenia samochodu! Kurs prawa jazdy możesz zacząć robić jeszcze zanim oficjalnie staniesz się pełnoletni! Prawo stanowi, że dokument uprawniający do kierowania pojazdami na kat. B, możesz otrzymać dopiero po przekroczeniu 18 lat. A więc, kiedy można zacząć prawo jazdy? Na kurs możesz zapisać się już 3 miesiące przed osiemnastką! To świetna wiadomość szczególnie dla tych, którzy nie mogą się już doczekać posiadania prawka.

Kiedy można zacząć robić prawo jazdy?

3 miesiące przed 18 urodzinami – to właśnie wtedy najwcześniej możesz zapisać się na kurs prawa jazdy. Oczywiście nie musisz tego robić dokładnie w tym czasie. Wiele młodych osób czeka do osiągnięcia pełnoletności, inni robią prawko jeszcze później. Pamiętaj, że sam fakt, kiedy można zacząć robić prawo jazdy, nie powoduje automatycznie uzyskania uprawnień na kat. B przed przekroczeniem 18 lat. Dlaczego? 

Kiedy można zapisać się na egzamin?

Sam kurs w ośrodku szkolenia kierowców jest osiągalny na kilka miesięcy przed pełnoletnością. A co w sytuacji, gdy poszło ci tak dobrze, że szybciej go ukończyłeś? Przystąpienie do egzaminu teoretycznego i praktycznego może nastąpić nie wcześniej niż 1 miesiąc przed osiemnastką. Dlatego dla prędkich i zdolnych kursantów w pakiecie z kursem przyjdzie też zdać lekcję cierpliwości.

Kiedy można zapisać się na prawo jazdy – pora roku

Obawiasz się zimowych warunków podczas kursu lub, co gorsza, podczas egzaminu praktycznego? Sporo młodych osób właśnie tego boi się najbardziej. Dlatego idą na kurs prawa jazdy wiosną lub wczesną jesienią. To prawda, że zima nie kojarzy się najlepiej na drogach. W zasadzie jednak nie istnieje przepis, który mówiłby, kiedy można zapisać się na prawo jazdy. Obserwuj ogłoszenia OSK w twojej okolicy i wybierz dogodny termin. Zimą oczywiście pada śnieg, ale kierowcy zwykle są bardziej uważni, jeżdżą wolniej i ostrożniej. 

Jak znaleźć najlepszy ośrodek szkolenia kierowców?

Masz do wyboru wiele opcji – możesz przeszukać social media, zerknąć na fora internetowe lub wypytać znajomych. Zwróć uwagę również na wyszukiwarkę najlepiej ocenianych ośrodków kierowców w Krakowie i instruktorów na BeDriver. Zapoznasz się z ocenami, kosztami i poznasz wszystkie dostępne oferty konkretnych szkół jazdy. 

Przed tobą kurs prawa jazdy? Jesteśmy pewni, że przygotujesz się do niego odpowiednio i zdasz za 1 razem!

Wróć do bloga